نظر ۶ چهره ادبی درباره ادغام موسسات فرهنگی وزارت ارشاد

نظر ۶ چهره ادبی درباره ادغام موسسات فرهنگی وزارت ارشاد

۲۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۹ زمان مطالعه : 8 دقیقه
سرویس فرهنگ و هنر - این روزها که به موعد نهایی ادغام موسسات زیرمجموعه معاونت فرهنگی وزارت ارشاد نزدیک می‌شویم، اظهارنظرهایی درباره این اتفاق از سوی اهالی فرهنگ در محافل و جلسات مختلف مطرح می‌شود.

نویسندگان و شاعران کشور به عنوان صاحبان اصلی این هنر و نگاهبانان دژ دیرپای فرهنگ ایران زمین به سهم خود اظهارنظرهایی در زمینه ادغام موسسات فرهنگی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داشته اند که گاه به گفتار و نوشتار در بوته نقد عرضه شده و گاه در قالب توصیه و رهنمون به برنامه ریزان و تصمیم سازان وزارت ارشاد ارائه شده است.

فارغ از ظرف عرضه این نظرها، آن چه در همه مطالب می توان مشاهده کرد، جدیت و دغدغه مشترک شاعران و نویسندگان در موضوع ادغام موسسات زیرمجموعه معاونت فرهنگی است که نشان دهنده اهمیت موضوع است.

حال، مروری اجمالی خواهیم داشت به برخی از این اظهارنظرها تا ببینیم در کنار ادعای نافرجام بودن طرح تجمیع فعالیت موسسات از سوی برخی افراد، چه کسانی ـ با چه جایگاه علمی و ادبی ـ انجام این کار را به سود آینده این بخش از فرهنگ می دانند. همچنین چگونه می توان از آسیب های احتمالی این طرح کاست و چگونه می توان بر آورده های ادبی و فرهنگی این طرح افزود؟

کاظمی: شعر و ادبیات داستانی نیازمند حمایت جدی دولت است

محمدکاظم کاظمی، شاعر، منتقد و پژوهشگر ادبی، نسبت به ادغام موسسات واکنش نشان داده و می گوید: تجربه 30 ساله گواه این است که شعر یک خطه رشد نخواهد کرد؛ مگر این که در کنار استعداد و توانایی فطری شاعران، تشکل ها و نهادهای ادبی نیرومندی هم وجود داشته باشند و به طور مستمر کار کنند.

دبیر علمی یازدهمین جشنواره بین المللی شعر فجر در این باره می افزاید: بنیاد شعر و ادبیات داستانی در طول دوره فعالیت خود از نهادهای نیرومند و تاثیرگذار بوده است؛ هرچند با نیروی انسانی کم شمار و امکاناتی که در قیاس با برنامه های این بنیاد بسیار نبود. برگزاری جشنواره های شعر فجر و پروین، حمایت از انجمن های ادبی و برگزاری کارگاه های آموزشی در شهرهای مختلف و پایگاه بزرگ (مجازی) نقد شعر، بخشی از فعالیت های مؤثر آن در حوزه شعر بوده است که من خبر دارم.

نظر ۶ چهره ادبی درباره ادغام موسسات فرهنگی وزارت ارشاد

وی ادامه می دهد: اینک قرار است فعالیت های بنیاد در کنار دو موسسه دیگر معاونت فرهنگی ارشاد تجمیع شود. بارها در این چند سال از سوی شاعران و نویسندگان دور از مرکز، مطالبه ای برای تشکیل دفترهای نمایندگی بنیاد در شهرهای دیگر بیان شده است و حالا برای کسانی که سال ها نقش این نهاد در پرورش و ترقی شعر این مملکت و بلکه سراسر قلمرو زبان فارسی را دیده اند و اثرات آن ها را در نسل های پیاپی قلم به دستان جوان به خوبی حس کرده اند، باید منتظر باشند که پس از ادغام بنیاد در مؤسسه جدید، جایگاه ادبیات در آن مجموعه چه خواهد بود؟

کاظمی خاطرنشان می کند: می توانیم انتظار داشته باشیم که در آن صورت و با تمرکز فعالیت های مرتبط این سه موسسه که قرار است آن را مدیری جوان و با دانش اداره کند، میان بخش های چندگانه آن داد و ستد بهتری صورت گیرد. مثلاً می توانیم انتظار داشته باشیم که «کتاب های شعر و داستان» از این پس حامی نیرومند و متمرکزی خواهند داشت. صد البته این را باید گفت که ادبیات چیزی نیست که بدون این نهادها، بتواند نیرومند بماند.

بایرامی: مباد که آشیانه ادبیات گزند ببیند

محمدرضا بایرامی، نویسنده «مردگان باغ سبز و برنده جایزه های « کبرای آبی» و «خرس طلایی» از کشور سوئیس اظهار نظر درباره آینده ادبیات در روند ادغام را با این عبارت آغاز می کند: علاقه بسیاری از نویسندگان به ادبیات داستانی ریشه در نامتعین و نامتعارف بودن این هنر دارد. بنابراین موقعیتی که تعادل یک ساختار و سیستم را با هدف نوزایی به هم می ریزد همواره برای ما نویسندگان چالشی دوست داشتنی است و این همان فضای دراماتیکی است که در سرشت داستان نهفته است.

نظر ۶ چهره ادبی درباره ادغام موسسات فرهنگی وزارت ارشاد

دبیر یازدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد در ادامه می گوید: با این اشاره ، هرگز قصد القای این را ندارم که الزاما به همریختگی ساختار هر چیز موجب بروز پدیده ای ارزشمندتر و پویاتر از پدیده قبل خواهد شد. بلکه از آن جهت به نوزایی در ساختار موسسات امیدوارم که در تمثیل ها و بیان قدما به آن پرداخته شده است. ضرب المثل: «کار را به کاردان باید سپرد»

وی می گوید: در مشورتی که با بنده شد مثل هر پوینده راه و عاشق ادبیات، ابتدا دلم لرزید که مبادا «بنیاد» این آشیانه کوچک باقی مانده برای ادبیات و ادیبان نیز در مسیر ادغام گزند یابد؟! اما با توضیحاتی که آقای دکتر جوادی دادند، امیدوار شدم که در طینت ادغام یا همان ساماندهی، درایت و دانش فرهنگی نقش آفرین است.

عباسی: داستان ایرانی نیازمند توجه بیشتر مسئولان فرهنگی

شهریار درباره موضوع ساماندهی عباسی این گونه اظهار نظر می کند: سال گذشته در اختتامیه جایزه جلال آل احمد به دکتر جوادی (معاون امور فرهنگی وزیر ارشاد) گفتم بازار کتاب و داستان ایرانی رهاست، ترجمه های بی رویه داستان ایرانی را خفه کرده و حمایتی از داستان نویسی ایرانی نمی شود. سینمای ایران سالیان طولانی در اختیار فیلم ایرانی است مطمئن باشید پیشرفت داخلی و خارجی سینمای ایران مدیون حمایتی است که سینما از فیلم ایرانی می کند. بنابراین نظر من با ادغام موسسات منفی است؛ مگر مدیری که می خواهید بر آن مجموعه بگمارید تلاش کند تا همه ما اهالی ادبیات با نگرش های مختلف را به این اطمینان برساند که در موسسه جدید چیزی از جایگاه شاعران و نویسندگان نسبت به روزگار فعالیت بنیاد کم نخواهد شد.

نظر ۶ چهره ادبی درباره ادغام موسسات فرهنگی وزارت ارشاد

دبیر دهمین جایزه ادبی جلال آل احمد در این باره می افزاید: آقای جوادی در مورد آینده ادبیات داستانی و شعر در موسسه جدید گفته که هیچ فعالیتی از این مجموعه حذف نخواهد شد. ما هم به این قول ایشان اطمینان خواهیم داشت و به نیروی جوانی آقای دهقانکار در مدیریت موسسه فراگیر و نیز آقای جلالی در حوزه ادبیات هم امیدوار هستیم.

برگزیده جایزه ادبی جلال آل احمد همچنین می گوید: ناشران هم به مسئله کتاب و ترجمه به دلیل اقتصادی بودنش نگاهی دیگر دارند، مردم ما هم متاسفانه شیفته آن سو هستند و داستان ایرانی را نمی خوانند. امیدوارم ادغام این موسسات موجب نگاه تازه ای به کتاب، ادبیات و داستان ایرانی شود.

حنیف: سکان موسسه جدید را به اهالی فرهنگ بسپارید

محمد حنیف، نویسنده و پژوهشگر ادبی، چندی پیش طی یادداشتی، نظرات خود را درباره ادغام موسسات نوشته بود: امیدوارم در روند ادغام این موسسات، به وظایف بنیاد و خانه کتاب، نگاه نمایشگاهی نشود. که در آن صورت، بعد از چند سال، جز ویترینی از آن ها باقی نخواهد ماند. مگر طی این سال ها کم دیده ایم طرح هایی که با اهدافی دهان پرکن مطرح شده اند و حتی بارقه ای از امید در دل ها روشن کرده اند، اما در نهایت نه تنها راهی نوین نگشاده اند، که فرسنگ ها نیز از آنچه بوده اند عقب نشینی کرده اند.

نظر ۶ چهره ادبی درباره ادغام موسسات فرهنگی وزارت ارشاد

حنیف می افزاید: ادغام موسسات زیرمجموعه معاونت فرهنگی منجر به رستگاری نمی شود، مگر آنکه مدیرانی هدایت آن را به عهده بگیرند که همچون پیش، در جایگاه درست خود نشسته باشند، پیشینه ادبیات داستانی قابل دفاعی داشته باشند، داستان نویسان را با آثارشان بسنجند، نه با عقاید و سمت و سوی سیاسی شان، همچنان قاطع، در عین حال بی کینه باشند. همه جانبه نگر، منظم و پرکار و شجاع و در عین حال وفادار و متعهد به ادبیات باشند. و بالاخره کتاب داستان را برای خود ادبیات داستانی و مخاطبان آن بخواهند، نه برای تزئین و گذاشتن پشت ویترین نمایشگاه های فرهنگی که امیدوارم مدیران جوان مجموعه جدید چنین باشند که موجب دلگرمی اهالی ادبیات باشند.

دهقان: بنیاد شعر و ادبیات داستانی بنیاد همه شعرا و داستان نویسان ایرانی است

این در حالی است که احمد دهقان از نویسندگان صاحب نام کشور نیز در مراسم تودیع مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی و معرفی سرپرست جدید این موسسه به چالش های پیش روی ادغام موسسات پرداخته بود. وی عقیده دارد: عنوان بنیاد شعر و ادبیات داستانی گویای همه چیز هست؛ به دلیل اینکه در کشوری هستیم که اقوام مختلفی در آن زندگی می کنند، اما همه زیر پرچم ایران هستیم و در شهرستان ها مراکز مختلف ادبی کارهایی انجام می دهند، اما بنیاد شعر و ادبیات داستانی نهادی بالاتر از همه این هاست.

نظر ۶ چهره ادبی درباره ادغام موسسات فرهنگی وزارت ارشاد

این نویسنده با پرداختن به این موضوع که یکی از کارهایی که در بنیاد انجام شد، اما دیده نشد «دوره های آل جلال» است می گوید: در این دوره ها از همه ایران جوانان مستعد جمع می شدند و به رایگان چند روز آموزش می دیدند. حتی از دورترین مسافت می آمدند تا در این دوره ها شرکت کنند. این بنیاد از ابتدای مسیر به اینجا و امروز رسیده است و امیدوارم در روند ساماندهی، پرچم ادبیات ایران زمین همواره بالای سر آن باشد؛ زیرا این مجموعه، بنیادِ همه شعرا و همه داستان نویسان ایرانی است و باید همه به آن افتخار کنند.

خالق رمان «سفر به گرای ۲۷۰ درجه» ابراز امیدواری کرد: با توجه به شناختی که از دکتر جوادی دارم، با انتخاب دکتر ایوب دهقانکار که مدیری جوان و صاحب ایده است، باید منتظر اتفاقات خوبی برای ادبیات کشورمان باشیم.

زاهدی مطلق: به موفقیت موسسه جدید یقین دارم

ابراهیم زاهدی مطلق نیز که زمانی عهده دار معاونت داستان بنیاد شعر و ادبیات داستانی بوده در پاسخ به پرسشی درباره میزان رضایتمندی اهالی ادبیات از طرح ساماندهی موسسات می گوید: در دوره ای که موضوع ادغام یا به عبارتی ساماندهی موسسات از سوی معاونت امور فرهنگی در مراحل نخست پیگیری بود به همراه چند تن از پیشکسوتان و صاحب نظران ادبیات به معاونت فرهنگی برای تبادل نظر دعوت شدم. در این جلسه با توجه به توضیحات معاون امور فرهنگی وزارت ارشاد پیرامون برنامه مدون و هدفمندی که برای این طرح ترسیم شده، همه ما که در جلسه حضور داشتیم برای این اتفاق اقناع شدیم.

وی درباره جایگاه شعر و ادبیات داستانی در موسسه جدید افزود: تا پیش از این، مدیریت بنیاد شعر و ادبیات داستانی ناگزیر بود علاوه بر تمرکز بر مسائل مربوط به شعر و داستان و امور اجرایی جشنواره ها و جایزه های ادبی، به مواردی نظیر حقوق و امور پرسنلی و موارد مالی، اداری و اجرایی نیز بپردازد؛ ولی در موسسه جدید، قرار است برای ادبیات، کتاب، نمایشگاه و امور مالی و اجرایی مدیران و بخش های مجزایی در نظر گرفته شود که باعث دقت و تمرکز هر بخش بر امور محوله شود.

نظر ۶ چهره ادبی درباره ادغام موسسات فرهنگی وزارت ارشاد

برگزیده جایزه کتاب سال دفاع مقدس در بخش دیگری از صحبت هایش به عیار مدیران فرهنگی وزارت ارشاد اشاره کرده و می گوید: ابتدا که زمزمه هایی از طرح ادغام موسسات مطرح شد، من به دلیل نگرانی هایی که داشتم جزو منتقدان این طرح بودم. این نگرانی هم از دلبستگی وافر من به ادبیات نشات می گرفت. ولی در حال حاضر بسیار امیدوار به آینده هستم که در انتظار کتاب و ادبیات داستانی کشورمان است. دلیل این اطمینان خاطر و امیدواری هم انتخاب آقای دهقانکار به عنوان شخصیت فرهنگی و دانشگاهی در مدیریت موسسه جدید، به اهالی ادبیات دلگرمی دادند.

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط