مستند منوچهر مشیری از بدرالزمان قریب را ببینید

مستند منوچهر مشیری از بدرالزمان قریب را ببینید

۱۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۳ زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرویس فرهنگ و هنر - پرتره زنده‌یاد «بدرالزمان قریب» بانوی پژوهنده فرهنگ ایران در سامانه ویدئوی درخواستی هاشور قابل مشاهده است.

مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی ضمن عرض تسلیت به خانواده ی زنده یاد دکتر بدرالزمان قریب و جامعه ی فرهنگی کشور، به اطلاع می رساند که در سال ۹۴ مستند- پرتره ای از این بانوی فرهیخته با عنوان «با زبان خاموش» را تهیه کرده که پژوهش و کارگردانی آن برعهده ی استاد منوچهر مشیری بوده است.

این مستندساز پیشکسوت در گفتگویی پیرامون این شخصیت فرهنگی اظهار کرد: دکتر بدرالزمان قریب همواره به بانوی پژوهنده فرهنگ ایران باستان شهرت داشته؛ از چهره های ماندگار کشور بوده و زندگی خود را وقف خدمت به فرهنگ و زبان ایران باستان و گسترش زبان فارسی کرده است. من در مستند «با زبان خاموش» سعی کردم معرفی ایشان به شکل کلیشه ای و با بیانی زندگی‏نامه ای روایت نشود، بلکه علاوه بر ارائه ی یک شناخت کلی از وی، بتوانیم بیشتر به فضای فکری و شخصی خانم دکتر نزدیک شویم.

وی ادامه داد: دکتر قریب معرف زبان سُغدی در دنیا است. وی برای نخستین بار فرهنگ لغات سُغدی را به زبان فارسی و انگلیسی تدوین کرده است. همچنین وی اولین دانشمند ایرانی بوده که موفق به خواندن، رمزگشایی و ترجمه کتیبه باستانی خشایارشاه در سال ۱۳۴۵ شده است.

مستند «با زبان خاموش» برای اولین بار در دهمین دوره جشنواره بین المللی سینماحقیقت که سال ۱۳۹۵ برگزار شد، به نمایش درآمد و در بخش ویژه «خرد و تجربه» موفق به دریافت جایزه دوم شد. این فیلم هم اینک روی سامانه ویدئوی درخواستی «هاشور» به نشانی اینترنتی www.hashure.com قابل بازبینی است.

دکتر «بدرالزمان قریب» بانوی پژوهنده  فرهنگ ایران باستان در سن ۹۱ سالگی درگذشت.

منبع : همشهری آنلاین