موزه ای برای زندگی - گزارشی از خانه سرامیک «فرزانه»

موزه ای برای زندگی - گزارشی از خانه سرامیک «فرزانه»

۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۲ زمان مطالعه : 4 دقیقه
سرویس فرهنگ و هنر - دیوار خانه‌های قدیمی و حیاط‌دار بین ساختمان‌های بلند با معماری‌های جدید در محله نیاوران گم شده‌اند؛ مثل خانه موزه سرامیک فرزانه در کوچه جبلی. موزه‌ای که هر تازه واردی در بدو ورود محو تماشای کاشی‌ها و سرامیک‌های زیبا می‌شود.

زهرا کریمی:  دیوارها، قاب پنجره ها و حتی کف این خانه با همه خانه های شهر فرق دارد و هر آنچه در این موزه به نمایش گذاشته شده همه به دست «لیلا فرزانه» و همکاران هنرمندش در این رشته هنری خلق شده است. نگاه بانوی جوان به این هنر نگاهی متفاوت از بقیه است.

او با درک خلأ حضور این هنر در محیط پیرامون، بازگشت سرامیک به زندگی مدرن امروزی را محور فعالیت های خود قرار داد و همواره در جست وجوی بیان امروزی با نگرشی نوگرایانه ابداعاتی را در شیوه تولید، طراحی و کاربری آثار خود به کار گرفته است. با فرزانه از انگیزه و دغدغه هایش درباره این هنر و راه اندازی این خانه موزه برای آشنایی بیشتر مردم با هنر کاشی و سرامیک صحبت کرده ایم.   

 •  نخستین موزه تخصصی سرامیک ایران

موزه ای برای زندگی - گزارشی از خانه سرامیک «فرزانه»

 موزه سرامیک فرزانه بیستم خرداد امسال همزمان با روز جهانی صنایع دستی با استقبال مدیران وزارت میراث فرهنگی و اداره کل میراث فرهنگی استان تهران افتتاح شد. فرزانه درباره راه اندازی این موزه تخصصی می گوید: «اینجا با شعار موزه ای برای زندگی، نخستین موزه تخصصی سرامیک ایران با هدف گسترش کاربرد امروزی این هنر کهن در زندگی و معماری مدرن شهری است.

این موزه با رویکرد پژوهشی و آموزشی در تعامل با مخاطبان خود گامی فراتر از ارتباط یک سویه رایج در موزه ها برداشته و پیوند میان مفهوم زندگی، موزه و هنر سرامیک را استحکام می بخشد.» بانوی هنرمند می گوید حدود ۷ سال است که دیوارهای این خانه با معماری خاصش با مجموعه ای از هنر خانه سرامیک فرزانه و بهره بردن از هنر دست دوستان هنرمند و خوش ذوقش به هنر کاشی، سرامیک و ظروف سفالی مزین شده است: «آثاری که اینجا به کار گرفته شده مجموعه ای از هنرنمایی ۳۰ هنرمند است. بهره بردن از هنر زیبای کاشی و سرامیک در معماری داخلی خانه ها یکی از علاقه مندی هایم است.»
 

 • هنر باید در زندگی عیان باشد

موزه ای برای زندگی - گزارشی از خانه سرامیک «فرزانه»

دیوارهای خانه، کف حیاط، قاب پنجره ها و پله های ورودی همه با کاشی و سرامیک چشمنوازی می کنند. فرزانه می گوید: «هنر باید عیان باشد. از هنر می توان در زندگی روزمره استفاده کرد. هنر سرامیک از دیرباز سهم عظیمی در زندگی، معماری و زیبایی شناسی ایرانیان داشته که امروز با غلبه تولیدات صنعتی مستلزم توجه و بازنگری است.

بدیهی است هنر به عنوان عنصری زنده و پویا در زندگی افراد نیازمند تطبیق با شرایط محیطی و حال دوران خود است. بنابراین آنچه موزه سرامیک در پی تحقق آن بود دستیابی و تولیدگونه ای از محصولات است که در هماهنگی موزون با زندگی مدرن و هم راستا با ذائقه شهروندان امروز باشد.»

 • تشویق به استفاده از کاشی در زندگی امروز 

موزه ای برای زندگی - گزارشی از خانه سرامیک «فرزانه»

 خانه موزه سرامیک فرزانه مجموعه ای از آثار هنری سرامیک است. این هنرمند خوش ذوق حدود ۲ دهه است که در زمینه طراحی و تولید آثار فعالیت دارد و آثارش را به سراسر ایران و جهان ارسال کرده است. آثارش در قالب کاربرد سرامیک در آشپزخانه، لوسترها، آینه، صندلی، دیوار پشت شومینه، میز غذاخوری و پذیرایی و فرشی از کاشی روی زمین است و به گفته خودش این، نوعی دعوت از شهروندان است که به کاربرد کاشی در کنار تزیینات مدرن امروزی تشویق شوند. او می گوید: «شروع کارم با ساخت ظروف سفالی بود و بعد در زمینه کاشی و عناصر وابسته به کاربری آن در معماری پرداختم و با طراحی ها و گرته برداری از الگوهای تاریخی و به روزرسانی با فضاهای مدرن معماری در بسیاری از پروژه های مهم معماری و طراحی داخلی همکاری داشتم.» او می گوید که دست ساز بودن آثار اعتبار این هنر را در قرن حاضر ارتقا داده است.  

 • بازدید از موزه با وقت قبلی

موزه ای برای زندگی - گزارشی از خانه سرامیک «فرزانه»


پروتکل های بهداشتی در این ایام کرونایی به جدیت در موزه رعایت می شود. بازدیدکننده قبلی از موزه خارج می شود و بازدیدکننده جدید اجازه ورود می گیرد. فرزانه می گوید: «افتتاح و بازگشایی موزه با شیوع ویروس کرونا تلاقی کرد. علاقه مندان برای بازدید از موزه باید با وقت قبلی به اینجا مراجعه کنند و هر بازدیدکننده به مدت یک ساعت فرصت حضور در موزه را دارد. رعایت دستورالعمل های بهداشتی، ضدعفونی دست ها و همراه داشتن ماسک هم از ضرورت های بازدید این خانه است و چنانچه کسی ماسک نداشته باشد به آنها هدیه داده می شود و پس از خروج افراد کف موزه و دستگیره ها ضدعفونی می شود.»

 • شناسنامه هنری

موزه ای برای زندگی - گزارشی از خانه سرامیک «فرزانه»

لیلا فرزانه
متولد ۱۳۵۱- ساکن محله دربند
ورود به دانشکده میراث فرهنگی رشته مرمت آثار باستانی سال ۱۳۶۹
کسب مدرک کارشناسی نقاشی دانشگاه آزاد ۱۳۷۱
کسب کارشناسی ارشد پژوهش هنر دانشگاه آزاد ۱۳۹۴

 • راهنمای دیدار از موزه سرامیک فرزانه 

این موزه در دوران فراگیری ویروس کرونا تعدادی از فعالیت های آموزشی و پژوهشی خود را در قالب مجازی به نشانی farzanehartstudio انجام می دهد. علاقه مندان برای بازدید از موزه همه روزه ساعت ۹ تا ۱۸ با هماهنگی قبلی می توانند مراجعه کنند. برای مراجعه به موزه به خیابان شهید باهنر، کوچه جبلی، خانه موزه سرامیک فرزانه بروید.  

منبع : همشهری آنلاین