دانشنامه سندشناسی تدوین می شود

دانشنامه سندشناسی تدوین می شود

۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۰ زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرویس فرهنگ و هنر - معاون پژوهشکده سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از تدوین دانشنامه سندشناسی خبر داد و هدف آن را شناخت اصطلاحات و واژگان مرتبط با این حوزه، جهت درک وقایع تاریخی برای پژوهشگران و سندپژوهان دانست.

به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، حوریه سعیدی، معاون پژوهشکده سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اعلام این خبر گفت: با توجه به اهمیت جایگاه اسناد و مدارک تاریخی در حوزه تاریخ نگاری، سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و به تبع آن پژوهشکده اسناد بنابر مأموریت ذاتی خود در نظر دارد دانشنامه سندشناسی را در حوزه دانش شناسی و تهیه مرجع واژگان تدوین کند. 

سعیدی ادامه داد: تا کنون حدود ۳۰۰ عنوان مدخل اصلی، ارجاعی و اصطلاحی برای تهیه و تدوین دانشنامه سندشناسی به شورای پژوهش پیشنهاد داده شده و مورد تصویب قرار گرفته و قرار است این دانشنامه به دست پژوهشگران حوزه تاریخ، سندپژوهی، علوم اجتماعی، دانشجویان تاریخ و علوم آرشیوی و سندپژوهی که مخاطبان اصلی این دانشنامه هستند، برسد. 

معاون پژوهشکده سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در تشریح ساختار دانشنامه سندشناسی بیان کرد: این دانشنامه دارای شورای سیاستگذاری، کمیته علمی و شورای نویسندگان است. در شورای سیاستگذاری کارشناسان درباره مباحثی چون اصطلاح نامه نویسی، علوم آرشیوی و اسنادی فعالیت می کنند، در کمیته علمی هم سندپژوهان اسناد و آرشیو ملی، به تکمیل مداخل و تقسیم مسئولیت های سفارش و تدوین مقالات علمی می پردازند و در نهایت شورای نویسندگان مقالاتی در حوزه دانشنامه تهیه می کنند و یا نگارش مطلب در این حوزه را سفارش می دهند. 

حوریه سعیدی که به عنوان مجری و سرویراستار در تدوین دانشنامه سندشناسی فعالیت می کند همچنین اظهار کرد: نتیجه تحقیق، پژوهش و تدوین این دانشنامه نخست به صورت کتاب در دو جلد تنظیم و منتشر می شود و پس از آن به صورت لوح فشرده در دسترس علاقه مندان و مراکز آرشیوی و سندی قرار می گیرد. امیدوارم مراحل تدوین دانشنامه سندشناسی هرچه زودتر انجام شود.

منبع : خبرگزاری ایسنا

اخبار گوناگون در برخط نیوز