فراخوان (پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان)

فراخوان (پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان)

۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۶ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس فرهنگ و هنر - فراخوان ارسال مقاله و یادداشت با موضوع «فهرست‌ها و جوایز کتاب‌های کودک و نوجوان» برای شماره‌ جدید «پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان» منتشر شد.

 در بخشی از این فراخوان که مهلت آن تا ۱۵ خرداد ۱۴۰۰ اعلام شده، آمده است: «نهادهای گوناگونی در دنیای کتاب کودک و نوجوان ایران و جهان با داوری، ارائه  فهرست ها و اهدای جوایز فعالیت می کنند. این فهرست ها و جوایز بسته به اهدافی که برای شان تعریف شده است، نقش ها و تأثیرات متفاوتی در ادبیات کودک و نوجوان دارند. آن ها اغلب با رویکردهای متفاوتی شکل گرفته اند و از زوایای مختلفی می توان درباره شان بحث کرد.

یکی از رویکردها، رویکرد مخاطب محور است. فهرست ها بسته به این که برای چه مخاطبانی تدوین و معرفی می شوند، از نظر تأثیر و نقش در ادبیات کودک با هم متفاوتند.

کتاب های برگزیده ای که پیشنهاد می شوند بی شک در تسهیل کار والدین، معلمان، مربیان و کتابداران مدارس و کتابخانه های کودکان جهت انتخاب کتاب های مناسب از بین کتاب های منتشرشده موثرند. این انتخاب ها و جوایز در جهت بخشی به ناشران و رویکرد آنان نیز تاثیر دارند.

برخی دیگر از این جوایز و فهرست ها با نگاه موضوع محور و ارائه  فهرست های موضوعی شکل گرفته اند. در چنین رویکردی در انتخاب کتاب فقط به موضوع توجه می شود و به نوعی در کنار کنش گری یا فعالیت های ترویجی و تبلیغی قرار می گیرد.

رویکرد برخی از جوایز و فهرست ها نیز صرفا ادبی است و برای ترویج و معرفی یک جریان و گرایش ادبی شکل گرفته است و احتمالا برآمده از مانیفستی ادبی است.

با این حال پرسش این است که چگونه باید درباره  جوایز ادبی و فهرست ها سخن گفت و نقدشان کرد؟ معیارهای نقد و بررسی و ارزیابی این فهرست ها و جوایز چیست؟ چگونه می توان تاثیرشان را در ادبیات کودک و نوجوان سنجید؟

برای مطالعه کامل فراخوان، محورهای آن و شیوه نامه  ارائه  مقالات، کلیک کرده و فایل کامل را دانلود کنید.

منبع : خبرگزاری ایسنا

اخبار گوناگون در برخط نیوز