بیشترین سهم تسهیلات کرونایی ,وزارت ارشاد نصیب چه افرادی شد؟ -  تهرانی ها در صدر دریافت!
سرویس فرهنگ و هنر - آمار و ارقام تسهیلات اعطا شده به استان‌ها در دو سامانه کارا و تحفه نشان می‌دهد استان تهران در صدر دریافت قرار دارد و سهم دریافت‌کنندگان معاونت فرهنگی در قیاس با سازمان حج و متقاضیان آن 16 در برابر 43 درصد است.

سال گذشته با ادامه دار شدن تعطیلات و ضرر و زیان مشاغل مختلف وزارت ارشاد با طراحی سامانه تحفه اقدام به ارائه تسهیلات کرد.

اهالی نشر هم از این قاعده مستثنی نبوده و با برگزار نشده نمایشگاه فیزیکی بین المللی کتاب تهران، به سمت «تحفه » سوق داده شدند. 

این بسته حمایتی در راستای طرحی است که پیش تر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و محسن جوادی معاون فرهنگی او اعلام کرده بودند. از این رو وام هایی با سود ۴ درصد برای ناشران در نظر گرفته شده و مدتی است در حال پرداخت است.

در ادامه جدول توزیع اعتبارات حمایتی سامانه تحفه در استان های مختلف منتشر می شود:

بیشترین سهم تسهیلات کرونایی ,وزارت ارشاد نصیب چه افرادی شد؟ -  تهرانی ها در صدر دریافت!

بیشترین سهم تسهیلات کرونایی ,وزارت ارشاد نصیب چه افرادی شد؟ -  تهرانی ها در صدر دریافت!

بیشترین سهم تسهیلات کرونایی ,وزارت ارشاد نصیب چه افرادی شد؟ -  تهرانی ها در صدر دریافت!

در ادامه جدولی از سامانه «کارا» منتشر می شود:

سامانه «کارا» متعلق به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است که با شروع شیوع کرونا و تداوم آن، با راه اندازی یک بخش ویژه به نام «تسهیلات بنگاه های آسیب دیده از کرونا»، به مدیریت فرآیند ثبت نام  تا ارائه دریافت تسهیلات به بنگاه­ ها و کسب وکارهای آسیب دیده ناشی از شیوع ویروس کرونا می پردزاد.

بیشترین سهم تسهیلات کرونایی ,وزارت ارشاد نصیب چه افرادی شد؟ -  تهرانی ها در صدر دریافت!

* سهم معاونت فرهنگی چقدر است؟

گزارش و پی گیری خبرنگار فارس نشان می دهد هزار و ۷۴۶ نفر به شکل خاص از سوی معاونت فرهنگی(چاپ و نشر) وزارت ارشاد مشمولان معرفی شده اند، از این رو نسبت متقاضیان تسهیلات به مشمولان معرفی شده حدود ۴۵ درصد است. 

البته پیگیری های خبرنگار فارس نشان می دهد ۶۰۲ پرونده در دست بررسی بانک قرار دارد و ۵۱ پرونده از سوی بانک برگشت داده شده، اما ۱۲۹ متقاضی دریافت کننده تسهیلات بوده اند و میزان تسهیلات درخواستی ۷۵.۷ و میزان تسهیلات دریافتی ۱۱.۹ بوده است از این رو در قیاسی ساده متوجه می شویم نسبت دریافت کنندگان و متقاضیان تسهیلات ۱۶ درصد بوده است.(اعداد به میلیارد تومان است)

حالا در ادامه به سازمان حج و زیارت و تسهیلات آن هم نگاهی داریم تا مظلومیت را در حوزخ چاپ و نشر دریابیم، در سازمان حج ۲۲ هزار و ۵۶۹ مشمول معرفی شده اند، اما تعداد متقاضیان ۶ هزار و ۵۹۳ نفر بوده اند، نسبت تسهیلات به مشمولان معرفی شده حدود ۲۹ درصد است، اما در حوزه حج ۳ هزار و ۲۰۴ پرونده در دست بررسی بانک قرار دارد و ۵۴۳ پرونده توسط بانک برگشت داده شده است.

نکته جالب اینکه تعداد متقاضیان دریافت کننده تسهیلات در این بخش ۲هزار و ۸۴۶ نفر بوده اند، میزان تسهیلات درخواستی از سوی این سازمان ۲۲۶.۶ و میزان تسهیلات دریافتی ۹۵.۶ بوده است.

در پایان آمارها نشان می دهد نسبت دریافت کنندگان به متقاضیان ۴۳ درصد بوده است.

* وام ۴ درصدی

این گزارش اضافه می کند، متقاضیان با ورود به سامانه «تحفه» (سامانه ثبت درخواست تسهیلات حمایتی فعالان و صاحبان کسب و کارهای فرهنگی، هنری و رسانه ای) می توانند طرح خود را ارائه کرده و وام هایی از پایه ۱۰۰ میلیون تومان دریافت کنند؛ اگرچه این وام می تواند بیشتر هم باشد.

روند کار هم این گونه است که متقاضی برای دریافت این وام ۴ درصدی ثبت نام می کند و بر اساس شاخص هایی که وجود دارد، جلسه کارگروه که متشکل از علیرضا اسماعیلی، مشاور اجرایی معاونت فرهنگی، نمایندگان صنف و چند کارشناس است، تشکیل می شود. بر اساس درخواست و طرحی که متقاضی ارائه کرده تسهیلات در قالب وام ۴ درصدی از ۱۰۰ تا ۲۵۰ میلیون تومان پرداخت می شود. 

این افزایش دو و نیم برابری البته در صورت مجاب شدن کاگروه تشکیل شده است و در این صورت متقاضی می تواند بیش از ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت کند.

سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سال گذشته شهریور ماه بود که با اشاره به امضای توافق نامه با سازمان برنامه و بودجه و صندوق کارآفرینی امید گفت: این تسهیلات در دو مرحله انجام شده است؛ مرحله اول این تسهیلات دو هزار میلیارد ریال و مرحله دوم هم مبلغی بیش از دو هزار میلیارد ریال است.

صالحی خاطرنشان کرد: در این میان پیگیر یک تسهیلات ۴درصدی بودیم که در دو مرحله انجام شده است، مرحله اول این تسهیلات ۲۰۰ میلیارد تومان است که براین اساس توافق نامه ای با سازمان برنامه و بودجه و صندوق کارآفرینی امید امضا شده است، برای ارائه این تسهیلات هم اطلاع رسانی لازم انجام خواهد شد. مرحله دوم هم مبلغی بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان است که تلاش ما براین است که در همین حوزه ۴درصد پرداخت شود.

وی یادآور شد: علیرغم تسهیلات که در نظر گرفته شده است سایر حوزه های فرهنگ و هنر نیز خدماتی را داشته اند، در حوزه کتاب طرح های بهار و تابستانه کتاب در دو مرحله انجام شده است و یارانه ای از سوی معاونت فرهنگی به ارزش حدود ۳۰ میلیارد تومان به کتابداران پرداخت شده است و این مبلغ باتوجه به اینکه نمایشگاه کتاب نداشته ایم کمک مختصری برای فضای کتاب در کشور بود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تأکید کرد: در بخش سینما نیز تسهیلات ۴درصدی در حدود ۱۷ میلیارد تومان به سینماگران پرداخت شد، زیرا سینماها به مالکین فیلم ها بدهی داشتند، از طرفی به فیلم هایی که امید به اکران نوروزی داشته تا هزینه های خود را جبران کنند حدود ۳۰۰ میلیون تومان پرداخت شد. همچنین سهم بیمه کارفرما حوزه سینما در سه ماه اول نیز تسویه شده است. اینجا بخوانید.

منبع : خبرگزاری فارس