انتشار آلبوم آهنگساز ایرانی با همراهی 60 موسیقیدان از سراسر جهان
سرویس فرهنگ و هنر - آلبوم موسیقی «صداها و پل‌ها» به آهنگسازی احسان مطوری با حضور بیش از ۶۰ موسیقیدان از سراسر جهان ساخت شده‌ است و در ۲۵ تیر ماه ۱۴۰۰ (۱۶ جولای ۲۰۲۱) منتشر خواهد شد.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر برخط نیوز به نقل از ایسنا - احسان مطوری درباره آلبوم «صداها و پل ها» به ایسنا گفت: این پروژه با همکاری حدود ۱۰۰ موزیسین، ۹ خواننده و ۲۰ استودیو از سراسر دنیا با ساخت ۹ قطعه موسیقی به انجام رسیده است.

او که ساکن آمریکاست، درباره هدف از ساخت این آلبوم گفت: در کشوری که زندگی می کنم، به غیر از مولانا و شاید تا حد کمی حافظ و سعدی هیچ کدام از شاعران ایرانی را نمی شناسند. زمانی که با هنرمندان اینجا معاشرت می کردم، تنها چیزی که از ایران می دانستند مولانا بود که البته افغان ها و ترک ها نیز معتقد هستند مولانا متعلق به آنها است.

مطوری اضافه کرد: در همان زمان پروژه ای را به نام «از رودکی تا منزوی» در ذهنم تعریف کردم که در نهایت به ساخت «آلبوم صداها و پل ها» منجر شد. برای انجام این پروژه، برخی از شاعرانی که در دوره مولانا، سعدی یا حافظ زندگی کرده بودند را پیدا کردم و از نمونه تأثیرات اجتماعی جامعه ای که در آن زندگی کرده بوند، الهام گرفتم. به عنوان مثال مسائلی همانند مهاجرت، شادی و غم را در نظر گرفتم و نگاه دو شاعر در ایران و آلمان را درباره موضوعاتی مانند مهاجرت یا نوستالژی بررسی کردم. پس از آن طی پروسه ای زمانبر شعرهای این شاعران را پیدا کردم که البته انتخاب شعرها داستان جدیدی بود؛ چون باید به گونه ای انتخاب می کردم که جهانی باشند و دارای صدای ساز یا موسیقی ایرانی نباشند.

این هنرمند تصریح کرد: به مرور که پیش رفتم، متوجه شدم که شاید این امر کمک کند که فرهنگ کشورم را که شامل موسیقی، هنر و هر آنچه که در ایران خلاصه می شود، در کنار فرهنگ های دیگر قرار دهم، به صورتی که این فرهنگ ها با هم معاشرت داشته باشند.

او درباره موسیقیدان هایی که در این پروژه حضور داشته اند، گفت: علیرضا قربانی خواننده اصلی این پروژه محسوب می شود. حدود صد موسیقدان در این پروژه کار کردند که ۱۲ نفر آنها ایرانی بودند و باقی همه غیرایرانی. از جمله موسیقیدان های مهم این پروژه می توان به بومبای جیشری اشاره کرد که نامزد جایزه اسکار بوده و در قطعه «جته ناهی دیبو» با آقای قربانی حضور داشته است. همچنین سیلیا وود اسمیت از جمله دیگر موزیسین های مهمی است که در این پروژه حضور داشت و نامزد گرمی سال ۲۰۱۲ بوده است.

این آهنگسازی اضافه کرد: مارک بلاک، سولیست معروف ساز چلو امریکایی است که با گروهی مانند یویوما همکاری داشته، گرک الیس نوازنده سازهای کوبه ای، مصطفا پیک اوقلو نوازنده باغلاما و نیتن اسکارن که برنده جایزه گرمی و نوازنده ویولا است، از دیگر موزیسین های مهم این پروژه هستند. به طور کلی در این پروژه پنج نفر برنده جایزه گرمی و پنج نفر هم نامزد جایزه گرمی هستند.

او در پایان گفت: تولیدکننده و آهنگساز کار خودم بوده ام و تنظیم آن را به همراه همکارم علی منتظری به انجام رسانده ام. همچنین ایده های ارکسترال آلبوم و اینکه چگونه فضای موسیقی بتواند در این پروژه همانند یک پل عمل کند و صفت های جهانی موسیقی را دارا باشد، از خودم بوده است.

منبع : خبرگزاری ایسنا