تصاویر - پرویز کاردان خالق (مراد برقی) بازیگر و کارگردان سینما درگذشت
سرویس فرهنگ و هنر - پرویز کاردان، بازیگر و کارگردان سینما و تلویزیون، بر اثر ایست قلبی در بیمارستانی در لس‌آنجلس درگذشت.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر برخط نیوز به نقل از فرارو - پرویز کاردان، بازیگر و کارگردان سینما و تلویزیون، بر اثر ایست قلبی در بیمارستانی در لس آنجلس درگذشت. پرویز کاردان متولد ۱۳۱۶ در شیراز و فارغ التحصیل دانشکده هنر های دراماتیک و کارگردانی تلویزیون از انگلستان بود.

پرویز کاردان در سال ۱۳۳۸ و در سن ۲۲سالگی کار حرفه ای خود را با نمایش های تلویزیونی آغاز کرد. نخستین کار او «سرکار استوار» از سریال های طنز قدیمی و طولانی تلویزیون بود و بسیاری از بخش های این سریال را خود نوشت و کارگردانی کرد.

تصاویر - پرویز کاردان خالق (مراد برقی) بازیگر و کارگردان سینما درگذشت

پرویز کاردان، از مراد برقی تا "بکت"

کارگردانی و بازی در سریال هایی، چون «سرکار استوار»، «خانه به دوش» و فیلم سینمایی «مرادبرقی و هفت دخترون»، از جمله آثار پرویز کاردان بود.

پرویز کاردان، از سال ۱۳۳۸ فعالیت هنری را با بازی در سریال های تلویزیونی آغاز کرد. او که تحصیل کرده دانشکده هنرهای دراماتیک تهران بود و رشته کارگردانی تئا تر را نیز در لندن خوانده، تنها دو سال پس از شروع کار به صحنه تئا تر رفت و هنر خود را در نمایش های زنده نیز به اثبات رساند. بازی در محاکمه ایرج میرزا، تهران آه، تهران هفت رنگ، سلام و خداحافظ شازده خانم و در چند نمایشنامه از آثار نویسندگان برجسته تا تر چون «بکت» از جمله فعالیت های صحنه ای او به شمار می رود. 

سریال بعدی خانه به دوش نام داشت که مراد برقی چهره اصلی اش بود و کاردان خود ایفای این نقش را بر عهده گرفته بود.

منبع : فرارو