گالری های حوزه هنری را مجازی ببینید  -  فرصتی برای عدالت اجتماعی هنرمندان
سرویس فرهنگ و هنر - بستر نمایشگاه‌های مجازی حوزه هنری، صبح امروز و طی نشستی برای علاقه‌مندان به هنر معرفی شدند.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر برخط نیوز به نقل از همشهری - تسنیم، نشست معرفی بستر نمایشگاه های مجازی حوزه هنری صبح امروز شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ با حضور امین نادری مدیر حوزه هنری دیجیتال، مجدالدین معلمی معاون حوزه هنری و محمدعلی شادزاد مدیر نوآوری سوره برگزار شد.

در ابتدای این نشست امین نادری مدیر حوزه هنری دیجیتال به تشریح بستر نمایشگاه های مجازی حوزه هنری پرداخت. در ادامه متن صحبت های نادری را می خوانید:

شیوع کرونا در سراسر کشور و تعطیل شدن بسیاری از برنامه ها و رویدادهای هنری باعث شد که برگزاری اینگونه رویدادها در فضای مجازی اتفاق مهمی باشد.

بیشترین آسیب ها در فضای مجازی مربوط به شبکه های اجتماعی است، ولی در عین حال نمی توان مواهب فضای مجازی را نادیده گرفت.

اگر برای ورود به این عرصه برنامه جدی نداشته باشیم دچار چالش می شویم. بر اساس آمار، در حال مردم کشورمان روزانه ۳ تا ۵ ساعت از وقت خود را در فضای مجازی مصرف می کنند که در این میان بیشترین زمان به خواندن حوادث، اخبارهای دروغ و به ناهنجاری های اجتماعی تلف می شود. بی شک مواجهه با این مطالب، برای کاربران نتایج ناگواری برای افراد دارد.

می توان علاقه مندان را با تولید محتوا در حوزه کتاب های صوتی، پادکست و دیگر عرصه های مفید فرهنگی، به این سمت سوق داد.

تولید محتوای مناسب می تواند موجب آرامش افراد شود. در حوزه هنری تلاش شده با برگزاری مجازی نمایشگاه های هنری از جمله هنرهای تجسمی که از اصیل ترین هنرها است به بهبود فضای مجازی کمک شود.

پیش از این تنها افراد معدودی امکان برگزاری نمایشگاه هایشان را در فضای حقیقی داشتند؛ اما با شرایط کنونی تعداد بیشتری از افراد امکان به نمایش گذاشتن آثار هنری خود را پیدا خواهند کرد. همچنین فراد بیشتری امکان بازدید از این نمایشگاه ها را دارند.

با برگزاری مجازی این نمایشگاه ها حتی برای افرادی که تاکنون امکان برگزاری نمایشگاه آثاری هنری خود را نداشته اند، این امکان فراهم می شود.

درآمدی پایدار برای تمام هنرمندان کشور

محمدعلی شادزاد مدیر نوآوری سوره: با مهیا کردن زیر ساخت های لازم، هنرمندان در استان های مختلف امکان بارگذاری آثارشان را در نمایشگاه های مجازی حوزه هنری دارند.

هم اکنون در تهران سه گالری مجازی در حال برگزاری است، امیدواریم از برگزاری این نمایشگاه ها درآمدی پایدار برای تمام هنرمندانه کشور ایجاد شود.

گامی مهم برای عدالت اجتماعی هنرمندان

مجدالدین معلمی معاون حوزه هنری: این گام مؤثری برای برگزاری عدالت اجتماعی هنرمندان و فرصتی برابر برای تمام دوستان اهل هنر است.

هنر با برگزاری مجازی نمایشگاه ها و در دسترس بودن برای همه مردم، به آنها نزدیک تر می شود؛ طبعاً وقتی به مردم نزدیک تر شود منطق هنر رعایت می شود. در چنین فضایی نیاز هنر به حمایت های دولتی کاسته و بیشتر جنبه مردمی پیدا می کند.

در این فضا دیگر نمایش هنر محدود به مرکز نخواهد بود و افراد در تمام نقاط کشور امکان بازدید و تماشای آثار هنری را خواهند داشت.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در برخط نیوز