تبریک رئیس فراکسیون گردشگری برای ثبت جهانی 2 اثر دیگر از ایران
سرویس فرهنگ و هنر - رئیس فراکسیون گردشگری، زیارت و میراث‌فرهنگی مجلس شورای اسلامی طی ارسال پیامی، ثبت جهانی راه‌آهن سراسری ایران و منظر فرهنگی هورامان/اورامانات را تبریک گفت.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر برخط نیوز به نقل از ایسنا - «محمّدرضا دشتی اردکانی» در پیام خود، با بیان این که راه آهن سراسری ایران که به راه آهن شمال به جنوب معروف است، یادگار دوران قاجار و پس از آن است، گفت: این راه آهن به عنوان میراث فرهنگی ملموس و صنعتی ایران شناخته می شود و به بهانه راه سازی، مناظر فرهنگی و طبیعی باشکوهی را از دریای مازندران تا خلیج فارس به تصویر کشیده است.

وی افزود: این مسیر راه آهن با گذشت از اقلیم های متفاوت، اقوام و فرهنگ های ملوّن ایرانی را به هم متصل ساخته و این خود زیباترین جلوه گردشگری است که کیفیت ایرانی بودن را از مسیر ریلی به تصویر می کشد.

دشتی اردکانی همچنین به ثبت جهانی منظر فرهنگی هورامان-اورامانات  اشاره کرد و گفت: این منظر، طبیعت باشکوهی از غرب کشور در استان های کردستان و کرمانشاه را در دل خود جای داده است و این منظر فرهنگی ناشی از همسویی میراث ناملموس و ساز و کارهای اجتماعی با طبیعت آن منطقه را دارد که ارزش های فرهنگی عظیم آن خطه را متجلی می کند.

وی ادامه داد: اینجانب ثبت راه آهن سراسری ایران و منظر فرهنگی «هورامان/اورامانات» به عنوان بیست و پنجمین و بیست و ششمین آثار ملموس ایران در فهرست میراث جهانی توسط مجمع کمیته میراث جهانی کمیسیون فرهنگی ملل متحد، یونسکو را به ملّت شریف ایران تبریک و تهنیت عرض نموده و از مجموعه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، وزارت راه و شهرسازی، نمایندگان محترم حوزه های انتخابیه کردستان و کرمانشاه در مجلس، نمایندگی ایران در یونسکو و همه عزیزانی که در تهیه این پرونده ها همکاری داشته اند، تقدیر و تشکر می نمایم.

رئیس فراکسیون گردشگری مجلس در پایان تصریح کرد: امید است به لطف خداوند کریم با ثبت رسیدن این آثار در فهرست میراث جهانی در معرفی چهره واقعی از ایران به جهانیان به واسطه ورود گردشگر، گامی در جهت اهداف مقدس نظام جمهوری اسلامی برداشته شود.

منبع : خبرگزاری ایسنا

اخبار گوناگون در برخط نیوز