رونمایی از صندوقچه روضه های خانگی برای محرم -  روضه مهد تربیت است
سرویس فرهنگ و هنر - صندوقچه روضه‌های خانگی برای کمک به برپایی این روضه‌ها به تعداد 2 هزار صندوق با وقف مردمی در سطح کشور به مناسبت ماه محرم توزیع خواهد شد.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر برخط نیوز به نقل از فارس - مراسم رونمایی از صندوقچه روضه های خانگی و بسته محتوایی ماه محرم هیأت های مذهبی عصر امروز دوشنبه ١١ مردادماه به همت جامعه ایمانی مشعر و مجموعه ماهد در آستان مقدس امامزاده صالح (ع) برگزار شد.

رونمایی از صندوقچه روضه های خانگی برای محرم -  روضه مهد تربیت است

توزیع ۲ هزار صندوق روضه خانگی در کشور

رحیم آبفروش دبیر جامعه ایمانی مشعر در ابتدای این مراسم اظهار داشت: این صندوقچه برای کمک به برپایی روضه های خانگی تهیه شده است که ۲ هزار صندوق آن با هزینه مردمی و وقف آن ها تهیه شده و میان مردم توزیع خواهد شد.

وی افزود: در این فرایند بنا داریم مداح و منبری مورد نیاز روضه ها را هم تأمین کنیم  و برای این امر هیأت ها می توانند حامی اصلی باشند تا هم ابزار لازم روضه را فراهم کنند و هم مداح و منبری معرفی کنند.

آبفروش گفت: ۲ هزار صندوق با پشتیبانی ۲ هزار هیأت توزیع خواهد شد که ان شاءالله اگر هر صندوق ۱۰۰ جلسه را پشتیبانی کند رقم مناسبی از برگزاری روضه خانگی در ماه محرم خواهد شد.

رونمایی از صندوقچه روضه های خانگی برای محرم -  روضه مهد تربیت است

روضه خانگی باید احیا شود

یدالله بهتاش پیرغلام امام حسین (ع) نیز در این مراسم اظهار داشت: امام رضا (ع) می فرماید با شادی ما شاد باشید و در حزن ما محزون. این شادی و حزن، صرفاً با مجلس گرفتن نیست. گاه با کار نیکویی مثل عبادت و کمک به نیازمندان می توان اهل بیت(ع) را شاد کرد.

وی افزود: آیت الله محمدحسین تهرانی در کتاب معادشناسی خود می نویسد خواب دیدم همسایه ما در مجلس شلوغی در محضر امام رضا (ع) قرار دارد. از میان جمعیت جلو رفت و سیلی به حضرت زد. او بار دوم جلو رفت و سیلی زد و در مرتبه سوم سیلی محکم تری زد. من از وحشت این صحنه از خواب پریدم. صبح به در خانه اش رفتم و فرزندش گفت برای زیارت به مشهد رفته است. وقتی برگشت به دیدارش رفتم و ماجرا را گفتم. اشک ریخت و گفت رویایت صحیح است، به زیارت حضرت برای عذرخواهی می روم و دربرگشت شرح می دهم. او گفت در حرم امام رضا (ع) که آن زمان زن و مرد باهم زیارت می کردند، زنی با حجاب نامناسب دیدم و با چشم او را دنبال کردم. این سیلی اول بود. بعد از مدتی او را گم کردم دوباره دیدم و او هم مرا نگاه کرد و سیلی دوم شد. برای زیارت کنار ضریح رفت و دست بر ضریح گذاشت و من دست روی دستش گذاشتم و این سیلی سوم شد. گاهی ما با اعمالمان معصومین(ع) را زجر می دهیم.

بهتاش با اشاره به اینکه روضه های خانگی باید احیا شود تصریح کرد: این روضه ها آثار بسیاری دارد. من روضه خوانی ام را از این مجالس آغاز کرده ام.

مباهله انرژی هسته ای شیعیان است

علی انسانی، شاعر و مداح اهل بیت(ع) هم در این مراسم با اشاره به اینکه روز مباهله که به زعم علما عدل غدیر است، مغفول مانده است، گفت: مباهله انرژی هسته ای شیعیان است که باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

او در ادامه به شعرخوانی در خصوص واقعه مباهله پرداخت.

رونمایی از صندوقچه روضه های خانگی برای محرم -  روضه مهد تربیت است

مهد تربیت در روضه به ویژه روضه های خانگی است

حجت الاسلام احسان بی آزار تهرانی نیز در این مراسم با بیان اینکه فلسفه حضور ما در این دنیا حسین شناسی است، اظهار داشت: زمانی که کودک به دنیا می آید، توصیه شده است تا کامش را با تربت باز کنید. آیت الله بهجت هم در وصیتنامه خود به تربت سفارش بسیار کردند.

وی با اشاره به اینکه عملی بالاتر از حب الحسین نداریم، گفت: مهد تربیت ما در روضه به ویژه روضه های خانگی است. هرکس در مکتب سیدالشهدا عایدی و جایگاهی دارد، در روضه خانگی کسب کرده است.

تولیت آستان مقدس امامزاده صالح (ع) افزود: هرکسی بهشت امام حسین(ع) را می خواهد باید اهل روضه باشد. پدر من ٣٠ سال روضه خانگی داشت و من از برکت آن به هیأت رفتم و در آن جا از کفش داری، میانداری و مداحی شروع کردم تا در نهایت سخنران شدم.

وی تصریح کرد: نگه داشتن این چراغ، ارزنده است و این صندوقچه دریچه ای به حریم سیدالشهدا(ع) است.

در بخش بعدی این مراسم سیدحسین متولیان به شعرخوانی برای امام حسین پرداخت.

رونمایی از صندوقچه روضه های خانگی برای محرم -  روضه مهد تربیت است

حرکتی مردمی برای احیای روضه های مردمی

مرتضی اعلایی مسئول مجموعه ماهد نیز در بخش دیگر این مراسم اظهار داشت: روضه ١۴٠٠ سال است که توسط مردم دست به دست شده است، اما اکنون در خطر است. البته همان کسی که تاکنون آن را حفظ کرده، حفظ خواهد کرد.

وی ادامه داد: برای تهیه صندوقچه روضه های خانگی ١۵ کارگاه تلاش کردند تا ١۴٠ هزار محصول این ٢ هزار صندوق را که شامل کتیبه، تربت، کتاب دعا، وسایل چای و ... را تهیه کنند. این صندوقچه تمام وسایل لازم برای یک حسینیه کوچک را دارد و می تواند بهانه ای برای شروع روضه باشد.

اعلایی گفت: این صندوقچه حرکت مردمی برای احیای روضه های مردمی با سرمایه مردمی است که وقف برای احیای روضه های خانگی شده است.

رونمایی از صندوقچه روضه های خانگی برای محرم -  روضه مهد تربیت است

یکی از آثار روضه خانگی ریشه دار کردن محبت اباعبدالله(ع) در میان فرزندان است

حجت الاسلام سیدحسین آقامیری سخنران مذهبی نیز در این مراسم اساسی ترین راهبرد بشر برای رسیدن به تمدن موعود را راهبرد عاشورا معرفی و اظهار کرد: بشریت باید در یک سطحی عاشورا را فهم کند تا بتواند ظهور امام زمان(عج) را فتح کند. آیت الله بهجت می فرمود زمانی که امام زمان(عج) ظهور می کند کسی در عالم نیست که امام حسین(ع) را نشناسد. اربعین فرصتی برای معرفی امام حسین(ع) است.

آقامیری با بیان اینکه اگر در کانون خانواده کم کاری کنیم، ظهورش را در جامعه می بینیم، گفت: مکتب ما بالاترین سرمایه گذاری را در خانواده کرده است و هیچ مکتبی همچون اسلام در خصوص خانواده حرف ندارد. شکل گیری اولیه ما در خانواده بوده است. شهدای انقلاب اسلامی، شهدای مدافع حرم و ... ریشه اولیه محبتشان به امام حسین(ع) در خانواده شکل گرفته است.

این سخنران مذهبی با بیان اینکه محبت امام حسین(ع) ریشه در خانواده دارد، گفت: روضه خانگی یکی از اثراتش ریشه دار کردن محبت اباعبدالله(ع) در میان فرزندان است. هرچه روضه خانگی کم رنگ تر شود، دشمن خوشحال تر می شود.

وی افزود: برکت روضه های خانگی به سادگی آن است که به سادگی یک سلام بر حسین می توان آن را با جمع خانواده برگزار کرد. این روضه ها ریشه ای ترین کاری است که می توان جریان کشور را پیش ببرد. دلیل مخالفت برخی در این سال ها با روضه امام حسین(ع)، این است که می دانند چه فوایدی دارد.

رونمایی از صندوقچه روضه های خانگی برای محرم -  روضه مهد تربیت است

ازدیاد نسل اولویت اصلی امروز جامعه است

حجت الاسلام سیدحسین موسوی، رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان اسلامشهر نیز در این مراسم اظهار داشت: هر عصری اولویت هایی دارد که برای کربلایی شدن می توان آن ها را اجرا کرد. امروز اولویت در حوزه جمعیت و ازدیاد نسل است. جمعیت شناسان می گویند ۲ سال دیگر با همین روند دچار سونامی جمعیت خواهیم شد.

وی گفت: کتاب +۳ که در بسته محتوایی محرم امسال هیأت ها برای محرم قرار گرفته است به موضوع جمعیت و ازدیاد نسل می پردازد که ماحصل سخنرانی های بنده در حرم حضرت معصومه(س) و هیأت یا مهدی(عج) واوان است. در این کتاب به شبهات مختلفی در حوزه ازدیاد نسل پاسخ داده شده است.

رونمایی از صندوقچه روضه های خانگی برای محرم -  روضه مهد تربیت است

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط نیوز