ظرفی که از عصر برنز به جا مانده است

ظرفی که از عصر برنز به جا مانده است

۲۶ مهر ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۲ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس فرهنگ و هنر - باستان‌شناسان با کاوش در یک محوطه تاریخی واقع در اتریش موفق به کشف یک ظرف طلایی پرنقش از عصر برنز شده‌اند.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر برخط نیوز به نقل از ایسنا - لایوساینس، گروهی از باستان شناسان در اتریش اعلام کردند با کاوش در یک محوطه باستان شناسی سه هزارساله موفق به کشف یک کاسه طلایی که خورشید بر روی آن نقش بسته است شده اند.

در بخش زیرین و بیرونی این کاسه یک خوشید با ۱۱ پرتو نور به تصویر کشیده شده است. طراح یا طراحان این کاسه، علاوه بر خورشید از اشکال مدوری به همراه نقطه برای تزئین این کاسه طلایی استفاده کرده اند.

باستان شناسان پیش تر ۳۰ کاسه مشابه در اروپا کشف کرده بودند اما این نخستین باری است که چنین اثر تاریخی ای در اتریش کشف می شود.

به گفته کارشناسان این کاسه ها در مناطقی که امروزه به عنوان آلمان، اسکاندیناوی و دانمارک شناخته می شوند تولید می شدند.

این کاسه قطری معادل ۲۰ سانتی متر دارد و عمقی معادل پنج سانتی متر. بررسی ها نشان می دهد ۹۰ درصد از طلا، پنج درصد از نقره و پنج درصد از مس تشکیل شده است.

با این حال این کاسه تنها اثر تاریخی قابل توجهی نبوده که در این محوطه تاریخی کشف شده است. دو دستبند که از سیم های پیچ در پیچ طلایی ساخته شده اند نیز در کنار این کاسه کشف شده اند.

این کاسه در نزدیکی بقایای دیوار یک خانه متعلق به عصر برنز کشف شده است و گمان می رود به همراه دستبندهای طلا به عمد و در جریان یک مراسم تشریفاتی در این محل رها شده باشند.

باستان شناسان علاوه بر این، حدود ۵۰۰ اثر برنزی همچون چاقو و خنجر نیز کشف کرده اند. هیچ یک از این آثار آسیب جدی ندیده اند و گمان می رود این سلاح ها نیز در جریان مراسم های تشریفاتی در مردابی که امروزه خشکیده است توسط مردم انداخته می شدند. کاسه طلایی به زودی در موزه ای واقع در وین به نمایش گذاشته خواهد شد و کاوش در محل کشف این آثار نیز ادامه خواهد داشت.

منبع : خبرگزاری ایسنا