آیت الله صدیقی: خو دتان را برای ساخت بقیع آماده کنید

آیت الله صدیقی: خو دتان را برای ساخت بقیع آماده کنید

۰۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۳ زمان مطالعه : 3 دقیقه
سرویس فرهنگ و هنر - آیت‌الله صدیقی با بیان اینکه مسأله بقیع همچون غیبت حضرت یوسف (ع) برای پدرش حضرت یعقوب (ع) است که هیچ‌گاه ناامید نشد، گفت: خودتان را برای ساخت بقیع آماده کنید.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر برخط نیوز به نقل از فارس - ب، آیت الله کاظم صدیقی، امام جمعه موقت تهران در مراسم تقدیر از برگزیدگان جشنواره طراحی و معماری قبور ائمه بقیع (ع) با بیان اینکه خداوند به ملائکه اش که معصوم هستند و بهترین عبادت کنندگان محسوب می شوند، دستور داد تا بر آدم سجده کنند، گفت: جایگاه انسان بسیار والاست که باید قدر آن را بدانیم؛ چرا که خداوند برای این جایگاه را آنقدر رفیع می داند که به فرشتگانش می گوید بر او سجده کنید.

وی به چند داستان قرآنی اشاره کرد و افزود: حضرت یعقوب (ع) ۴۰ سال در فراق یوسفش گریه کرد؛ تا جایی که حتی قرآن می گوید هر دو چشمش نابینا شد. بعد از ۴۰ سال که هیچ نشانه ای از حیات حضرت یوسف (ع) نبود، یعقوب فرمود که بروید و دنبال یوسف بگردید. این دین ماست که امید را زنده نگه می دارد. کسی نمی داند فردا آل سعود کجاست و چه سرنوشتی دارد.

آیت الله صدیقی با بیان اینکه یوسف (ع) وقتی متوجه شد که پدرش در فراقش چقدر اشک ریخته و نابینا شده است، پیرهنش را داد تا به پدرش برسانند، گفت: یوسف (ع) فرمودند که این پیرهن چشم کور پدرم را بینا می کند. دعایی نکرد برای بینایی پدرش بلکه فقط پیرهنش را داد. از طرفی هم یعقوب (ع) قبل از اینکه پیرهن به دستش برسد، گفت که بوی یوسف (ع) می آید. این دو، عشق را نشان می دهد.

وی با اشاره به اینکه وقتی ما پارچه به ضریح می زنیم همه حساب شده است، تصریح کرد: تشرف به حرم های ائمه اطهار علیهم السلام آنقدر دلنشین است که روح انسان را جلا می دهد. بنابراین امیدواریم به زودی حر م هایی برای چهار امام مدفون در بقیع بسازیم.

آیت الله صدیقی با بیان اینکه کسی که می گوید « نمی توانیم» اسلام را نشناخته است، تصریح کرد: امام خمینی (ره) فرمودند که شاه باید برود و این کار عملیاتی شد. یک آخوند که به جایی وابسته نبود، توانست شاه را با آن همه قدرت که البته پوشالی بود، شکست دهد و طاغوت را بر هم زند. بنابراین برای رسیدن به هدف باید امید داشت و تلاش کرد.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه باید عاشق شد تا زیبایی، قدرت و کارایی عشق را به مردم نشان داد، گفت: جریانی در مساله ولایت فقیه یا ضرورت حاکم مجاز از جانب خالق در سوره بقره آمده است که می فرمایند: قومی آمدند و گفتند برای ما رهبری معین کن. پیامبرشان که روحیه بنی اسراییل را می شناخت به آنها گفت مبادا من رهبری برایتان تعیین کنم، اما تبعیت نکنید؟ گفتند: نه ما گوش به فرمان خواهیم بود. طالوت را معرفی کرد و داستان آن در سوره بقره آمده است و از همه می خواهم تا در این برهه آن را مطالعه کرده و درس بگیرند.

حجت الاسلام صدیقی با بیان اینکه مساله بقیع مثل غیبت حضرت یوسف (ع) برای یعقوب (ع) است، تصریح کرد: خودتان را آماده کنید. باید امید داشت و حرکت کرد تا ان شاالله به زودی بقاع متبرکه را در بقیع بسازید. همین قداستی که برای حرم ها قائل هستیم، قداست شیعی نیست، قداست قلبی است. همین ارادت قلبی است که وقتی به حرم ها می رویم متحول می شویم. روحی که در حرم ها وجود دارد، دل و جان ما را جلا می دهد. 

وی با اشاره به اینکه آن هایی که فکر و تجارب خود را در قبور چهار امام بزرگوار هزینه کردند، باید مدیون باشند، گفت: تا کششی از معشوق نباشد، عاشق حرکت نمی کند. باید عاشق شد تا زیبایی، قدرت و کارایی عشق را درک کرد. مطمئن باشید که این اقدام شما بی پاسخ نخواهد ماند.

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط نیوز