قصد ما حق طلبی است نه حاشیه سازی

قصد ما حق طلبی است نه حاشیه سازی

۰۵ آذر ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۶ زمان مطالعه : 6 دقیقه
سرویس فرهنگ و هنر - رضا کوچک‌زاده و چند پژوهشگر دیگر که به صورت گروهی از شرکت در همایش پژوهشی جشنواره تئاتر آیینی سنتی انصراف داده‌اند، به دنبال توضیحات روابط عمومی این جشنواره درباره دلایل انصراف آنان از شرکت در این همایش، نکاتی را مطرح کردند.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر برخط نیوز به نقل از ایسنا - قرار بود رضا کوچک زاده، پژوهشگری که در حوزه شبیه خوانی فعال است، طراحی و مدیریت پنل «شبیه خوانی؛ رویکردی نوین» را در همایش پژوهشی بیستمین جشنواره تئاتر آیینی سنتی را بر عهده داشته باشد اما او هفته گذشته، دلایل انصراف خود و دیگر همکارانش را از شرکت در این رویداد اعلام کرد.

به فاصله چند روز بعد، روابط عمومی این جشنواره نیز توضیحاتی را درباره مطالب مطرح شده از سوی این پژوهشگر در اختیار ایسنا گذاشت اما این توضیحات با پاسخی دیگر از سوی کوچک زاده رو به رو شد و او متنی را که به امضای دیگر همکارانش در این پنل رسیده است، در اختیار ایسنا گذاشت.

این متن به شرح زیر است:

«در پی پاسخ روابط عمومی بیستمین جشنواره نمایش های آیینی و سنتی که در تاریخ ۱ آذرماه سال ۱۴۰۰ با کد خبر ۱۴۰۰۰۹۰۱۰۰۳۴۹ در خبرگزاری ایسنا نشر یافته است، نکته هایی را برای آگاهی یادآور می شویم؛

پیش از هر چیز خویش و شما را به پای بندی به اخلاق انسانی و راستی و درستی در کارها سفارش می کنیم. جشنواره نیز چون دنیا محل گذر است؛ توشه ها را دریابیم.

بهتر آن بود که به جای روابط عمومی جشنواره، دبیر علمی همایش (به عنوان دعوت کننده ی پنل پژوهشی شبیه خوانی و مسؤول همایش) یا دبیر جشنواره پاسخ گو باشند و ما را به گفت وگو و برطرف شدن سوءتفاهم های احتمالی بخوانند. پیش از رسانه ای شدن مساله، تماس هایی با دبیر علمی همایش، دبیر جشنواره و قائم مقام دبیر جشنواره انجام شده بود که شوربختانه هیچ یک پاسخی درخور ندادند. آگاهی به مسائل روی داده و بررسی دقیق سندها، شرط نخست پاسخ گویی است که مدیر روابط عمومی از آنها دور بوده است. در پاسخ به بندهای بیانیه ای که شتاب زده و نیندیشیده و بی سند نوشته شده است و اتهام هایی بی اساس را به گفت وگوی رضا کوچک زاده در خبرگزاری ایسنا نسبت داده است، چند جمله را یادآور می شویم.

۱. فرو کاستن انصرافی گروهی به مساله ای فردی، نادیده گرفتن مشکل و نشناختن آن است. همه ی پژوهشگران پنل پژوهشی «شبیه خوانی؛ رویکردی نوین» با هم و به نشانه ی اعتراض از همایش کناره گیری کرده اند.

۲. در بند دو از بیانیه آمده است؛ «دعوتی به جز فراخوان عمومی از ایشان انجام نشده است». سازوکار همایش برای مقاله های حاصل از فراخوان، ثبت چکیده ی مقاله ها و فرم پر شده ی تقاضای شرکت در سایت ایران تئاتر بوده است. در فراخوان همایش چنین آمده است؛ « پژوهشگران و علاقه مندانِ شرکت در سمینار تا تاریخ ۱۵ مرداد ماه ۱۴۰۰ فرصت دارند با مراجعه به سایت ایران تئاتر نسبت به تکمیل فرم تقاضا و بارگذاری مدارک لازم اقدام کرده و کد رهگیری دریافت کنند».  چکیده های پنل «شبیه خوانی؛ رویکردی نوین» در ایران تئاتر ثبت نشده اند و فرم درخواست هم پر نشده و کد رهگیری هم برای پژوهشگران ما صادر نشده است. اگر دعوت دبیر همایش در کار نبوده و در پی آن آثار به ایشان تحویل نشده، چگونه این چکیده ها به دست داوران رسیده است؟ بماند که فراخوان برای مقاله است؛ نه برای مجموعه ای از نوشتارهای پژوهشی که در ترکیب پنل و برای هم پوشانی موضوعی مشترک به شکل ویژه طراحی می شوند.

۳. در ادامه ی بند دو نوشته اند؛ «بنا بر رویکرد تعاملی برگزارکنندگان جشنواره و سمینار نسبت به تماس های مکرر آقای کوچک زاده، همکاران سمینار و جشنواره پاسخگوی تقاضاهای ایشان بوده و بیشترین همکاری در جهت تحقق آن ها را به عمل آورده اند». جمله به گونه ای آرایش یافته که می رساند چنان تماس ها فراوانی داشته است که به ناچار ما را پذیرفته اند. هیچ یک از پژوهشگران پنل ما جوانِ جویای نام نیستند که نیازمند حضور در همایشی در این سطح باشند؛ همگی تجربه های سالیان تدریس دانشگاه و انتشار کتاب و مقاله های پژوهشی داخلی و جهانی را در کارنامه دارند. همایش ها پایین ترین امتیاز علمی را برای هیات علمی دانشگاه دارند. اگر احترام و پرداخت مالی شایسته هم حذف شود، چه ضرورتی برای این «تماس های مکرر» بوده است؟ تنها طراح و مدیر پنل برای هماهنگی با دبیر علمی همایش در طول چند ماه دو یا سه تماس گرفته است که نمی توان مکررش خواند. این جمله، کاربردی جز تحقیر و ناچیزانگاری پژوهشگران ندارد که از خودمرکزانگاری بیانیه نویسان ریشه گرفته است. استاد حکیم رابط در کتاب «روز هفتم» نوشته اند؛ «بسیار تحقیر شده ام ولی حقارت را هرگز نپذیرفته ام».

۴. در بند دیگر بیانیه آمده است؛ «آقای کوچک زاده به طور واضح به یکی از همکاران جشنواره اعلام کرده اند که شرکت در سمینار منوط به دریافت دستمزد اضافه تر از سقف اعلام شده خواهد بود». این ادعای گزاف نیاز به مدرک معتبر دارد. طبیعی ست کسی که همه ی گفته هایش به متن رسمی فراخوان همایش بازمی گردد و مساله ی نویسندگان پنل عدول مدیران از مفاد همان فراخوان است، زیاده خواهی نکند و اگر ثابت شود که از مسیر فراخوان آمده است که دیگر هرگز نمی توانسته چنین شرطی هم بگذارد. ولی چون حق خواهی هم از سوی مدیران فرهنگی ما به نیکی تعبیر نمی شود، نیاز بوده بحث منحرف شود تا با فرافکنی حقیقت پنهان بماند.

۵. نوشته اند «براساس عرف سمینارها پذیرش خلاصه مقاله به منزله پذیرش کل مقاله نیست و تایید مقاله مشروط به ارائه و پذیرش کل مقاله از سوی هیات داوران است».

شگفتا که به پژوهشگرانی حرفه ای، چنین نکته ای یادآوری شده است ولی تجربه ی منفی چند تن از ما از دوره های پیشین همایش آیینی و سنتی نشان داده است، هنگامی که مقاله را تحویل می دهیم و پس از سخنرانی در همایش، مدیران به آسانی از مفاد فراخوان سر بازمی زنند و دیگر دست مان به جایی نمی رسد. هیچ مقام بالاتر هم در چنین موقعیت هایی احساس مسوولیت و صیانت از حقوق ما نمی کند. پس مجبور شدیم این بار به روشنی از میزان پرداختی بپرسیم. آقای صفاری نژاد از اعضای دبیرخانه ی جشنواره پیامی صوتی فرستاد که به عنوان سند در اختیار خبرگزاری ایسنا نیز قرار گرفت؛ «سلام آقای کوچک زاده! من با استاد [فتحلی بیگی] صحبت کردم. گفتند هر مقاله نهایتا یک میلیون و پانصد هزار تومان». پس این گفته حقیقت داشته و برساخته یا تصور ما نبوده است. همه ی تصمیم ما برای انصراف گروهی و اعتراضی، از رسیدن این فایل صوتی آغاز شد که هیچ یک از مسوولان جشنواره هم در شأن خویش ندید تماسی بگیرد و مساله را حل کند. از این رو سناریوی «پوستر» در بیانیه شکل گرفته است تا به جای عذرخواهی از اشتباه احتمالی در بیان، از ما متهمانی بسازد علاقه مند به «حاشیه». و نگفتند که این حاشیه را چه کسانی و با چه اهدافی پدید آوردند.

۶. در بند نخست آمده؛ «جریان مداوم و علمی سمینار، کمتر دچار حاشیه شده است». دلیلش این است که هر یک از ما بیشتر به پژوهش بها می دادیم و هر بار که خلف وعده ای می شد، از آن می گذشتیم. برای نمونه، کسی باید بپرسد چرا مقاله ی کوچک زاده که سه دوره ی پیش به سال ۱۳۹۴ در تالار مشاهیر تئاتر شهر ارائه شد، در دو کتاب نشریافته ی همایش نیامده است. در گفت وگوی نخست با ایسنا هم اشاره شد که مبلغ پرداختی برای آن مقاله یک پنجم تعهد همایش در فراخوان بوده است.

گذشته از همه ی نکته ها بسیار شادمانیم که، چنان که به ما گفته می شد، بیانیه هیچ اشاره ای به کمبود بودجه نکرده است و بیش از همه خوشنودیم که بر اساس بیانیه ای که چند جایی منتشر شده است، دیگر دبیر علمی همایش نمی تواند از حق پژوهشگران بکاهد و مجبور است به آن متعهد باشد. مراد از اعتراض ما همین بود.

با سپاس از خبرگزاری ایسنا که خیرخواهانه پیگیر حق خواهی است.

با احترام: رحمان مرتضوی، مسلم نادعلی زاده، شهاب پازوکی، امیر سهرابی، روح الله سمیع، رضا کوچک زاده.

منبع : خبرگزاری ایسنا

اخبار گوناگون در برخط نیوز