برگزیده جایزه شهید اندرزگو: نسل نوجوان با فضای انقلاب تقریباً بیگانه است
سرویس فرهنگ و هنر - فاطمه الیاسی که در جایزه ادبی شهید اندرزگو برگزیده شد، می‌گوید: با مطالعاتم در زمینه انقلاب و برخوردهایم با قشر نوجوان، متوجه شدم نسل نوجوان با فضای انقلاب تقریباً بیگانه است و کار چندان زیادی هم در این زمینه انجام نشده است.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر برخط نیوز به نقل از فارس -   خبرنگار حوزه کتاب و ادبیات فاطمه الیاسی، متولد سال ۱۳۷۵ اهل همدان و ساکن قم است. الیاسی مشغول تحصیل در مقطع ارشد الهیات بوده و حدود پنج سال است که به نویسندگی روی آورده است. کتاب «تونل سوم» در سال ۱۳۹۸ چاپ شد و توجه محافل ادبی را به خود جلب کرد و در جشنواره انقلاب جزو رمان های برتر نیز بود. الیاسی اکنون در حال نوشتن رمانی برای نوجوانان با موضوع غدیر است که به زودی منتشر خواهد شد. تونل سوم در دومین جایزه ادبی شهید اندرزگو جزو آثار منتخب هیأت نخبگانی قرار گرفته است. به همین دلیل، با او به گفت وگو نشسته ایم:

این کتاب چندمین اثر شما در حوزه داستان است؟
اولین اثر بلندی است که نوشته ام. داستان کوتاه هم قبلاً کار کرده ام؛ ولی به این صورت و به شکل رمان، این اولین اثر بود.

نسل نوجوان با فضای انقلاب تقریباً بیگانه است  
چه شد که تصمیم گرفتید رمانی درباره انقلاب بنویسید؟
عموماً برای نوجوان می نویسم. با مطالعاتم در زمینه انقلاب و برخوردهایم با قشر نوجوان، متوجه شدم نسل نوجوان با فضای انقلاب تقریباً بیگانه است و کار چندان زیادی هم در این زمینه انجام نشده است. شاید برای بزرگسال آثاری باشد و بشود حداقل اسم ده تا کتاب را برد؛ ولی برای نوجوان کاری انجام نشده است. احساس کردم در این زمینه نیاز است کار شود.

داستان کتاب ریشه در واقعیت دارد 
کرمانشاه بستر داستان شماست. انتخابی که باعث شده تا به موضوع انقلاب در سایر شهرها نیز توجه شود. دلیل این انتخاب چیست؟
کرمانشاه هم برای خودم جذابیت ویژه ای داشت و هم سوژه ای که انتخاب کرده بودم و شخصی که برای طرح اولیه داستان از او مشورت می گرفتم، کرمانشاهی بود. اتفاقاتی که در طرح داستان می افتد، ریشه در واقعیت دارد؛ یعنی اصل آن واقعی است و من مقداری پرداخت کردم و پروبال دادم. شخصیت وحید واقعی است و در کرمانشاه زندگی می کند؛ یعنی یک نمونه عینی دارد. برای همین، ترجیح دادم داستان در فضای اصلی خودش، یعنی کرمانشاه، اتفاق بیفتد. 

به نظر شما به عنوان نویسنده کتاب، مهم ترین ویژگی اثر «تونل سوم» چیست؟
اتفاقاتی که می افتد، بالای هفتاد درصد واقعی هستند و سی درصد باقی مانده را خودم با توجه به تخیل و خلأهایی که به نظرم در بخش واقعی وجود داشت، پرداخت کردم. بزرگ ترین ویژگی اش این است که واقعی است و تخیلی نیست.
 
با توجه به اینکه نوجوانان فعالیت های زیاد و مختلفی در ایام انقلاب انجام می دادند، روایت و ارائه این فعالیت ها چه تأثیری بر نسل جدید و نوجوان کشورمان خواهد داشت؟
بین نسلی که انقلاب را هدایت و رهبری کرده و نقشی در انقلاب داشته اند و نسل الان ما، شکاف عمیقی دیده می شود. نوجوانان امروز ما با نوجوانان دیروز که الان کهن سال شده اند، بیگانه هستند و درکشان نمی کنند که چرا این کار را کردند؛ در حالی که کسانی که انقلاب را رهبری می کردند، آن زمان نخبگان آن جامعه بودند و آدم های کوچه بازار و بی سواد نبودند. من می خواستم نوجوان های الان ما این را بفهمند که این انقلاب بی دلیل نبوده و تفکری پشتش بوده است و اتفاقی انقلاب نشده است. بیشتر دلم می خواست شکاف برطرف شود و نوجوانان ما به این فهم برسند. ان شاءالله که به این هدف رسیده باشم.
 
تا امروز، چه بازخوردهایی از نگارش این اثر گرفته اید؟
بیشترِ بازخوردهایی که گرفته ام، مثبت بوده است. مخاطب اثر من نوجوان است و از بیشتر نوجوان ها بازخورد مثبت گرفتم. در کنارش، بزرگسالانی هم که کار را خواندند، پسندیدند. امیدوارم بقیه هم بخوانند و نظرشان را بگویند.
 
وجود جشنواره ها و جوایزی همچون شهید اندرزگو، چگونه می تواند به آگاهی نسل جدید منجر شود و از تحریف تاریخ معاصر جلوگیری کند؟
می تواند خیلی کارساز باشد. مسلماً آثار زیادی به جشنواره راه پیدا می کنند و بررسی می شوند و مسلماً داوران و ناظرانی خوبی بالای کار هستند. وقتی مخاطب با ۴-۵ اثر قوی و فاخر روبه رو شود، بیشتر با آن آثار انس می گیرد؛ اما وقتی آثاری باشد که مخاطب نداند کدام قوی و کدام ضعیف است و تصادفاً اثر ضعیف را انتخاب کند، آن اثر ضعیف برایش تصور ضعیفی از انقلاب ایجاد می کند. به این صورت، برای مخاطب سؤال ایجاد می شود که آیا انقلاب همین قدر ضعیف بوده یا نه. به نظرم اینکه آثار فاخر و قوی را انتخاب و به مردم معرفی می کنند، بر برداشت مخاطب خیلی تأثیر دارد. مخاطب بیشتر می تواند انس بگیرد و راحت تر می تواند چنین جریانی را قبول کند؛ چون انقلاب واقعاً مسئله پیچیده ای است.

منبع : خبرگزاری فارس