27 هزار بازدید از آثار تاریخی گلستان -  بازداشت 76 حفار غیرمجاز میراث فرهنگی
سرویس فرهنگ و هنر - سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گلستان از اجرای بیش از 27 هزار بازدید از آثار تاریخی، اماکن فرهنگی، تپه و محوطه‌های باستانی سطح استان خبر داد.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر برخط نیوز به نقل از ایسنا -  رحمان فرمانی با اشاره به اینکه با توجه به پراکندگی آثار و اماکن تاریخی در استان گلستان و لزوم حفاظت و صیانت هر چه بهتر از این مواریث، یگان حفاظت میراث فرهنگی مستمر از مکان های تاریخی بازدید می کند، اظهار کرد: این نهاد با متخلفانی که به صورت پایشی و گزارش مردمی شناسایی شده اند، از طریق مراجع قانونی برخورد می کند.

 سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان به میزان بازدیدهای انجام شده از ابنیه و اماکن تاریخی و فرهنگی استان طی 9 ماه گذشته اشاره و خاطرنشان کرد: از ابتدای سال جاری تا پایان آذرماه سال جاری بیش از 27 هزار مورد بازدید از آثار، ابنیه، حرایم تاریخی و پایگاه های مستقر در شهرستان های استان توسط نیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی انجام شده است.

او اضافه کرد: در این مدت 97 نفر در جرائم مرتبط با میراث فرهنگی استان شناسایی و دستگیر شدند که 76 نفر از آن مربوط به حفاری غیرمجاز در مناطق ثبتی و غیر ثبتی سطح استان بوده است.

 فرمانی تاکید کرد: علاوه بر این بازدیدها از آثار تاریخی، اماکن فرهنگی، تپه و محوطه های باستانی سطح استان، نیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی استان 107 مورد گشت شبانه به منظور متلاشی کردن باندهای قاچاق اموال تاریخی و فرهنگی را طی 9 ماهه سال جاری اجرایی کردند.

وی تصریح کرد: با توجه به شیوع کرونا ویروس که باعث کاهش حضور مراجعه کنندگان و مردم به اماکن فرهنگی، موزه ها، سایت ها، بافت ها و محوطه های تاریخی شده است به منظور جلوگیری از فرصت طلبی سودجویان و حفاران غیرمجاز، بازدیدهای نظارتی از آثار تاریخی فرهنگی سطح استان افزایش یافته و این بازدیدها به صورت محسوس و نامحسوس تداوم خواهد داشت.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان بابیان این که نیروهای این یگان تمام توان خود را برای حراست و حفاظت از آثار تاریخی به عنوان پشتوانه های فرهنگی استان به کار می گیرد، تصریح کرد: حفاظت از آثار فرهنگی و تاریخی سراسر استان به صورت گشت های نیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی در ساعت اداری و غیر اداری و به ضرورت گشت های شبانه اجرایی می شود اما قطعاً تعداد و پراکندگی آثار تاریخی شناسایی شده در سطح استان و لزوم حفظ و حراست از میراث نیاکان، نیازمند مشارکت مردمی است و بدون حضور آن ها این امر میسر نخواهد بود.

فرمانی اضافه کرد: از همه مردم استان درخواست داریم در صورت مشاهده هرگونه موردی در این خصوص مراتب را با شماره تماس ۳۲۲۴۱۵۵۷-۰۱۷ در میان بگذارند.

منبع : خبرگزاری ایسنا