(شکارچی گوش برها) در بازار کتاب

(شکارچی گوش برها) در بازار کتاب

۲۵ دی ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۱ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس فرهنگ و هنر - «شکارچی گوش‌برها» خاطرات سردار شهید حاج ‌یادگار امیدی، فرمانده اطلاعات لشکر ۱۱ امیرالمومین به قلم محمدعلی قاسمی منتشر شد.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر برخط نیوز به نقل از ایسنا - این کتاب در ۴۳۹ صفحه از سوی انتشارات سوره مهر در دسترس علاقه مندان حوزه دفاع مقدس و پژوهش جنگ قرار گرفته است.

در معرفی ناشر از این کتاب آمده است: "اولین شعله های آتش افروزی جنگ هشت ساله و تجاوز ارتش عراق به خاک ایران در مناطق مرزی استان ایلام از جمله موسیان، میمک و مهران رقم خورد. بر اساس اسناد و مدارک وزارت امور خارجه، نخستین درگیری های مرزی بین مرزداران ایرانی با سربازان عراقی در پایگاه های رضاآباد، بیات و چیلات در خردادماه سال ۱۳۵۸ ثبت و ضبط شده است.
پس از تجاوز قوای عراقی به خاک ایران و اشغال بخش های مهمی از آن، اولین درگیری های گروه های مردمی با ارتش زرهی عراق در ایلام رقم خورد. علاوه بر این موارد، اولین دستاورد نیروهای ایرانی در عملیات آفندی و نقش گروه های عشایری در این پیروزی که به حماسه فتح میمک معروف است، در ایلام به وقوع پیوست. تشکیل اولین گروه های گشت و شناسایی قبل از آغاز رسمی جنگ نیز در خردادماه ۱۳۵۹ در ایلام شکل گرفت، اما متأسفانه در تاریخ مکتوب دفاع مقدس به نقش، کارکرد و حوادثی که در جبهه ایلام به وقوع پیوست به درستی اشاره نشده است.
براساس یک بررسی اجمالی از انتشار مکتوباتی که درباره دفاع مقدس توسط سازمان ها، ارگان ها و مراکز نظامی چاپ و منتشر شده است، متأسفانه نقش و حضور مردم ایلام و یگان رزم آن در این آثار به قدری کم رنگ و سطحی است، و کمتر کسی باور می کند که حوزه سرزمینی استان ایلام، طی هشت سال تمام و به طور مستقیم درگیر جنگ و اثرات آن بوده است. از همین رو نام و یاد فرماندهان و نیروهای زبده آن در حاشیه تاریخ گمنام و مهجور مانده است و بیم آن می رود که در آینده ای نه چندان دور، نقش و حضور مردم ایلام در تاریخ دفاع مقدس کاملا محو و نادیده گرفته شود.
شکارچی گوش برها شاید اولین اثری است که به طور اجمالی در مورد یکی از سرداران و قهرمانان شهید استان، تهیه و گردآوری شده است. در این کتاب سعی شده است ابعاد شخصیتی سردار رشید اسلام شهید «حاج یادگار امیدی» به نقل از خانواده، دوستان و همرزمانش در قالب خاطره پیش روی علاقه مندان به تاریخ شفاهی قرار گیرد."


 

منبع : خبرگزاری ایسنا