حضور مجمع ناشران دفاع مقدس با 900 اثر در نمایشگاه کتاب

حضور مجمع ناشران دفاع مقدس با 900 اثر در نمایشگاه کتاب

۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۰:۱۸ زمان مطالعه : 3 دقیقه
سرویس فرهنگ و هنر - رئیس مجمع ناشران دفاع مقدس گفت: مجمع ناشران دفاع مقدس قریب به ۹۰۰ عنوان کتاب را با خود به این دوره از نمایشگاه آورده که می‌توان گفت از بین این کتب، نزدیک به نیمی از آن جزو آثار تازه منتشرشده‌ای است که امسال و پارسال چاپ شده‌اند.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر برخط نیوز به نقل از فارس - خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران توانا، در حاشیه سی و سومین دوره از نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در سال ۱۴۰۱، شهریار امینیان رئیس مجمع ناشران دفاع مقدس با حضور در غرفه برای دقایقی با ما هم کلام شد که در ادامه بخش هایی از این گفت وگو را خواهید خواند.

حضور مجمع با ۹۰۰ عنوان کتاب در نمایشگاه

شهریار امینیان در ابتدا در مورد خدمات و محتوای ارائه شده از سوی مجمع ناشران دفاع مقدس در سی و سوممین دوره نمایشگاه کتاب برای علاقه مندان گفت: مجمع ناشران پس از یک دهه فعالیت در این دوره از نمایشگاه در یک غرفه به شکل تجمعیی با مجموعه ای از برنامه های فرهنگی و اجتماعی در حوزه ترویج فرهنگ دفاع مقدس و معرفی آثاری که در این زمینه منتشر شدند، در نمایشگاه حاضر است. همچنین در غرفه مجمع ناشران دفاع مقدس، ۴۳ عنوان کتاب از نویسندگانی که امکان حضور مستقل در نمایشگاه را نداشتند، گردآوری شده و در معرض دید مخاطبان قرار گرفته است. مجمع ناشران دفاع مقدس قریب به ۹۰۰ عنوان کتاب را با خود به نمایشگاه این دوره آورده که می توان گفت از بین این کتب، نزدیک به نیمی از آن جزو آثار تازه منتشر شده ای است که در سال های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ به انتشار رسیده اند.

تلاش برای انتقال ادبیات دفاع مقدس به سایر ملل

وی افزود: مجمع ناشران دفاع مقدس با هدف انسجام بخشی، سامان دهی، کمک به تعاملات بین ناشران این حوزه، به وسیله افراد فعال در جبهه انقلاب اسلامی ایجاد شده است. تقویت و ارتقای زیرساخت های نشر کتب دفاع مقدس و تأکید و امکان سازی تولید ۱۰۰ برابری آثار دفاع مقدس که جزو منویات مقام معظم رهبری است، به عنوان یک هدف مؤثر از سوی مجمع ناشران پیگیری می شود. از دیگر فعالیت های مجمع ناشران دفاع مقدس، کمک به بالا بردن توان نهضت ترجمه با هدف انتقال هرچه بیشتر و بهتر ادبیات و ارزش های دفاع مقدس به سایر نقاط دنیاست. برای هرکدام از این اهداف فعالیت ها و برنامه ریزی های خاصی در نظر گرفته شده است.

طرح شمس و کارکرد آن

امینیان در ادامه درباره طرح شمس که از سوی این مجمع راه اندازی شده است، گفت: طرح شمس یکی از پروژه های ما در مورد بالا بردن وضعیت زیرساختی نشر دفاع مقدس است که هم کمکی به تولید متوازن آثار دفاع مقدس است و هم زمینه تولید ۱۰۰ برابری آثار در این زمینه را فراهم می کند. هرچه میزان دسترسی مخاطب به آثار بالا برود و بتواند راحت تر از کتب بهره مند شود، به همان میزان وضعیت نشر آثار دفاع مقدس هم کیفیت بالایی پیدا خواهد کرد و امکان تولید بیشتر برای ناشر فراهم می شود. از دیگرسو، فهم نیازشناسی مخاطب و کشف ظرفیت های موجود برای تولید آثار درباب دفاع مقدس از دیگر اهداف طرح شمس است. این طرح با چنین چشم اندازی از اسفندماه سال گذشته شروع به کار کرد.

رئیس مجمع ناشران دفاع مقدس گفت: طرح شمس، به شکل پیوست فرهنگی در سازمان ها و نهادهای مختلف که بیش از ۳۰ یا ۴۰ پرسنل دارند، سعی می کند افراد را به داشتن یک کتابخانه کوچک یا متوسط که در آن آثار دفاع مقدس و انقلابی موجود است، تشویق کند. در دو سطح این طرح پیگیری می شود که بستگی به استعداد نیروی آن سازمان یا اداره دارد. یک: کتابخانه هایی با ۶۰۰ عنوان و دو: کتابخانه ای با ۱۱۰ عنوان کتاب. در طرح شمس هر اداره ای که مایل به شرکت در آن باشد، مجمع ناشران به همراه معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ۶۰۰ عنوان کتاب را تدارک خواهد دید که از این میان ۱۵۰ کتاب به شکل رایگان اهدا خواهد شد. تا به حال بیش از ۱۷۰ شرکت و اداره از ۵۰ شهر ایران در این طرح شرکت کرده اند.

منبع : خبرگزاری فارس