چرا کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در نمایشگاه امسال غایب است؟
سرویس فرهنگ و هنر - اختصاص نیافتن غرفه به کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در نمایشگاه کتاب، تصمیمی است که در دولت قبل اتخاذ شده، اما مسؤولان دولت جدید با پایبندی به قانون، آن را اجرایی کردند. البته کانونی‌ها هم به این تصمیم احترام گذاشتند.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر برخط نیوز به نقل از فارس - خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه توانا، سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران امسال در حالی برگزار شده که جای خالی برخی از ناشران همچون کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان که یکی از بزرگ ترین ناشران حوزه کودک و نوجوان است، حس می شود.

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان غایب اصلی نمایشگاه کتاب ۱۴۰۱

علی رمضانی، سخنگوی سی و سومین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، پس از پیگیری های فارس در پاسخ به سوالی مبنی بر دلیل غیبت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان پس از ۲ سال تعطیلی نمایشگاه حضوری، می گوید: تخلفی که کانون در سال ۹۸ و در آخرین حضور فیزیکی نمایشگاه داشت، مقرر شد تا به دلیل این تخلف یک سال از حضور در نمایشگاه محروم شود که در ۲ سال گذشته به دلیل کرونا نمایشگاه به صورت مجازی برگزار شد و امسال با توجه به برپایی حضوری این نمایشگاه، امکان حضور کانون مهیا نشد. البته مدیر قبلی کانون نیز پیگیری لازم برای حضور را نداشت.

چرا کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در نمایشگاه امسال غایب است؟

غرفه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در نمایشگاه کتاب سال های گذشته

تبعیت کانون از قانون/ کانونی ها به تصمیم گردانندگان نمایشگاه با دیده احترام نگاه کردند

با وجود اینکه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان امسال در نمایشگاه حضور ندارد و به نظر می رسید که مسؤولان کانون با متولیان برپایی نمایشگاه اختلاف داشته باشند، اما کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در بیانیه ای با ابزار ناراحتی از نبود غرفه در نمایشگاه بین المللی کتاب، توجه به قوانین را اولین گام در همراهی و همصدایی با جامعه فرهنگی عنوان کرده و آورده است: «متاسفانه علیرغم پیگیری های فراوان و انجام مکاتبات متعدد، حضور کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سی وسومین نمایشگاه بین المللی کتاب در اردیبهشت سال ۱۴۰۱ به دلیل رای صادره در سال ۹۸ طبق قوانین موجود حاکم در نمایشگاه کتاب میسر نشد و کانونی ها به تصمیم گردانندگان نمایشگاه با دیده احترام نگاه کردند و به قوانین جاری نمایشگاه گردن نهادند. کانون و متولیان آن از این شرایط که در سال ۱۴۰۱ بر آنها تحمیل شد، متاسف اند. اما تابع قوانین و شرایط موجود هستند. قطعا عدم حضور کودکان و نوجوانان در غرفه پر نشاط کانون برای متولیان دلسوز آن بسیار ناخوشایند است».

نبود غرفه کانون پروش فکری کودکان و نوجوانان که سال ها نه تنها در حوزه کتاب، بلکه در سایر عرصه های فرهنگی به تولید آثار فاخر و ماندگار همچون عروسک های دارا و سارا پرداخته است، موجب شد تا به سراغ مسؤولان این کانون برویم تا درباره دلایل عدم پیگیری برای حضور در نمایشگاه جویا شویم.

پیگیری مدیرعامل جدید کانون برای حضور در نمایشگاه کتاب

در همین باره، یکی از کارشناسان روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با اشاره به اینکه ما آمادگی لازم برای حضور در این دوره از نمایشگاه را داشتیم، می گوید: دلیل اصلی نبود غرفه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، ارائه محصولات غیرمرتبط با کتاب همچون اسباب بازی و بازی های فکری در نمایشگاه بین المللی کتاب سال ۹۸ اعلام شده است. سال ۹۸ پس از پایان نمایشگاه کتاب، جلساتی با مسؤولان وقت نمایشگاه برگزار و مقرر شد تا کانون در اولین نمایشگاه حضوری غرفه ای نداشته باشد.

وی با بیان اینکه علی رغم برخی مخالفت ها، مدیریت جدید کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مذاکراتی با مسؤولان مختلف برای حضور در نمایشگاه سی و سوم کتاب داشت، می افزاید: آقای علی اکبرزاده با وزیر آموزش و پرورش موضوع را مطرح کرد، اما موفق به حضور فیزیکی کانون در نمایشگاه نشدیم.

سخنگوی نمایشگاه: از غیبت کانون ناراحتیم

تصمیم نبود غرفه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در نمایشگاه کتاب در دولت قبل اتخاذ شد و دولت کنونی آن را اجرایی کرد. نکته جالب اینجاست که سخنگوی نمایشگاه کتاب می گوید: ما با اجرای این تصمیم پایبندی به قوانین نمایشگاهی را نشان دادیم. البته از نبود کانون و سایر ناشران ناراحت هستیم و حتی جلساتی برای محروم نشدن آنها در این دوره از نمایشگاه برگزار کردیم، اما حضور غرفه کانون در نمایشگاه امکان پذیر نبود.

چرا کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در نمایشگاه امسال غایب است؟

غرفه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در نمایشگاه کتاب سال های گذشته

این امر در حالی است که کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان یک نهاد وابسته به دولت است، اما برخی تصور می کردند دولت با نادیده گرفتن تخلفات آنها، زمینه حضورشان را فراهم کند. با این وجود، همانطور که رمضانی گفته است: در اجرای احکام رأفت اسلامی داریم، اما هیچ گونه مسامحه درنظر گرفته نمی شود.

همچنین ممکن بود با بخشش کانون، سایر ناشران متخلف در سال ۹۸ هم انتظار حضور در سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب را داشته باشند که مسؤولان نمایشگاه کتاب، عدالت را برای همه ناشران رعایت کردند و از طرفی هم پذیرش این موضوع از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان قابل توجه است.

به گزارش فارس، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان سال گذشته در نمایشگاه مجازی کتاب به عنوان سومین ناشر پرفروش نمایشگاه شناخته شد و امسال نیز با ۴۵۰ عنوان کتاب در نمایشگاه مجازی فعالیت دارد.

منبع : خبرگزاری فارس