گزارش -  مسأله حجاب، فقط مخصوص نمایشگاه کتاب نیست

گزارش - مسأله حجاب، فقط مخصوص نمایشگاه کتاب نیست

۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۰ زمان مطالعه : 4 دقیقه
سرویس فرهنگ و هنر - این روزها متدینین نسبت به وضع حجاب در نمایشگاه کتاب تهران، به قدری دغدغه‌مند و دل‌نگران‌اند که بخشی از این دل‌نگرانی در قالب مطالبه‌ای در سامانه فارس من ثبت شده است. اما آیا بدحجابی یا بی‌حجابی، فقط مسأله نمایشگاه کتاب است؟

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر برخط نیوز به نقل از فارس - خبرگزاری فارس ـ گروه کتاب و ادبیات ـ مهدی احمدی: بدحجابی و بی حجابی در نمایشگاه کتاب تهران از جمله موضوعاتی است که انتقادات فراوانی را به همراه داشت؛ تا جایی که کاربران خبرگزاری فارس با ثبت سوژه ای در سامانه «فارس من» و حمایتی قریب به ۳۰۰۰ نفری، خواهان پیگیری این موضوع توسط خبرنگاران شدند.

همان روز های نخست نمایشگاه، این موضوع با سخنگوی نمایشگاه مطرح شد و وی هم پاسخ هایی داد، اما این پاسخ ها خبرنگاران را قانع نکرد و پیگیری ها در زمینه ترویج حجاب در نمایشگاه و مبارزه با بد حجابی و بی حجابی کماکان ادامه داشت.

در سوژه ثبت شده در سامانه فارس من آمده بود

«اگر مسئولان اندکی برای حکم الهی حجاب اهمیت قائل می شدند و برای رعایت آن برنامه ریزی می کردند!

مدیریت نمایشگاه می توانست به صورت مرتب لزوم رعایت حجاب اسلامی را از طریق سامانه مرکزی صوتی نمایشگاه تذکر بدهد. (اتفاقی که متأسفانه در نمایشگاه رخ نداده است)

مسئولان نمایشگاه می توانستند با سازماندهی چند صد نفر از خواهران بسیجی داوطلب، تحصیل کرده و باانگیزه، از ابتدای ورودی های نمایشگاه تا درون سالن ها، تذکر چهره به چهره به افراد بدحجاب را برنامه ریزی کنند.»

اجرای برنامه های مختلف برای ترویج حجاب در نمایشگاه کتاب

اما پیگیری ها نشان می دهد که باوجود شرایط نامطلوب حجاب در نمایشگاه کتاب، فعالیت ها و برنامه های مختلفی هم در این راستا در دست اجرا و پیگیری است و اتفاقا فعالیت هایی هم در این زمینه هایی که در فارس من ثبت شده، انجام شده است.

هر چند شرایط جامعه به گونه ای است که تلاش ها در راستای مبارزه با بد حجابی و بی حجابی چندان جوابگو نیست و باید برای حل این مشکل در همه جامعه طرحی نو درانداخت. با این حال بر اساس وظیفه رسانه ای جویای فعالیت های انجام شده در نمایشگاه کتاب شدیم که شرح آن در ادامه می آید.

دستورالعمل پوشش غرفه داران و عوامل اجرایی

در این دوره از نمایشگاه چهار دستورالعمل توجه به امر عفاف و حجاب ارائه شده که اولین دستور العمل برای پوشش غرفه داران نمایشگاه کتاب است. به اعتقاد مسئولان نمایشگاه رعایت حجاب باید ابتدا توسط عوامل و مسئولان انجام شود.

ترویج حجاب توسط عوامل نیروی انتظامی

دومین دستورالعمل در زمینه ترویج حجاب در نمایشگاه مربوط به حضور نیروهای انتظامی در قالب گشت امنیتی و اخلاقی است و عوامل این نیرو با طبق ضوابط انجام شده به افراد بی حجاب و یا بدحجاب تذکر داده و در صورت لزوم برخورد کنند.

تبلیغات محیطی و رسانه ای و استفاده از رادیو نمایشگاه برای ترویج حجاب

استفاده از تبلیغات محیطی و رسانه ای و استفاده از رادیو نمایشگاه برای اعلام پیام های حجاب و عفاف و تبلیغ امر حجاب سومین دستور العمل برای مبارزه با بد حجابی و ترویج این سنت حسنه در نمایشگاه است.

حضور نیروهای مردمی فعالی در عرصه ترویج حجاب در نمایشگاه کتاب

اما چهارمین و مهم ترین اقدام حضور نیروی های مردمی فعال در عرصه ترویج حجاب در نمایشگاه بود که در این راستا سه گروه با نام های «حس خوب»، «چهارشنبه های طلایی شیراز» و «دختران آسمانی» با دعوت مسئولان در نمایشگاه حاضر شده و در این راستا فعالیت هایی انجام می دهند.

فعالیت این گروه ها به این صورت است که به صورت مستقیم مردم را از بدحجابی و بی حجابی نهی نمی کنند و با دعوت از این افراد و گفت وگوی دوستانه با آنها تلاش می کنند که فلسفه حجاب و فواید آن را شرح دهند.

حضور گروه های مردمی برای ترویج حجاب، اقدامی نو در نمایشگاه کتاب

حضور این گروه ها در نمایشگاه، اقدامی نو و جالب است که به جای برخورد قهری از سر دوستی وارد شده و افراد به رعایت حجاب دعوت می کنند. همچنین در این راستا همه هزینه های اجرای برنامه ها از جمله خرید کتاب و شال و دیگر اقلام، اسکان و پذیرایی و ایاب و ذهاب این عزیزان از سوی ستاد نمایشگاه تأمین شده است.

مشکل بد حجابی مربوط به نمایشگاه نیست و باید ریشه ای در همه جامعه حل شود

به گزارش فارس انجام فعالیت برای ترویج حجاب در رویداد هایی مانند نمایشگاه کتاب اتفاق خوبی است، اما از این برنامه ها نمی توان انتظار داشت تا فرهنگ حجاب را در جامعه نهادینه کند، زیرا مشکل بدحجابی مربوط به رویدادی مانند نمایشگاه نیست و باید برای آن به صورت ریشه ای چاره ای اندیشید و طرحی نو درانداخت.

نمایشگاه کتاب بخشی از جامعه است

نمایشگاه کتاب هم بخشی از جامعه ماست و اگر وضع حجاب در جامعه خوب نباشد به نمایشگاه و دیگر رویداد ها هم سرایت می کند و اگر وضع حجاب در جامعه مطلوب باشد، آثار مثبت آن در رویداد های فرهنگی مشهود و قابل لمس است.

لزوم حضور همه دستگاه ها و برنامه ریزی دقیق برای ترویج حجاب

امید است مسئولان کشور خصوصاً مسئولان فرهنگی و نهاد هایی مانند ستاد امر به معروف، سازمان تبلیغات اسلامی، مساجد، هیأت ها و... به صورت ریشه ای و زیر بنایی برای حل مسئله حجاب در جامعه چاره ای بیندیشند تا در رویداد هایی مانند نمایشگاه کتاب شاهد پدیده بی حجابی و بدحجابی و موج اعتراضات در این زمینه نباشیم.

منبع : خبرگزاری فارس

آخرین اخبار سرویس فرهنگ و هنر