اهدای نشان ایسفای آکادمی فیلم کوتاه به آربی اوانیسان

اهدای نشان ایسفای آکادمی فیلم کوتاه به آربی اوانیسان

۰۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۷ زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرویس فرهنگ و هنر - آربی اوانسیان نشان ایسفا را از جوایز آکادمی فیلم کوتاه دریافت کرد.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر برخط نیوز به نقل از همشهری - مراسم معرفی برگزیدگان دوازدهمین دوره جوایز آکادمی فیلم کوتاه ایران و اهدای نشان ایسفا شامگاه ۳۱ اردیبهشت ماه در پردیس سینمایی صبامال برگزار شد و در آن نشان ایسفا به آربی اوانسیان کارگردان سینما و تئاتر، طراح صحنه و مترجم رسید. این هنرمند برجسته بخشی از تاریخ زنده سینما و تئاتر ایران است که سال های متمادی است دور از ایران زندگی می کند. او که از حدود سال های ۱۳۴۰ فعالیت خود را در تئاتر و سینما آغاز کرده،  تاثیری شگرف بر سینمای پیشرو و متفکر ایران داشته و زمینه ساز شکل گیری جریان های مستقل در سینما بوده است. 

آربی اوانسیان علاوه بر فعالیت گسترده در تئاتر، ساخت تعدادی فیلم کوتاه و فیلم بلند «چشمه» را در کارنامه کاری خود دارد.

مجید لشگری که به نمایندگی از آربی اوانسیان در مراسم اهدای دوازدهمین دوره جوایز آکادمی و نشان ایسفا حضور داشت،  نشان ایسفا را به پاس تاثیرگذاری و اهمیت این هنرمند پیشکسوت از مسعود امینی تیرانی رئیس هیات مدیره انجمن فیلم کوتاه ایران دریافت کرد.

اهدای نشان ایسفای آکادمی فیلم کوتاه به آربی اوانیسان

در پیام اوانسیان به این مراسم آمده بود: «هستی و جوهر بیان سینما برای افراد محدودی به وجود و مفهوم نور وابسته است؛ نوری که با قدرت خود به کمک ذره بین از روزنه به درون رسوخ می کند و آنچه به چشم دیده نمی شود، روی فیلم دیده می شود.

 جام جم نشان ایسفا ما را به چه هدایت می کند؟ در تصمیم اهدای این نشان امروز چه حکمتی نهفته است؟ تصاویر و مفاهیم پنهان از طریق نور به ما منتقل می شود. در جوانی در مصاحبه ای گفته بودم من با شروع هر فیلم سعی می کنم خودم را بشناسم از همین رو فکر می کنم هر کدام از فیلم ها نوعی تمرین برای شناخت خود است. هدف من از ساخت فیلم شناختن صورت درون است. امروز هنوز حیرانم. تردید نداشتم باید بردبار بود»

منبع : همشهری آنلاین