دوباره نهضت کتاب خوانی

دوباره نهضت کتاب خوانی

۱۲ تیر ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۴ زمان مطالعه : 5 دقیقه
سرویس فرهنگ و هنر - پس از حدود هفده سال، دوباره نهضت کتاب‌خوانی به سرفصل سخنان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بازگشت. وزیر ارشاد در نشست تقدیر از دست‌اندرکاران نمایشگاه کتاب تهران خواستار تحقق نهضت کتاب‌خوانی مدنظر مقام معظم رهبری شد و از نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و معاونت فرهنگی این وزارتخانه خواست تا برای این امر برنامه‌ریزی کنند. درست هفده سال پیش و در ماه‌های آغاز به کار دولت دهم، محمدحسین صفار هرندی همین شعار را مطرح کرد و بارها بر آن تأکید داشت. امری که در هشت سال دولت مهرورز محقق نشد و حالا در نخستین سال از دولت مردمی، حرف‌وحدیثش شنیده می‌شود.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر برخط نیوز به نقل از خبرآنلاین - جدای از طرح شعاری موضوعی به نام نهضت کتاب خوانی از سوی بالاترین مقام فرهنگی دولت، این پرسش مطرح است که امکان تحقق چنین موضوع سترگ و دشواری، چقدر شدنی است. چه در آن زمان که وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم، درگیر چالش های اساسی کنونی نبود و چه این روزها که مشکلات و تنگناهای معیشتی نفس جامعه را به شمارش انداخته است، تحقق این امر درگرو مسائل و موضوعاتی بوده است که هم ریشه های درونی و هویتی داشته و هم ریشه های بیرونی و ماهوی دارد.

قدر مسلم تحقق امر دشواری چون گسترش و توسعه کتاب خوانی در جامعه ای که تا حدودی از فضای گذشته دور شده و کتاب به عنوان کالایی غیرضروری و نا لازم از سبد خانوار تا حد زیادی خارج شده است، به ابزارهای جدی تر و کاربردی تر از شعار نیاز دارد که هم در شرایط هفده سال گذشته و هم در شرایط کنونی عملاً وجود خارجی ندارند. شمارگان کتاب از ابتدای دولت دهم حدود 60 هزار عنوان در سال بود و با شیبی ملایم در حال حاضر به بیش از 105 هزار عنوان رسیده است.

این افزایش شمارگانی را نمی توان به عنوان برگ برنده برای متولیان و مجریان برنامه های کتاب خوانی تلقی کرد، چرا که شمارگان کمی کتاب، هیچ گاه به عنوان یک شاخص کارآمد و مفید برای اگر کتاب خوانی مطرح نبوده اند. گه آن زمان که شمارگان کتاب در ایران کمتر از 20 هزار عنوان بود و چه حال حاضر که به بیش از 5 برابر رسیده است، هیچ گاه این میزان نتوانسته است تکانی به آمار و وضعیت کتاب خوانی بدهد و این آمار، در حد همان عدد باقی مانده است.

از سوی دیگر، اگرچه سرانه مطالعه در ایران، هیچ گاه مورد مطالعه و ارزیابی و پژوهش دقیق قرار نگرفته است، اما برآوردهای تخمینی هم چیز درخور و شایسته ای دست نداده‎اند و در بالاترین سطح و البته با اغراق بسیار، متوسط 20 دقیقه مطالعه و کتاب خوانی ایرانیان را اعلام کرده اند که با توجه به آمار تخمینی 12 دقیقه در دولت دهم، می توان به همان آمار استناد کرد و به عنوان شاخصی برای ارزیابی در نظر گرفت. این شاخص در حال حاضر و با توجه به پایین بودن شمارگان کتاب و اقبال کمی که به کتاب در عرصه های عمومی وجود دارد، را می توان پایین تر از همان آمار دولت دهم دانست و در نتیجه در این زمینه هم نه تنها پیشرفتی در امر مطالعه و کتاب خوانی را شاهد نبوده ایم که مشاهدات میدانی و ارزیابی های تخمینی، میزانی کمتر از این آمار را هم نشان می دهند.

نکته قابل توجه دیگر اینکه شمارگان عناوین کتاب ها در طول هفده سال گذشته از 2 تا 1 هزار نسخه در سال های دولت دهم و یازدهم، در حال حاضر به رقم مأیوس کننده 200 و حتی 100 نسخه رسیده است که با عنایت به مدت زمان حضور کتاب در کتاب فروشی ها و رسیدن به چاپ های بعدی، این امر نشان از نوعی کنار رفتن کتاب در سبد معیشتی و نیازمندی مردم دارد. این امر برای نویسندگان و مترجمان برجسته و صاحب نام هم وجود دارد و برای نویسندگان و مترجمان و شاعران ناشناخته، به نوعی شرایطی بدتر و اسفناک تر دارد.

آغاز سال جدید و طلیعه گرانی ها و افزایش قیمت کالاهای اساسی و ضروری مردم نیز، تیر دیگری بود که به پیکر نحیف صنعت نشر کتاب وارد کرد. افزایش قیمت کاغذ به هر بند در حدود 1 میلیون تومان، در مقایسه با سال های ابتدایی دولت دهم، که حدود 10 تا 15 هزار تومان بود، و افزایش هزینه های چاپ و توزیع کتاب هم مزید بر علت شده و به نگرانی جدی در حوزه تولید و عرضه کتاب تبدیل شده است.

متوسط قیمت کتاب در حال حاضر به گونه ای در حال رشد است که به جرات می توان گفت که متوسط قیمت برای هر چاپ، به بیش از دو برابر می رسد که قدر مسلم از توان عمومی مردم خارج بوده و کمتر کسی را می‎توان پیدا کرد که در این روزها، دنبال کتاب باشد.

البته سیاست های سخت گیرانه و گاهی نالازم دستگاه های متولی امر نشر از جمله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم بار دیگری بر این بارها افزوده است و گاهی اثری پراقبال و خواهنده را هم مشمول قوانین سخت گیرانه توقیف و عدم صدور مجوز می کند که خود ضربه ای به پیکر نشر و کتاب خوانی است.

از زاویه دیگری هم می توان به بحث کتاب خوانی در کشور پرداخت که کتابخانه های عمومی هستند که توسعه و گسترش و البته افزایش و تنوع برنامه های این مراکز فرهنگی می تواند منجر به توسعه فرهنگ کتاب خوانی شود. با گذشت حدود بیست سال از تصویب قانونی نهاد کتابخانه‎های عمومی در مجلس و اختصاص بودجه های اختصاصی به این مراکز، هنوز هم این مراکز درگیرو دار اگر و اما هستند و مشکلاتشان همچنان باقی است.

جدای از دولتی کردن این مراکز، باوجود تصویب غیردولتی بودن این کتابخانه ها و وابسته کردن هزینه ها و بودجه های این مراکز به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهرداری ها، و ایجاد محدودیت در تنوع بخشی به برنامه های کتاب و کتاب خوانی در کتابخانه های عمومی، کمبود و حتی در بیشتر شهرهای کشور، نبود حتی یک کتابخانه، می تواند سنگ هایی در مسیر کتاب خوانی کشور تلقی شود.

اعلام آمار نبود کتابخانه عمومی در 200 شهر و 6 هزار روستای با جمعیت بالای 1500 نفر در کشور از سوی معاون برنامه‎ریزی نهاد کتابخانه های عمومی مؤید این مطلب است که تا رسیدن به استانداردهای کمیتی کتابخانه و دسترسی به کتاب، آن هم 44 سال پس از پیروزی انقلاب، فاصله قابل توجهی داریم و رساندن استاندارها به استاندارهای کیفی هم که جای خود دارد و قابل تأمل.

به هرحال در جای خالی ابزارها و بسترهای لازم برای کتاب و عرضه و دسترسی کتاب در کشور، نمی توان انتظار داشت که موضوعی به نام نهضت کتاب خوانی در کشور راه افتاده و مردم را در کمترین زمان، کتاب خوان دانست و از آمارهای کتاب خوانی دم زد. هر چند که این گونه شعارها هم نشان می دهد که متولیان امر بدون توجه به واقعیت های موجود در جامعه، موضوعاتی را دوباره به سطح اخبار و رسانه ها می کشانند که پیش ازاین تجربه شده و نتیجه عملی و ملموسی هم نداشته است.

منبع : خبرآنلاین