رصد مردمی اربعین در 18 کشور دنیا -  گروه های مردمی در اربعین 1401 چه خدماتی ارائه می دهند؟
سرویس فرهنگ و هنر - سازمان مردمی رسانه اربعین در خبرگزاری فارس اعلام موجودیت کرد و فعالان آن با اشاره به هم‌گرایی گروه‌های مردمی برای روایتگری اربعین و انعکاس جهانی این حماسه عظیم، به تشریح فعالیت‌های مردمی در اربعین سال جاری پرداختند.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر برخط نیوز به نقل از فارس - ب، سازمان مردمی رسانه اربعین، ۲۳ مردادماه هم زمان با روز مقاومت در خبرگزاری فارس اعلام موجودیت کرد و هر کدام از اعضای این سازمان مردمی به تشریح برنامه های سال های گذشته و اقدامات پیش رو برای اربعین ۱۴۰۱ پرداختند.

رصد مردمی اربعین در 18 کشور دنیا -  گروه های مردمی در اربعین 1401 چه خدماتی ارائه می دهند؟

هدف از راه اندازی سازمان مردمی رسانه اربعین، مخابره حماسه اربعین به جهان است

آیت الله حسین ردایی، رئیس هیأت امنای سازمان مردمی رسانه اربعین حسینی با اشاره اینکه سفینه امام حسین علیه السلام، نجات بخش است و می تواند همه مردم را به هدایت و نجات برساند، گفت: با توجه به تلاش دشمنان اسلام برای خنثی سازی و جلوگیری از اثرگذاری اربعین بر مشتاقان و زائران حسینی، لازم است برای محقق شدن نور الهی و تحقق تأثیر اربعین در جهان همه فعالیت کنند.

وی ادامه داد: با توجه به فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر لزوم ظرفیت سازی اربعین در تحقق تمدن اسلامی نوین، برخی از عاشقان حسینی در اقدامی خودجوش و مردمی، سازمان مردمی رسانه اربعین را راه اندازی کرده و اقداماتی برای جهانی شدن حماسه اربعین انجام دادند که هدف این سازمان، تبیین انگیزش و پویش مردمی در رساندن پیام عاشورای حسینی و اربعین به چشم، گوش و خِرَد جهانیان است.

عاشقان حسینی در هر نقطه جهان می توانند رسانه اربعین باشند

عضو هیأت علمی دانشگاه شاهد با بیان اینکه محورهای اصلی در جهاد تبیین درباره اربعینِ حرکتی عبارت است از تحقق رسانه مردمی، تحقق محتوا و معنای اربعین و حرکت به سمت تحقق تمدن اسلامی نوین، گفت: مقصود از رسانه مردمی این است که هر زائر سیدالشهدا علیه السلام چه در حرکت اربعین حضور داشته باشد یا در شهر و دیارش به زیارت اربعین از راه دور مشرف شود، به نوعی رسانه اربعین باشد. 

وی با اشاره به اینکه لازم است هر کدام در رساندن پیام اربعین یک رسانه باشیم، خاطرنشان کرد: هر فردی می تواند با تشکیل رسانه گروهی، شبکه سازی کرده و مردم را به اربعین سوق دهد. این اقدام مردمی به سن خاص، جنس معین یا مذهب و قوم خاصی اختصاص ندارد، بلکه همه مردم از کودک نوجوان، مرد و زن، اهل هر کشور و جغرافیا عضو این سازمان مردمی خواهند بود و این امر از جمله مجاهدت های تبیین نهضت عاشورای حسینی محسوب می شود.

نقش تبدیل اربعین زیارتی به اربعین حرکتی برای تحقق تمدن اسلامی نوین

آیت الله ردایی با بیان اینکه محور دوم سازمان مردی رسانه اربعین، موضوع اربعین و مقاومت است، ادامه داد: بدون شک حرکت اربعین امروز مرهون حرکت زائرانی است که در ترویج و فضائل زیارت امام حسین علیه السلام و اربعین جان ها فدا کردند و بسیار کسانی که برای نشر اربعین مقاومت کرده و به شهادت رسیدند تا اربعین باقی بماند.

رصد مردمی اربعین در 18 کشور دنیا -  گروه های مردمی در اربعین 1401 چه خدماتی ارائه می دهند؟

وی با اشاره به اینکه زائران امروز اربعین وظیفه تبیین مجاهدت و فداکاری عاشوراییان سال ۶۱ هجری و پس از آن تا عصر کنونی را بر عهده دارند، گفت: در سایه جهاد تبیین، معنای جهاد کبیر برای حقیقت پویان روشن می شود و این اربعینِ زیارتی به اربعینِ حرکتی تبدیل شده و عامل قدرت و قوت آشکار و پنهان برای رهپویان این مسیر خواهد شد.

این عضو سابق مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه زمینه سازی حرکت اربعین برای تمدن نوین اسلامی از اهداف سازمان مردمی رسانه اربعین به شمار می رود، خاطرنشان کرد: ارکان اصلی تمدن اسلامی، ولایت و عدالت است. همین ۲ اصل با ظهور اسلام و سیره پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله و سلم تجلی پیدا کرده و در کم ترین مدت با همه موانع تحقق یافت. در عصر غیبت نیز همان ۲ رکن یعنی ولایت فقیه و عدالت فقهی به عنوان ارکان اصلی تمدن اسلامی نوین محسوب می شود.

وی افزود: حرکت امام حسین علیه السلام و واقعه عاشورا نیز برای جلوگیری از فراموش شدن این ۲ اصل آغاز شد تا استمرار حرکت امت در مسیر سیره پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله منقطع نشود و زمینه را برای تحقق سایر شرایط تمدن اسلامی نوین در عصر ظهور فراهم سازد. در دنیای امروز از انتقال اسلامی حکومت اسلامی به سایر نیازهای امروز پاسخ علمی و ارائه عملی را همراه کند امید تحقق اسلامی نوین دور از انتظار نخواهد بود.

هیچ ملتی بدون مقاومت و ایثار به تمدن اسلامی نوین نمی رسد

آیت الله ردایی با بیان اینکه اگر حکومت اسلامی، سایر نیازهای حکومت اسلامی نوین را با توجه به مبانی و اصول اسلامی پاسخ علمی و عملی دهد، امید تحقق تمدن اسلامی نوین دور از انتظار نخواهد بود، گفت: افرادی که برای تحقق نور الهی در عالم مشتاق هستند، باید رابطه محورها را درک کنند و در تحقق فضایل اسلامی بکوشند.

وی ادامه داد: مردم محدود به ملت خاصی نیستند، چون پیامبر صلی الله و علیه و آله و سلم و همچنین امام و حرکت سیدالشهدا علیه السلام مختص به یک جغرافیا نبوده و نخواهد بود. به همین دلیل تا مردم به سراغ امام علی علیه السلام نرفته بودند، حضرت اقدام و حرکتی در به دست گرفتن ظاهری قدرت و حکومت و اجرای عدالت نداشتند.

عضو هیأت علمی دانشگاه شاهد راه توفیق و نیل به اهداف فقه اسلامی را مقبولیت عنوان کرد و گفت: حرکت جهاد تبیینی و جهاد کبیر امام حسین علیه السلام و اصحابش که جهاد اصغر، اوسط و اکبر را در درون خود داشته است، عامل اصلی مقام سازی حرکت تمدن نوین اسلامی است و نشان داد که هیچ ملتی بدون مقاومت و ایثار به هدف که همان تمدن اسلامی نوین است، نخواهد رسید. چه بسا تمدن اسلامی نوین جهادهای اصغری را هم تجربه کرده و امروز نیازمند جهاد تبیین و جهاد کبیر است تا در گام دوم انقلاب اسلامی با معرفت اربعین حرکتی، به سمت مهیا شدن برای ظهور عدالت جهانی پیش رود.

رصد مردمی اربعین در 18 کشور دنیا -  گروه های مردمی در اربعین 1401 چه خدماتی ارائه می دهند؟

تلاش برای رسانه ای شدن اربعین در خفقان و بایکوت خبری این حماسه عظیم توسط غربی ها

پس از آن سعید صادقی، دبیر هیأت امنای سازمان مردمی رسانه اربعین با بیان اینکه جرقه راه اندازی این سازمان پس از فعالیت موکب فکری فرهنگی شهید شعبان نصیری در راهپیمایی اربعین زده شد، گفت: این موکب دو سالی است که فعال شده و توجه ویژه به فعالیت رسانه مردمی کرده و رویکردی غیر از اسکان و تغذیه دارد. بر همین اساس، ما سعی کردیم با راه اندازی سازمان مردمی به رسانه ای شدن اربعین و جهانی شدن آن با وجود بایکوت خبری رسانه های ضداسلامی کمک کنیم.

وی گفت: جامعه هدف ما مجموعه مردمی برای تحقق فرمایش رهبری درباره اهداف اربعین حسینی است. بر همین اساس، ساختار رسانه در قالب چهار رکن را طراحی کردیم. سازمان مردمی رسانه اربعین ارکانی با عنوان هیأت امنا پیش بینی کرده و در کنار رصد حوزه رسانه ای، به تأمین محتوا، تولید محتوا و انتشار آن با رویکرد مردمی می پردازد.

صادقی با بیان اینکه مردم در اربعین نقش اساسی را ایفا می کنند، تصریح کرد: شبکه مردمی در سراسر حرکت مردمی اربعین حضور دارند که در این رابطه نقش اصلی را مجموعه مدیریت ها ایفا می کنند. در سال های اخیر گروه های مردمی مختلفی همچون جای پای یار، پزشکان بدون مرز و راهنمای زائر که بدون پشتوانه ارگانی و دولتی به زائران خدمت می کردند، حضور داشتند که ما سعی داریم این نیروهای مردمی را همسو و ساماندهی کنیم.

بخش اول گزیده تصویری این نشست را ملاحظه کنید:

 


 

هر زائر یک رسانه و هر مبلّغ هم یک رسانه می تواند باشد

وی با اشاره به اینکه رویکرد ما انعکاس فعالیت اربعین در حوزه مردمی است تا توانمندی آنها را منتشر کنیم، خاطرنشان کرد: در دفاع مقدس هم این اقدام انجام می شد و به جز گروه های سپاه و ارتش، گروه های مردمی نیز فعال بودند و شاید در روایت های دفاع مقدس تلاش آنها مغفول مانده است که ما سعی داریم با نیت توسعه چنین اقداماتی، این فعالیت ها را منعکس کنیم.

صادقی با بیان اینک شعار اصلی «هر زائر یک رسانه» و هر مبلغ هم یک رسانه می تواند باشد، در اربعین باید پیگیری شود، گفت: امیدواریم با تلاش نیروهای مردمی بتوانیم اربعینی متفاوت رقم زده و صدای عاشورایی را به گوش جهانیان برسانیم.

رصد مردمی اربعین در 18 کشور دنیا -  گروه های مردمی در اربعین 1401 چه خدماتی ارائه می دهند؟

پس از آن محمداحسان خرامید، مدیرکل رسانه های اجتماعی معاونت فضای مجازی سازمان صداوسیما گفت: موج جمعیت مردمی از کشورهای مختلف جلوه زیبایی را رقم می زند که به این واسطه لازم است از جنس مردمی و غیرحاکمیتی فضایی فراهم کنیم تا افرادی به این سفر مشرف می شوند، به روایتگری هم بپردازند. اصل این سازمان مردمی رسانه اربعین بر این پایه گذاری شده که بین افراد و نهادها و حتی گروه های که امکان ایجاد زیرساخت را دارند، همگرایی ایجاد کند.

اربعین مقدمه ظهور مهدی موعود است/ تلاش داریم تسهیل گر راویان اربعین باشیم

وی با بیان اینکه اربعین و حضور میلیونی مردم که هر ساله با وجود مشکلات و چالش های موجود خود را به این سفر می رسانند، جلوه زیبایی از اسلام و حرکت عاشورایی نشان می دهد، افزود: باید این سنت را توسعه داده و بتوانیم اربعین را که مقدمه ظهور حجت است، جهانی کنیم. البته سازمان مردمی اربعین قرار نیست محتوایی تولید کند و سازمانی با دستگاه عریض و طویل داشته باشد، بلکه قرار است تسهیل گر راویان اربعین باشند و زائران اربعین را برای روایتگری این حماسه عظیم آموزش داده و خدمات ویژه رسانه ای در اختیار آنها قرار دهد.

خرامید با اشاره به اینکه در مسیرهای مختلف منتهی به کربلا محدودیت هایی داریم که دوستان می توانند به واسطه هیأت امنا این امکانات را فراهم کنند و بخشی از موکب ها را به حمایت رسانه ای اختصاص دهند، گفت: فعالیت رسانه ای درمسیر اربعین نیازمند ابزارهایی است که با چالش هایی نیز همراه خواهد بود که سعی داریم کمک های درنظر بگیریم تا مشکلات مردمی در این زمینه به حداقل برسد.

راه اندازی پویش مردمی اربعین

وی با بیان اینکه ما در تلاش هستیم تا پیام محتوایی که بر اساس نیاز روز و شرایط دو کشور است، در اختیار زائران قرار گیرد، تصریح کرد: هر کسی با دوربین و قلم خود می توان روای اربعین باشد. این اقدام موجب می شود که زوایای دید مختلفی از اربعین رقم بخورد.

خرامید با اشاره به اینکه سازوکار سازمان مردمی رسانه اربعین هم برای اینکه اتفاق ویژه ای رقم بزند، اقدام به راه اندازی پویش های مختلفی خواهد کرد تا محتوای کاربرساخته و تولیدات مردم پایه گردآوری شود، ادامه داد: زائران باید با تمام ظرفیت های فعال در فضای مجازی در انعکاس محتوای تولید شده کوشا باشند. البته ما گروه های مردمی تولید محتوا و مترجم داریم که به واسطه تولید محتوا و هم افزایی با گروه های مردمی دیگر توانسته ایم محتوای اربعینی را به ۱۱ زبان دنیا منتقل کنیم.

وی با بیان اینکه قلمروی انتشار پیام در پلتفرم های مختلف است تا محتوا در برنامه ها و رسانه های گوناگون منعکس شود، گفت: پویش زیارت نیابتی را در سال های گذشته شاهد بودیم که برادران و خواهران هم نائب الزیاره عاشقان حسینی بودند. امسال هم این پویش را راه اندازی می کنیم، چرا که امسال شاید ۵ میلیون نفر بیشتر توفیق تشرف به عراق در اربعین را نداشته باشند و میلیون ها عاشق حسینی از زیارت اربعین محروم باشند که با پویش زیارت نیابتی، می توانیم همه عاشقان را در ثواب زیارت سهیم سازیم.

فعالیت ۷۵۰ هزار رصدگر مردمی اربعین در ایران/ ۱۸ کشور جهان را با خود همراه کردیم

پس از آن مهدی قاسمی، نماینده مجموعه پژوهشی مطالعات اربعین با اشاره به نحوه فعالیت این گروه مردمی تصریح کرد: سال ۹۴ مرکز مطالعات اربعین به صورت مردمی راه اندازی شد و تاکنون این مرکز به هیچ ارگانی متصل نشده و به صورت مردمی باقی مانده است. البته ما فرازونشیب های زیادی داشته ایم که با همه مشکلات سعی کردیم که اقدامات را در سه گام تعریف کنیم.

وی با بیان اینکه بسیاری از عاشقان حسینی شاید از نظر مالی توان کمک به زائران اربعین را نداشته باشند اما از سایر زوایا توانمندی هایی داشته باشند، گفت: همانطور که دختر بچه عراقی با همه اخلاص در مسیر زائران دستمال کاغذی به زائران می دهد و همه بضاعتش را به کار می گیرد، ما سعی کردیم که از افرادی که از نظر علمی و پژوهشی توانی دارند دور هم جمع کرده و برای اربعین کار کنیم.

قاسمی افزود: بر همین اساس موکب علمی اربعین را راه اندازی کردیم تا در راستای تبیین و ترویج اربعین تولیداتی داشته باشیم که در گام نخست رصد وضعیت موجود مورد توجه قرار گرفت. اینکه چه اقداماتی انجام می شود که در این گام راه اندازی شبکه رصدگران اربعین راه اندازی شد و اکنون بیش از ۷۵۰ هزار رصدگر در استان های مختلف کشور مستقر هستند.

رصد مردمی اربعین در 18 کشور دنیا -  گروه های مردمی در اربعین 1401 چه خدماتی ارائه می دهند؟

وی با بیان اینکه مرکز مطالعات پژوهشی اربعین در ۱۸ کشور دنیا رصدگر اربعینی دارد، گفت: ما در کشورهای مختلفی فعال مردمی اربعین داریم که در موضوعات مختلف همکاری می کنند؛ به طوری که ۳۰۰ نفر آنها در پاکستان با ما همراه هستند.

نماینده مجموعه پژوهشی مطالعات اربعین از راه اندازی نرم افزاری برای حوزه پژوهشی اربعین خبر داد و گفت: برنامه خاصی برای جمع آوری اطلاعات خام در بستر امن ایجاد کردیم که در مرحله نخست در زلزله سر پل ذهاب وارد عمل شدیم و پس از آن در مواسات کرونا فعالیت و از سال ۹۶ تاکنون نیز برنامه های مختلفی را ساماندهی کردیم.

قاسمی با بیان اینکه تاکنون در حوزه اربعین کار تبیینی درستی انجام نداده ایم و تعریف ما از اربعین محدود است، گفت: نگاه ما به پیاده روی اربعین، نگاه پیاده روی بین طریق است. درحالی که دیدگاه حضرت آقا از پیاده روی اربعین حسینی، تمدن نوین اسلامی است. بر همین اساس، نگاه ما فاصله زیادی با بیانات رهبری دارد.

نماینده مجموعه پژوهشی مطالعات اربعین با اشاره به اینکه ما ۱۰ تأکید حضرت آقا درباره اربعین را سرلوحه اقدامات خود قرار داده و تلاش هایی برای رسیدن به نقطه مطلوب داشتیم، تصریح کرد: در این بخش اندیشکده اربعین راه اندازی و حدود ۸۰ نفر از اساتید حوزه و دانشگاه در حوزه تخصصی فعال شدند.

قاسمی با بیان اینکه ما سیر تحول از وضعیت موجود به وضعیت مطلوب را راه اندازی کردیم، ادامه داد: همچنین پیشخوان اربعین طراحی شد تا از این طریق راهبرد کلان به راهبردهای خرد را هدایت کنیم. علاوه بر این، هویت بخشی جمعی به گروه های مردمی مورد توجه قرار گرفت که نتیجه آن راه اندازی ۱۵ مجمع بود که هر کدام از این مجامع به فعالیت های فرهنگی اختصاص پیدا کرد.

بایکوت خبری اربعین و اصرار صهونیست ها در این زمینه باید شکسته شود

وی با اشاره به اینکه از سال ۹۴ تاکنون به جز سال ۹۹ که اربعین بدون زائران ایرانی برگزار شد، گروه مردمی به پایش اربعین پرداخته است، گفت: اگر نخبگان جهان اسلام کنار هم قرار گیرند، به بهترین نقطه می رسیم. یکی از بخش های موفق ما در مجمع سازی ها مجمع بهداشت درمانی اربعین بود که سال ۹۸ افراد اثرگذار را به یکدیگر متصل کردیم و ۲ هزار نفر فعال حوزه بهداشت و درمان به صورت مردمی شناسایی کردیم. البته این افراد کسانی هستند که خودجوش به صورت مردمی عازم زیارت اربعین می شوند و به زائران خدمات ارائه می دهند.

قاسمی با بیان اینکه بایکوت خبری اربعین و اصرار صهونیست ها در این زمینه باید شکسته شود، افزود: رهبری فرمودند که اربعین خودش رسانه است. برآورد امسال این است که بیش از ۲۵ میلیون نفر به زیارت اربعین مشرف شوند که شاید خودشان تبادل رسانه ای ندارند. پیام اصلی سازمان مردمی رسانه اربعین که هر زائر یک رسانه، می توان نقش مؤثری در ترویج فرهنگ اربعینی داشته باشد که البته گام نخست شناسایی وظایف و آموزش است. همانطور که برای حج باید زائر آموزش ببیند، در جریان اربعین هم نیاز به آموزش داریم.

نماینده مجموعه پژوهشی مطالعات اربعین با اشاره به اینکه سال ۹۸ طرح ساماندهی در مبدا را داشتیم که گروه های محله محور به پیاده روی اربعین اعزام شدند، خاطرنشان کرد: در این اقدام ۱۸۰ گروه با محوریت مساجد به زیارت اربعین مشرف شدند و مبدأ حرکت زائران مساجد بود که در این رابطه ائمه جماعت نیز ما را همراهی کردند تا اقدامی مردمی شکل گیرد. امیدواریم امسال هم در کنار الگوسازی رسانه ای، زائران را برای روایتگری اربعین آموزش داده و همراه کنیم.

رصد مردمی اربعین در 18 کشور دنیا -  گروه های مردمی در اربعین 1401 چه خدماتی ارائه می دهند؟

پس از آن، کُردی، نماینده گروه پژوهشی فرهنگی خط مقدم که رسالتش زنده نگه داشتن یاد شهدا و جریان شهادت است، گفت: این گروه سه سال است که تشکیل شده و در بخش خانواده، بین الملل، احیای منابع، نویسندگان با رویکرد مشارکت های خانواده فعالیت دارد. در این گروه حدود ۷۰ بانوی فعال در حوزه های مختلف تلاش می کنند تا رسانه اربعین باشند.

وی از تلاش برای خواندن سرودی در حوزه اربعین با مضامین اربعین خبر داد و افزود: در نظر داریم سرودی با محتوای ولایت و شهدا متناسب با اربعین در نظر بگیریم که این سرود توسط گروه های مردمی مختلف اجرا شود.

مهدی حمیدی زاده از اعضای گروه مردمی پزشکی اربعین نیز با اشاره به اینکه اربعین بحر عظیمی از معنا و معرفت است که ما به اندازه برداشت خود می توانیم از آن بهره ببریم، گفت: اگر به عنوان فرصت ویژه به اربعین نگاه کنیم، می بینیم ارکان زیادی کنار هم قرار گرفتند و فرصت بی بدیلی فراهم کردند تا جمعی از عاشقان حسینی از کشورهای مختلف با ظرفیت های فراوان کنار هم جمع شوند.

 ۹۵۰۰ نفر از ایتام عراقی در ایام اربعین به صورت رایگان ویزیت شدند

وی به لزوم پژوهش در پژوهش در حوزه اربعین اشاره کرد و افزود: ما در حوزه خدمات سلامت مسائل زیادی داریم و اگر اربعین را به عنوان موضوع تمدنی در نظر بگیریم، باید نیازهای پایه انسانی را نیز به آن اضافه کنیم. در حوزه اربعین بسیاری از اقدامات در برنامه ریزی و اجرا خوب پیش می رود، اما در نظارت و ارزیابی و کنترل به بن بست می رسد.

حمیدی زاده با بیان اینکه ما در ایام اربعین خدمات پزشکی و دندانپزشکی به زائران ارائه می دهیم، ادامه داد: سال ۹۸ به لطف خداوند توانستیم به ۹ هزار و ۵۰۰ نفر از ایتام عراقی در کلینیک عتبه عباسی خدمات پزشکی رایگان ارائه دهیم.

وی همچنین به معجزه های سیدالشهدا علیه السلام اشاره کرد و گفت: یکی از افراد سه سکته قلبی و یک سکته مغزی کرد و پس از آن مرگ مغزی شد و نهایت پزشکان گفتند تنها کار اهدای عضو است. با این وجود، به لطف امام حسین علیه السلام معجزه رخ داد و این فرد شفا پیدا کرد و پیرو گفت وگوهای بسیار تکان دهنده، فردی به خواب او آمده بود و گفته بود تو به زائران ما خدمت کردی، ما هم برایت جبران می کنیم. یادت است که تلفنت را به زائر ما دادی تا تماس بگیرند؟ پس از این اتفاق یک روزی فردی با ما تماس گرفت و گفت من می خواهم به زائران اربعین خدمت کنم و کاری هم بلد نیستم. بعد از آن ما تصمیم گرفتیم که موکبی برای ماساژ زائران اختصاص دهیم و سال 92 چند نفر را آموزش دادیم تا در موکب ۷۰۷ امام رضا زائران را ماساژ دادند.

حضور ۳۰۰ پزشک و دندانپزشک مردمی برای خدمت به زائران اربعین ۱۴۰۱

حمیدی زاده ادامه داد: از سال ۹۲ به بعد هر سال اربعین تیمی به عنوان پزشک به صورت خودجوش به عراق می رفتند و هر سال هم تعداد آنها بیشتر می شد و پس از آن هم گروه دندانپزشکی به این تیم اضافه شد و حدود ۳۰۰ نفر نه تنها در مسیر نجف تا کربلا بلکه در اطراف حرم های مطهر هم فعالیت کردیم و به زائران خدمات دندانپزشکی ارائه دادیم.

وی با بیان اینکه بر اساس گزارش وزارت بهداشت نیمی از هزینه بیماران در سبد سلامت، مربوط به حوزه دندانپزشکی است، گفت: در این بین پوسیدگی دندان هم شایع ترین مشکل است. به طور متوسط در دنیا هر فردی ۲.۵ دندان پوسیده دارد که این آمار در کشور ما به ۶ دندان پوسیده می رسد. بر همین اساس، ما در ایام اربعین اولین مجموعه دندانپزشکی را راه انداختیم که اعضای ایم گروه با هزینه شخصی در پیاده روی اربعین حاضر می شوند و در موکب های مختلف به زائران خدمات ارائه می دهند.

رصد مردمی اربعین در 18 کشور دنیا -  گروه های مردمی در اربعین 1401 چه خدماتی ارائه می دهند؟

۱۸۰ نفر به صورت سنتی تاول پای زائران اربعین را درمان می کنند

در ادامه نیز حجت الاسلام مجاهد، فعال مردم نهاد در بخش درمانی پا با بیان اینکه اربعین هر روز باید پررنگ تر شود تا مقدمه ساز زمینه ظهور باشد، گفت: سال ۹۲ همراه پدرم به زیارت اربعین رفتیم که پدرم پایش تاول زد و با روش قدیمی تاول را درمان کردیم. همین امر موجب شد تا با روش قدیمی چندین نفر را که از درد تاول پا رنج می بردند، درمان کنیم و در سال های بعد این تیم را گسترش دادیم و به صورت حرفه ای و تخصصی تر با روش سنتی به درمان تاول بپردازیم. چرا که با توجه به کیلومترها پیاده روی برای رسیدن به کربلا و آماده نبودن زائران، این مشکل ممکن است برای بسیاری از زائران رخ دهد.

وی با بیان اینکه هم اکنون تیم ۱۸۰ نفره در ایام اربعین برای درمان تاول به عراق اعزام می شود، افزود: ما کاملا مردمی و خودجوش فعالیت خود را آغاز کرده و ادامه دادیم و در سال ۹۸ بیش از ۳۵ هزار نفر را پذیرش کردیم و اکنون با سه زبان امکان ارائه خدمات به زائران اربعین فراهم شده است.

در پایان این مراسم نیز آیت الله ردایی به جمع بندی موضوعات در حوزه اربعین پرداخت و گفت: هدف اصلی سازمان مردمی رسانه اربعین اعلام فراگیر کردن انگیزه همه مردم است ، چرا که معتقدیم هر کسی در دنیای امروز می تواند یک رسانه باشد. بنابراین، اگر هر زائر خود را یک رسانه بداند، فارغ از جغرافیا و زبان اربعین را جهانی خواهد کرد و می تواند معرفت اربعینی و رابطه اربعین و مقاومت را برای بعد از اربعین و اربعین سال های بعد استمرار و توسعه دهد. همچنین باید توجه داشته باشیم که جهاد تبیین در حرکت اربعین نیست، بلکه در نهضت عاشورایی است.

بخش دوم گزیده تصویری این نشست را در پایان گزارش آن تماشا کنید:

 


 

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط