بستری شدن خواننده  معروف ایران که دوست داشت رئیس جمهور شود
سرویس فرهنگ و هنر - امین‌الله رشیدی خواننده پیشکسوت و نام‌آشنای ایرانی این روزها بیماراست و برای مداوا در بیمارستان بانک ملی بستری است. رشیدی متولد اردیبهشت ۱۹۰۴ در راوند کاشان است که  بیشتر عمرش را صرف موسیقی کرد.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر برخط نیوز به نقل از همشهری - شاگردی استادان بزرگی چون «موسی معروفی» و «مسعود معارفی» و همکاری با بزرگانی چون «علی محمد خادم میثاق» رهبر ارکستر رادیو ایران، «مشیرهمایون شهردار»، «حسینعلی ملاح»، «علی تجویدی»، «حبیب الله بدیعی»، «پرویز یاحقی»، «همایون خرم»، «عباس شاپوری»، «محمد میرنقیبی»، «انوشیروان روحانی»، «ولی الله البرز»، «یاوری»، «حدادی» آهنگسازان و نوازندگان تراز یک کشور و خواندن ترانه هایی از تورج نگهبان، بیژن ترقی، مهرداد اوستا، فریدون مشیری، رضا ثابتی، نظام فاطمی، ابوالقاسم حالت، نواب صفا، عبدالله الفت و پرویز وکیلی او را به یکی از خوانندگان مطرح کشور تبدیل کرد.

امین الله رشیدی به واسطه دانش نت خوانی اولین خواننده در ایران بوده که به این فن در موسیقی اشراف داشت. او پیش از ورود به عرصه موسیقی در حوزه هنرهای تجسمی (نقاشی) به تحصیل پرداخته بود. با این توصیف رشیدی در ترانه نویسی هم تبحر  دارد که ترانه برخی کارهایش سروده خود اوست. اغلب ساخته های رشیدی توسط ارکسترهای شماره ۱ و ۲ رادیو ایران اجرا شده بودند و تاکنون آلبوم هایی چون «افسونگر»، «عطرگیسو»، «بخت گمشده»، «چشم شب»، «دلم تنگ است» و «من عشقم» از این هنرمند پیشکسوت منتشر شده است.

یکی از ویژگی های سبکی رشیدی بهره گیری از ارکسترهای غربی بوده که بعد از او این شیوه رواج داشت تا اینکه کم کم دیگر خوانندگان و هنرمندان با تغییر رویه به شیوه های ایرانی رو آوردند، اما رشیدی همچنان برهمان اسلوب اولیه پایبند ماند و آخرین اجراهایش هم برهمین سیاق بوده است.

بستری شدن خواننده  معروف ایران که دوست داشت رئیس جمهور شود

امین الله رشیدی در حال اجرا

استاد رشیدی تحت مراقبت های پزشکی

افسانه رشیدی دختر استاد امین الله رشیدی در گفت و گو با خبرنگار همشهری آنلاین آخرین وضعیت جسمی و روحی این خواننده پیشکسوت رادیو  را تشریح کرد.

افسانه رشیدی گفت: استاد رشیدی نزدیک به سه هفته است که به بیماری کرونا مبتلا شده است. البته همه اعضای خانواده دچار این بیماری شده بودیم که همگی بهبود یافته اند و فقط پدر همچنان دوران درمان را سپری می کند.

وی ادامه داد: وقتی شرایط جسمی پدر و به ویژه درگیری ریه اش درگیر به این بیماری ادامه دار شد طبق نظر پزشکان در بیمارستان بانک ملی بستری شد و اکنون تحت مراقبت های ویژه قرار دارد.

افسانه رشیدی گفت: زمانی که پدر در بیمارستان بستری شد حال جسمی و روحی اش اصلا خوب نبود که در این خصوص باید از زحمات دکتر علی انصاری نهایت تشکر را بکنم که اکر این پزشک توانا نبود الان نمی دانستیم که استاد رشیدی چه وضعیتی داشت.

همزمانی تولد امین الله رشیدی با رادیو

آرش نصیری، روزنامه نگار، کارشناس، منتقد و پژوهشگر  موسیقی هم در گفت و گو با خبرنگار همشهری آنلاین درباره جایگاه این خواننده و موزیسین پیشکسوت اظهار کرد: «علیرضا میرعلینقی» نویسنده و پژوهشگر موسیقی درباره اهمیت جایگاه این خواننده نوشته که رشیدی اولین کسی است که پاپ را وارد موسیقی ایرانی کرده است.

این منتقد و پژوهشگر موسیقی گفت: رشیدی جزو اولین کسانی بوده که وارد رادیو شده بود و در آنجا آثار خوبی برجا گذاشت. اما نکته جالب همزمانی تاریخ تولد این خواننده پیشکسوت با تولد رادیو در ایران یعنی چهارم اردیبهشت است.

رشیدی هنرمندی مولف است

نصیری بیان کرد: نگاهی به سابقه و آثار رشیدی نشان می دهد که او در رشته خود در برخی شاخص ها جزو اولین ها بوده، او براساس توانایی هایی که داشته به عنوان یک هنرمند مولف شناخته می شود. زیرا بسیاری از ترانه هایی که اجرا کرده هم شعر و هم موسیقی آنها نوشته و ساخته خود اوست.

وی ادامه داد: رشیدی هنرمندی جامع الاطراف است. پیشینه طراحی، نقاشی، طراحی فرش را هم دارد. بسیار اهل مطالعه است. شناخت خوبی به ادبیات فارسی اعم از کلاسیک و نو دارد. رشیدی سالم زندگی کرده و اهل پیاده روی و ورزش است.

این منتقد موسیقی افزود: آهنگ ها و ترانه های رشیدی همیشه طرفدار داشته و مورد استقبال قرار گرفته به عنوان مثال وقتی آلبوم هایش را در دهه ۷۰ باز نشر داد همگی فروش خوبی داشته اند. در سال های اخیر هم خیلی تلاش کرد که برخی از ملودی هایش را با ارکستر ملی اجرا کند که متاسفانه تاکنون این علاقه اش بی نتیجه مانده و خوب است که زمینه این کار در زمان حیات این هنرمند فراهم شود.

گفته های رشیدی درباره خودش

«مادر من دختر ادیب بیضایی و ذکایی بیضایی عموی مادر من بود که هردو از شاعران  معروف کاشان بودند. مادرم می گفت بچه های من باید هنری داشته باشند. تابستان سال اول مرا فرستاد نجاری، سال دوم فرستاد حلوایی. آن موقع حلوایی در کاشان شغل مهمی بود. سال سوم همه ما را فرستاد کلاس نقاشی و این موقع من در کلاس چهارم دبستان بودم. استاد اول من محمد دبیرالصنایع بود. هم نقاش بود و هم دستگاه قالی بافی داشت. استاد دوم من حسن خان نقش پور اراکی بود که تار شیرینی هم می نواخت و من مقدمات تار را پیش ایشان یاد گرفتم.

بستری شدن خواننده  معروف ایران که دوست داشت رئیس جمهور شود

امین الله رشیدی خواننده پیشکسوت رادیو

 آن موقع هنوز دستگاه ضبط صوت و رادیو به ایران نیامده بود و گرامافون بود. پدربزرگ من هم یک دستگاه گرامافون داشت و آن را کوک می کرد و صفحات قمر، رضاخان ظلی، روح انگیز و امثالهم را می گذاشت و ما از همان موقع با موسیقی انس گرفتیم. بعد که در سال ۱۳۲۵ به تهران آمدم به هنرستان موسیقی رفتم.

اقوام من قبل از آن به تهران آمده بودند و به ما هم می گفتند بیایید تهران. مادر من خیلی اهل ذوق بود و به برادر و عمویش، پرتو بیضایی و ذکایی بیضایی ارادت داشت و گفت برویم تهران. من هم با همان سمت دفتریاری که در کاشان داشتم به تهران آمدم و در یکی از دفاتر اسناد رسمی مشغول به کار شدم.

در کاشان از بچگی آواز می خواندم. مخصوصا که با مداحان کاشان به گلدسته ها می رفتیم و مناجات و سحرخوانی می کردیم. وقتی آمدم تهران یک روز در روزنامه خواندم که هنرستان موسیقی، شبانه در قسمت ساز و آواز هنرجو می پذیرد. کلاس ها هم مجانی بود. بنده رفتم اینجا را پیدا کردم که در خیابان ارفع و شهریار فعلی بود و آنجا هم زمان، در کلاس تار آقای موسی معروفی و کلاس آواز دکتر فروغ نام نویسی کردم. اتاق های کلاس ها کنار هم بود. مرحوم موسی خانی وقتی متوجه شد که من در کلاس آواز هم شرکت می کنم از من امتحان گرفت می گفت صدایت خوب است و من اولین آهنگ را به شما می دهم که در رادیو بخوانید. این آهنگ، آهنگی بود به نام «رنج جدایی» که سازنده آهنگ موسی خانی معروفی بود و سازنده شعر دکتر محمدعلی مشایخ. می توانم برایتان بخوانم اما چون این مصاحبه برای رادیو نیست، نمی خوانم.

من تا سال ۱۳۲۵ در کاشان بودم. وقتی رادیو آمد در کاشان دو نفر بیشتر رادیو نداشتند. یکی استاد نقاش من محمد دبیرالصنایع بود و یکی دیگر هم آقا جواد قیامی که از اقوام ما بود. شهرداری هم کار جالبی کرد و یک رادیو در ساختمان شهرداری گذاشت. آن ساختمان شهرداری هنوز به همان شکلی که بود هست. در سردر شهرداری بلندگویی گذاشته بودند و ما از نقاش خانه یا از دبستان که می آمدیم، گوش می کردیم. رادیو سه ساعت بیشتر برنامه نداشت. ساعت شش شروع می شد تا نه و حداکثر تا ده. ما می آمدیم در خیابان کنار جوی آب می نشستیم و صدای خوانندگان قدیم رادیو، قمرالملوک وزیری، روح انگیز یا تاج اصفهانی و بعدها البته بنان را گوش می کردیم و لذت می بردیم و اصولاً یکی از عواملی که ما را به سمت رادیو کشاند نوای خوانندگان قدیمی بود.

نت نویسی و نت خوانی را از آقا موسی خانی یاد گرفته بودم و قبلا هم به کلاس مسعود معارفی رفته بودم. آقای معارفی در سه راه بوذرجمهری تهران بود. وقتی نت یاد گرفتم، بدون استعانت از ساز آهنگ هایی که می ساختم را روی کاغذ می نوشتم. در خیابان اگر یک آهنگ به نظرم می رسید و زمزمه می کردم، فوری کاغذ در می آوردم پنج خط حامل را می کشیدم و آهنگ را می نوشتم و بعد در خانه تکمیلش می کردم». 

علاقه مندی رشیدی به سیاست

امین الله رشیدی در کنار هنر، ادبیات  و موسیقی گویا به سیاست هم علاقه دارد زیرا وی در انتخابات سال ۹۶ به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری ثبت نام کرده بود که شورای نگهبان به دو دلیل کهولت سن و عدم تجربه در حوزه سیاست صلاحیت اورا احراز نکرد.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در برخط