(حوض خون) کتاب تقدیر شده از سوی رهبر انقلاب به چاپ بیست  و نهم رسید
سرویس فرهنگ و هنر - چاپ بیست‌ونهم کتاب حوض خون، روایت زنان اندیمشک از رختشویی در دفاع مقدس و زیر سایه نخل؛ روایت‌هایی کوتاه از شهدای روستای ایزی، در روزهای اخیر به همت انتشارات راه یار منتشر و راهی بازار نشر شد.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر برخط نیوز به نقل از فارس - چاپ بیست و نهم کتاب «حوض خون»، روایت زنان اندیمشک از رختشویی در دفاع مقدس و «زیر سایه نخل»، روایت هایی کوتاه از شهدای روستای ایزی، در روزهای اخیر به همت انتشارات «راه یار» منتشر و راهی بازار نشر شدند.

کتاب تحسین شده «حوض خون»، خاطرات و روایت های ۶۴ نفر از بانوان اندیمشکی درباره فعالیت شان در بخش رختشویی البسه رزمندگان دفاع مقدس است که فاطمه سادات میرعالی، زهرا بختور، سمانه نیکدل، سمیه تتر، نسرین تتر، مهناز الفتی پور، آمنه لهراسبی و نرگس میردورقی تحقیق آن را برعهده داشته اند.

فاطمه سادات میرعالی که علاوه بر تحقیق، تدوین کتاب را هم برعهده داشته است، در بخشی از مقدمه خود درباره راویان کتاب این طور نوشته است: «اولِ مصاحبه ها درد و زجر شان توی ذهنم پررنگ بود، اما انتهای مصاحبه وقتی متوجه می شدم هنوز حاضر هستند پای انقلاب جان بدهند، وقتی تلاش می کردند راهی برای شستن لباس های رزمندگان جبهۀ مقاومت پیدا کنند و بعضی از آن ها از من می پرسیدند «راهی سراغ نداری بریم سوریه لباس رزمنده ها رو بشوریم؟»، معادلات ذهنم دربارۀ اینکه افرادی زجرکشیده هستند به هم می خورد. خانم های رختشویی با وجود همۀ سختی ها و دردهایی که دیده اند و از نزدیک تکه های بدن شهدا را لمس کرده اند، روح زینبی دارند و با بیان تمام تلخی ها، از شستن لباس رزمنده ها به زیبایی یاد می کنند. اگر غیر از این بود، اکنون با وجود ناتوانی، باز پای ثابت فعالیت های انقلاب نبودند.»

(حوض خون) کتاب تقدیر شده از سوی رهبر انقلاب به چاپ بیست  و نهم رسید

رهبر معظم انقلاب در تقریظی که اواخر سال گذشته منتشر و رونمایی شد، درباره این کتاب چنین مرقوم کرده اند: «اولین احساس، پس از خواندن بخش هایی از این کتاب، احساس شرم از بی عملی در مقایسه با مجاهدت این مجاهدانِ خاموش و بی ریا و گمنام بود. آنچه در این کتاب آمده بخش ناشناخته و ناگفته ای از ماجرای عظیم دفاع مقدس است. باید از بانوی پرکار و صبور و خوش سلیقه ای که این کار پرزحمت را به عهده گرفته و به خوبی از عهده برآمده است و نیز از مؤسسه ی جبهه ی فرهنگی عمیقاً تشکر شود.»

چاپ بیست و نهم کتاب ۵۰۴ صفحه ای «حوض خون» با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و با قیمت ۱۲۰ هزار تومان منتشر شده است.

همچنین «زیر سایه نخل»؛ روایت هایی کوتاه از شهدای روستای ایزی به قلم محمدحسین ایزی، دیگر کتابی است که به تازگی چاپ دوم آن توسط انتشارات «راه یار» روانه بازار نشر شده است.

(حوض خون) کتاب تقدیر شده از سوی رهبر انقلاب به چاپ بیست  و نهم رسید

هر شهری به چیزی شهره است، مثلاً کرمان به زیره و کاشان به گلاب. روستاها هم همین گونه اند؛ باشتین به شروع قیام سربداران مشهور است و افچنگ و شم آباد به داشتن شهدای بی شمار در روزهای جنگ. بعضی روستاها مثل گنجینه هایی هستند که باید غبار از سرورویشان تکانده شود تا همه مفتون هنرنمایی مردان و زنان و جوانانش شوند. ایزی یکی از همین روستاهاست، پنج کیلومتر با سبزوار فاصله دارد و به رغم این نزدیکی، گنج های روستا سال هاست غریب مانده اند.

روستایی، اهل مبارزه است با خشک سالی و نداری و... . دارایی روستا، توکل است و چشم امیدش به آسمان. وقتی صحبت از مبارزه و قیام علیه شاه شد، مردمان روستا هم در صف مبارزه حاضر شدند. از ایزی می آمدند شهر و در دعای کمیل و روضۀ امام شهید شرکت می کردند و ایمان داشتند به اینکه هر روز عاشوراست و هر زمینی کربلا. برای همین تا وقتی پشت دشمن را به خاک نمالیدند، دست از مبارزه برنداشتند. مردمی که مبارزه را زیر سایۀ نخل آموخته بودند؛ نخلی که روز عاشورا زیر سایه اش جمع می شدند و فریاد می زدند «یا حسین شهید». نخل گردانی آیین مردم ایزی در روز عاشوراست و نخل نمادی از شهدای کربلا...

گوهر بزرگ روستای ایزی، سیزده شهید این روستاست؛ شهدایی که سال هاست کسی برای آنها کاری نکرده است. البته باید خدا را شاکر بود که هنوز بنیاد شهید پایش به روستا باز نشده و قبور شهدا را یکسان سازی نکرده است! در قبرستان روستا چند سنگ مزار با جعبۀ آینه و پرچم ایران، شرف روستا شده است. سال ها این گنجینه ها جلوی چشم همه بود؛ جام جمی که باید با چشم دل به آن ها نگاه می شد: «سال ها دل طلب جام جم از ما می کرد/ آنچه خود داشت ز بیگانه تمنا می کرد» تا اینکه دو سال قبل نوجوانی پانزده ساله به اسم محمدحسین ایزی عزم کرد دربارۀ شهدای روستای ایزی تحقیق کند. متأسفانه بیشترِ پدر و مادر شهدا دستشان از دنیا کوتاه بود. دارایی محمدحسین، فقط اسناد و مصاحبه های سال های قبل بنیاد شهید بود.

روایت شهدای هر روستا، نیازمند نهضتی فراگیر و مردمی است؛ نهضتی که نویسنده هایش می توانند همین نوجوانان تازه از گرد راه رسیده باشند تا راه شهید فهمیده را ادامه دهند؛ به شرط آنکه خوب فهم شوند و اندکی میدان ببینند.»

 چاپ دوم کتاب ۱۸۰ صفحه ای «زیر سایه نخل» با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و با قیمت ۵۰ هزار تومان توسط انتشارات «راه یار» منتشر شده است.

لازم به ذکر است علاقه مندان برای تهیه این کتاب ها، علاوه بر کتابفروشی ها، می توانند از طریق اینجا نسبت به سفارش کتاب اقدام کنند.

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط