عاقبت آزاده ای که در لحظه آخر اسارت، شهید شد -  قاضی زاده: آزادگان پیام حقانیت را رساندند
سرویس فرهنگ و هنر - رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: وقتی از اسیری صحبت می‌شود که به شهادت رسید، اما بعد از سال‌ها هنوز پیکرش سالم است، نشان صداقت خداست که اگر با من بودید چنین عاقبتی دارید و اگر با شیطان بودید عاقبت مکذبین نصیب‌تان می‌شود.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر برخط نیوز به نقل از فارس - گروه حماسه و مقاومت همایش سراسری «الماس های سرخ» همزمان با سالروز ورود آزادگان به کشور (۲۶ مردادماه سال ۱۳۶۹) با حضور سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی، رئیس بنیاد و امور ایثارگران، اصحاب کریمی رئیس بنیاد شهید تهران بزرگ و جمعی از آزادگان سرافراز در دهکده نشاط صبح امروز (سه شنبه ۲۵ مردادماه) برگزار شد.

روایت اصحاب کریمی از شهادت در یک قدمی آزادی 

در ابتدای این مراسم، اصحاب کریمی رئیس بنیاد شهید تهران بزرگ با بیان اینکه خاطره ای می گویم که معجزه در آن به وضوح مشخص است، گفت: بعد از تبادل آزادگان من دنبال دوستانم می گشتم تا اینکه شنیدم یکی از دوستانم به نام «حسین پناه» هم آمده. وقتی هواپیمای اسرا در کرمانشاه نشست، عده ای از آزادگان گوشه دیگری نشستند. وقتی جویا شدیم گفتند: ما می خواهیم خانواده حسین را ببینیم. 

وی افزود: جریان را که پرسیدم، گفتند: «لحظه آزادی حسین نوشته ای روی لباسش نوشت: السلام علیک یا حسین، بعثی ها به او می گویند باید ناسزا بگویی به این نوشته تا بگذاریم بروی! وقتی حسین این کار را انجام نداد در جا به شهادت رساندندش، در حالی که چند قدم تا آزادی فاصله داشت. ما لباس خونی اش را از تنش در آوردیم و برای خانواده آوردیم».

کریمی اظهار داشت: این گذشت و بعد از ۱۵ سال قرار شد پیکر او را تبادل کنند. وقتی نبش قبر کردند همه دیدند پیکر به قدری تازه است که انگار تازه شهید شده و حتی هنوز از بدنش خون می آمد!

وی ادامه داد: هر کاری کردیم خون بند بیاید، نشد و تا لحظه دفن در مزار شهدا هنوز کفنش خونی بود. حسین بچه خزانه و از خانواده پایین شهر تهران بود، نه وزیر بود، نه وکیل اما گریه کن امام حسین(ع) بود.

رئیس بنیاد شهید تهران بزرگ در پایان خاطرنشان کرد: امروز نوکری شما که مثل حسین در شرایط سخت دست از نماز خواندن و اشک بر حسین(ع) برنداشتید برای ما افتخار است.

قاضی زاده: آزادگان پیام حقانیت را رساندند 

در ادامه قاضی زاده هاشمی، رئیس بنیاد و امور ایثارگران نیز در این مراسم دقایقی به سخنرانی پرداخت و ابراز داشت: همانقدر که ایام اسارت به آزادگان سخت گذشته، به خانواده هایشان نیز سخت گذشته. چه آن ها که از وضعیت عزیزشان مطلع بودند و چه از آن بدتر کسانی که نمی دانستند جگر گوشه شان زنده هست یا نه.

وی گفت: در این مدت وقتی به دیدار مادران شهدایی می روم که هنوز فرزندانشان مفقودالاثر است، می بینم هنوز منتظر و مضطرب هستند.

قاضی زاده بیان داشت: من در یکی از عملیات ها مجروح شدم و یکی از رزمندگان من را عقب آورد و تا به بیمارستان برسم جز عاطفه و دلسوزی ندیدم. الان داشتم با خودم فکر می کردم عزیزانی که مجروح شدند و به دست دشمن افتادند چه حالی داشتند. در وضعیتی که به قول برادری، پزشک هم در آنجا شلاق دستش بوده است.

وی ادامه داد: ما واقعاً توان تحمل چنین سختی ای نداشتیم و فکر می کنم خدا جوهر دیگری در وجود شما عزیزان دید، که می توانید این مسیر را طی کنید.

رئیس بنیاد و امور ایثارگران خاطرنشان کرد: وقتی از شهیدی صحبت می شود که بعد از سال ها هنوز پیکرش سالم است، نشان صداقت خداست که اگر با من بودید چنین عاقبتی دارید و اگر با شیطان بودید عاقبت مکذبین نصیب تان می شود. 

وی افزود: آزادگان چه در دوره اسارت و چه بعد از آن، پیام حقانیت را رساندند و همینطور خود را رشد دادند. بسیاری از آنان پزشک، حقوقدان، کارآفرین و ... هستند. آن ها توانستند بعد از آزادی هم دست مردم جامعه خود را بگیرند. الان در دولت هم از آزادگان حضور دارند و نقش آفرین هستند. 

قاضی زاده اظهار داشت: شما دستگیر جامعه هستید و این جلسات می خواهد بگوید ما فراموش نکردیم جایگاه بالای شما را و زحماتتان را فهمیدیم و برای سپاسگزاری است. شما منفعل نبودید.

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط