چگونه حیوانات زیر تیغ عمل جراحی می روند؟

چگونه حیوانات زیر تیغ عمل جراحی می روند؟

۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۷ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس فرهنگ و هنر - فصل دوم مستند پناه جان به کارگردانی و تهیه‌کنندگی کتایون جهانگیری با روایتی از اقدامات دامپزشکان برای نجات جان حیوانات از شبکه مستند پخش می‌شود.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر برخط نیوز به نقل از خبرآنلاین - مجموعه مستند «پناه جان» به تهیه کنندگی و کارگردانی کتایون جهانگیری تولید جدید شبکه مستند است که فصل اول آن چندی پیش روی آنتن رفت و پخش فصل دوم آن در ۷ قسمت از امشب جمعه ۲۸ مرداد آغاز می شود.

جهانگیری درباره سوژه این فصل از «پناه جان» توضیح داد و گفت: «در فصل اول این مجموعه، تمرکز اصلی ما روی موضوع امداد و نجات حیوانات به ویژه حیات وحش بود. در این فصل نشان دادیم که وقتی حیوانی آسیب می بیند، برای بازگردان او به زندگی چه تلاش هایی می شود و تکنیک های جدید و خلاقیت چگونه به کمک می آیند.»

او اضافه کرد: «فصل دوم به طبع ادامه راه فصل اول است؛ همانطور که سوژه جلوی دوربین پیشرفت کرده، ما هم با اطلاعات بیشتر و تداوم ارتباط مان با گروه های درمانی توانستیم موضوعات بکرتری را جلوی دوربین بیاوریم. پیچیدگی کارهای درمانی انجام شده در این فصل، نشان می دهد دامپزشکی ایران درهای جدید علم را به روی خود باز کرده و دامپزشکانی حاذق، متعهد و محقق در ایران هستند که این گام ها را بر می دارند. البته باید اشاره کنم که به دلیل استقبالی که مخاطبان از فصل اول داشتند، شروع به ساخت فصل دوم کردیم.»

او افزود: «این بخش تنوع زیادی دارد و حوزه های تخصصی را شامل می شود که از آن جمله می توان به مواردی همچون پوست، دندان، چشم، سرطان و کاربرد پرینت سه بعدی در عمل های جراحی پیچیده اشاره کرد.»

کارگردان «پناه جان» با اشاره به همکاری گروه های پزشکی و دامپزشکی در عمل های جراحی پیچیده گفت: «از دیگر موارد قابل تامل، مشارکت دو بخش پزشکی در حوزه انسانی و حیوانی در کنار یکدیگر است. پزشکان معروف و متخصصان حاذق در حوزه های مغز و اعصاب و ترمیمی در کنار تیم دامپزشکی قرار می گیرند و تجارب جدیدی خلق می کنند که حتما برای بینندگان بسیار جذاب است.»

جهانگیری درباره تصاویر استفاده شده در فیلم خود گفت: «به محض اینکه سوژه مورد نظر پیدا و انتخاب می شد، سر صحنه حاضر می شدیم و از انجام عمل جراحی تصویر می گرفتیم. در این مجموعه هم گفت وگو داریم و هم راوی، چرا که می خواستیم برای مخاطب خسته کننده نباشد و همه جزئیات بیان شود.»

او درباره سوژه قسمت نخست این مجموعه که امشب ساعت ۲۲ روی آنتن می رود، گفت: «قسمت اول این مجموعه درباره پروتزگذاری دندان یک شیر است که اولین بار در ایران اتفاق می افتد.»

از دیگر عوامل ساخت این مستند می توان به تدوین، پرهام وفایی، مهدی ایروانی، محمدرضا گودرزی مهر و درسا جهانگیری اشاره کرد. هم چنین داستان این مستند از زبان میترا حجار روایت می شود.

مجموعه مستند «پناه جان» جمعه ها ساعت ۲۲ از شبکه مستند سیما پخش می شود.

منبع : خبرآنلاین

اخبار گوناگون در برخط