گزارش -  آخرین خبرها از وام اربعین- 700 هزار نفر متقاضی تسهیلات اربعین هستند
سرویس فرهنگ و هنر - تسهیلات اربعین امسال برای نخستین‌بار از سوی دولت برای زائران واجد شرایط پیش‌بینی شد. اما هنوز برای برخی از زائران این تسهیلات واریز نشده است.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر برخط نیوز به نقل از فارس - ب، امسال دولت سیزدهم تلاش کرد تا سفر اربعین را برای زائران تسهیل کند. برای این منظور نیز در کنار برنامه ریزی های مختلف برای کاهش هزینه های سفر و جلوگیری از افزایش قیمت های حمل و نقل، اعلام کرد که امسال تسهیلات سه تا پنج میلیون تومانی به زائران واجد شرایط اعطا می کند. بر همین اساس، مخاطبان سامانه فارس من خواستار پیگیری تخصیص تسهیلات اربعین شدند. (اینجا، اینجا و اینجا بخوایند)

یکی از مزایای وام اربعین نیاز نداشتن به ضامن و مراجعه به بانک بود و بر اساس تصمیم دولت، افراد سرپرست خانوار که به صورت زمینی به زیارت اربعین مشرف می شوند، پس از درخواست تخصیص تسهیلات اربعین در سامانه سماح، می توانند بدون نیاز به بانک از این وام بهره مند شوند. میزان این تسهیلات برای سرپرست خانوار سه میلیون تومان و درصورت همراه بودن یک نفر از اعضای خانواده تحت پوشش چهار میلیون تومان و سرپرست خانوار به همراه ۲ نفر از اعضای خانواده یا بیشتر نیز پنج میلیون تومان است که این مبلغ به حساب یارانه سرپرست خانوار واریز و طی اقساط یکساله از حساب آنها کسر می شود.

به گفته صحبت الله رحمانی، معاون عتبات سازمان حج و زیارت از بیش از سه میلیون و ۳۰۰ هزار نفر که برای زیارت اربعین در سامانه سماح ثبت نام کرده بودند، ۷۰۰ هزار نفر درخواست تسهیلات اربعین را ثبت کردند و سازمان حج و زیارت نیز بر اساس مسؤولیت خود، اسامی و اطلاعات متقاضیان دریافت تسهیلات اربعین را پس از اربعین در اختیار وزارت اقتصاد قرار داد و پس از آن روند اعطای این تسهیلات از سازمان حج و زیارت خارج شد.

وی با بیان اینکه واریز تسهیلات اربعین به افراد واجد شرایط از سوی وزارت اقتصاد در حال انجام است و برخی از زائران این مبلغ را دریافت کرده اند، می گوید: از بین ۷۰۰ هزار درخواست تسهیلات اربعین، برخی از اعضای خانواده و سرپرست خانوار باهم این درخواست را ثبت کرده بودند و به نظر می رسد که تعداد متقاضیان این وام کم تر از این باشد. با این وجود، وزارت اقتصاد پس از دریافت مشخصات زائران متقاضی، آن را در اختیار سازمان هدفمندی یارانه ها قرار داد تا در صورتی که زائران واجد شرایط باشند، مبلغ پیش بینی شده به حساب سرپرست خانوار واریز شود.

به گزارش فارس، امسال بیش از سه میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از کشورمان به زیارت اربعین مشرف شدند که دولت علاوه بر تخصیص تسهیلات اربعین در قالب وام سه تا پنج میلیون تومانی، ارز اربعین نیز با قیمت ارز متشکل به زائران داد تا از این طریق بخشی از هزینه های سفر را کاهش دهد. البته با توجه به اینکه بیشتر زائران اربعین به صورت زمینی عازم عراق شدند، حدود یک پنجم افراد متقاضی این تسهیلات شدند.

پایان پیام/

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط
مهدی رنجبر عبس آبادی ۱۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۰
سلام من الان ۱۰روزه از سفر اومدم وباوجود ثبت نام هنوز وام برام واریز نشده

مسعود ۱۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۵
سلام عزیزم مارفتیم زیارت و برگشتیم هنوز وام اربعین به ماپرداخت نشده لطفاً پیگیری فرمایید

کارگر ۱۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۱
همسر من ۱۴ روزه برگشته اما هنوز وامی دریافت نکردیم.بانک ملی هست یارانه ما

محمد اکرامی ۱۰ مهر ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۲
امروز بانک ملی برام واریز کرد ..حسابتون رو چک کنید احتمالا برا همه که ملی هستن واریز کردن
علی ۱۱ مهر ۱۴۰۱ - ۰۶:۲۰
سلام دیروز 10مهر بانک ملی مبلغ 5000000میلیون ساعت 18و51دقیقه واریزکرد
فرزاد عباسی ۱۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۲
سلام یک روزبه اربعین برگشتم هنوز وام برام واریزنشدپیگیری کنید لطفاً

یوسف ۷ ۱۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۶
سلام خانواده من ۱۰ روز از از کربلا برگشتند ولی هنوز خبری از واریز وام اربعین نیست لطفا پیگیری کنید ممنون

ناشناس ۱۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۷
سلام من ۲۶شهریور از سفر اربعین برگشتم هنوز وام واریز نشده لطفا پیگیری کنید

محمد اکرامی ۱۰ مهر ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۰
سلام امروز بانک ملی برا من ۵ تومن واریز کرد بعداز ۱۴ روز ..اونایی که بانک ملی هستن حساب رو چک کنن

شعبانی هستم ۱۰ مهر ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۶
سلام ماهم بانک ملی هستیم امروز۵میلیون واریزشد

وحیدسعادتی ۱۱ مهر ۱۴۰۱ - ۰۰:۳۹
منم بانک ملی هستم چرا واریزنشده
سعید ۱۱ مهر ۱۴۰۱ - ۰۰:۰۴
پس چرا به ما واریز نشد به خدا هزارتا بد بختی داریم لطفا واریز کنید

محمد ۱۱ مهر ۱۴۰۱ - ۰۴:۵۵
سلام خیالت راحت برات میریزن حساب. برا منم 10 مهر بانک ملی ریخت حساب.
آخرین اخبار سرویس فرهنگ و هنر