مریم برادران: قلب ما برای ذره ذره این خاک می تپد و حفظ مرزهای ایران قابل معامله نیست
سرویس فرهنگ و هنر - مریم برادران در یادداشتی به بررسی ریشه‌های تجزیه‌طلبی پرداخت و نوشت: قلب بسیاری از ما برای ذره ذره این خاک می‌تپد. اما فراموش نکنیم حفظ این خاک فقط با اقتدار دولت ممکن نخواهد شد، بلکه اعتماد عمومی، وحدت و دلگرمی مردمی عامل اصلی امنیت و حفظ انسجام بوده و هست.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر برخط نیوز به نقل از فارس - حوادث اخیر در برخی از شهرهای کشور در بستر اعتراض مردمی به تحرک تجزیه طلبان در شهرهای مرزی ختم شد. در همین زمینه، نظر اهالی کتاب و شعر و ادبیات را جویا شدیم و مریم برادران، نویسنده کتاب تحسین شده «ر» و عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق(ع) که از آثار او می توان به کتاب «نا» نیز اشاره کرد، نظرش را در قالب یادداشت با فارس در میان گذاشت.

خیر عمومی، احترام و حفظ وحدت

۱ـ خیر عمومی: در علم خط مشی گذاری سخن از تصمیم است، تصمیمی که پیامد آن خیر عمومی باشد. بر سر اینکه منشاء خیر عمومی چیست بحث زیاد است، اما هرچه باشد مبتنی بر عقل سلیم، تاریخ، حتی سیره ائمه و البته تجارب بشری از هر نوعی، کسانی که پیامد تصمیم بر زندگی و زیستشان اثر دارد در تعیین خیر دخیل اند. 

۲ـ موقعیت سرزمینی: شرایط ایران اسلامی ما همواره دشواری هایی داشته است. شاید امروزه این دشواری ها بیش از پیش هستند که عوامل و دلایل بسیارند؛ از شرایط جغرافیایی تا تنوع قومیت و حتی تهدیدهای مرزی که همه این ها چالش هایی در خود داشته و دارند. اینکه فرصت باشند یا تهدید هم به عوامل بسیاری بستگی دارد و شاید بیش از همه، در این باره تدبیر حاکمان موثر باشد که در این خصوص مثال های تاریخی کم نداریم. 

۳ـ ویژگی های انسانی: انسان ها که ممیزشان تفکر و اراده آزاد به عنوان هدیه خداوندی است، موجوداتی اجتماعی اند . همین ویژگی ها نماینده این نکته است که باهم بودن، بیان ایده ها و نیازها کمک به رفع آن ها با یکدیگر را بدیهی بدانند. به همین دلیل ساختارها و دولت ها به مرور شکل گرفتند. برای آنکه سازوکاری ایمن و پایدار بنا نهند که حداقلِ بدیهیاتشان را پاسخ دهد. پس ساختارها و دولت ها به طور طبیعی در خدمت مردم بنا نهاده می شوند؛ به گونه ای که امنیت را فراهم کنند و در حفظ باورها و پاسداشت ارزش ها تسهیل گر باشند . بنابراین هیچ انسان عاقلی بر سر امنیت و ارزش های خود معامله نمی کند مگر آنکه دچار جابجایی هدف و فهم آن شده باشد که این نیز فرایندی دارد که مجال بحثش اینجا نیست. اما بخش مهمی از آن زاییده الگوهای رفتاری، حاصل ساختارها و قواعد ناشی از آموزه ها، سبک زندگی یا «دین ملوک» است. 

۴ـ عصر آگاهی: امروز را عصر آگاهی می نامند از آن جهت که اطلاعات در دسترس است. اما یک سوال مهم این است که آگاهی ها چگونه ساخته شده و ساختارها و قواعد و سلوک کارگزاران، که نمودی از همان ساختارها و قواعد است، در ساخت این آگاهی ها چگونه نقش ایفا کرده اند. در عین حال، اعتراض نمودی از آگاهی است که خبر می دهد در روندها، نسبت به اهداف، هنجارها و باورها اشکالاتی هست؛ خواه حاصل فهم امروز و تمایز آن با دیروز باشد، یا انتظاری را گوشزد کند یا ابهامی را بیان کرد. پس هیچ عقل سلیمی از کنار این نوع سازوکار اطلاع رسان به سادگی عبور نمی کند . یعنی می شود به اعتراض به عنوان سازوکار شناخت شرایط قبل از بروز بحران نگریست. دولت ها و حکومت ها نیز، هدفشان و مبنای استقرارشان هرچه باشد، بی توجه به اعتراض ها، خرد باشد یا کلان، به زیست خود همانند سابق ادامه نخواهند داد. اعتراض سخنی دارد که نیاز به دیده شدن دارد و خبر از کژکارکردی می دهد و در همین راستا باهم ساختن مجدد آنچه هست، امری معقول.

۵. فهم امروز: اکنون، حاصل مسیر پر پیچ و خم گذشته است. اینکه امروز شرایط چیست قطعاً با مرور برنامه ها و کنش ها قابل توضیح است. عوامل متعددند و پیچیدگی ها بسیار. اما امروزه آگاهی مردم و رشد انتظارات نیازمند تدبیری متفاوت از سوی دولت هاست. شنیدن و باهم پیش رفتن، نشان دادن اقتدار به شیوه پدرانه در جای خویش، رفتار عالمانه از سوی نخبگان و نهادهای سیاسی در ضمن احترام به حقوق یکدیگر در بستری عاری از رعب و وحشت (که رعب و وحشت فقط در مقابل دشمن مجاز است و بس)، گرفتن دست همکاری که به خیرخواهی از سوی اندیشمندان و منتقدان دراز شده است (و نمونه های خوب آن را در برنامه «شیوه» شاهد بودیم)، آرامش را به ارمغان می آورد؛ آرامشی که بسترساز تصمیمات برای خیر عمومی خواهد شد که امروز جدی ترین آن حفظ مرزهایی است که نام ایران را بر خود دارد و با هیچ چیزی قابل معامله نیست. قطعاً قلب بسیاری از ما برای ذره ذره این خاک می تپد. اما فراموش نکنیم حفظ این خاک فقط با اقتدار دولت ممکن نخواهد شد بلکه اعتماد عمومی، وحدت و دلگرمی مردمی عامل اصلی امنیت و حفظ انسجام بوده و هست. 

۶ـ کلام آخر: مام وطن دامن پرمهری دارد که اقشار مختلف را با تمام تفاوت های ارزشی در خود جای داده است. در چشم مام وطن همه باهم برابرند و برادر. تلاش او بر وفاق است و پشتگرمی. اگر مشکلی هم باشد، با مهر و تدبیر حل می شود؛ چرا که حفظ حریم خانواده مهم ترین ارزش است. با وجود این حریم است که ارزش های بزرگتر، اخلاقیات و انسانیت امکان رشد می یابد و احترام متقابل جان می گیرد؛ دامن مهری باید و چشمی برابربین و تدبیری که در این میانه، فرهنگ خسته ما را توانی دوباره ببخشد و بر تاریخ، روایتی تازه نقش بزند. 

پایان پیام/

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط
آخرین اخبار سرویس فرهنگ و هنر