مفاهیم: پست امپرسیونیسم چیست؟

مفاهیم: پست امپرسیونیسم چیست؟

۱۱ مهر ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۲ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس فرهنگ و هنر - پست‌امپرسیونیسم (Post-Impressionism) یک جنبش هنری عمدتاً فرانسوی بود که تقریباً بین سال‌های ۱۸۸۶ تا ۱۹۰۵، از آخرین نمایشگاه امپرسیونیسم تا تولد فوویسم، توسعه یافت. پیشروان این جنبش به شدت به اهمیت فرم در اثر خلق شده تکیه داشتند.

مفاهیم: پست امپرسیونیسم چیست؟

نقاش: آنری روسو/ عنوان اثر: یکصدمین سالگرداستقلال/ ۱۸۹۲/ محل نگهداری: موزه جی. پال گتی

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر برخط نیوز به نقل از همشهری - اصطلاح پست امپرسیونیسم برای اولین بار توسط منتقد هنری راجر فرای در سال ۱۹۰۶ استفاده شد.   راجر فرای هنگامی که نمایشگاه مانه و پست امپرسیونیست ها را در سال ۱۹۱۰ ترتیب داد، دوباره از این اصطلاح استفاده کرد و آن را به عنوان توسعه هنر فرانسه از زمان مانه تعریف کرد.

پست امپرسیونیست ها، امپرسیونیسم را در عین رد محدودیت های آن، گسترش دادند: آنها همچنان از رنگ های زنده استفاده می کردند و تمایل داشتند بیشتر بر روی فرم های هندسی تأکید کنند و فرم را برای جلوه های بیانی تحریف کنند.  پل سزان تلاش کرد تا حس نظم و ساختار را به نقاشی بازگرداند تا "از امپرسیونیسم چیزی محکم و بادوام بسازد، مانند هنر موزه". او با کاهش اشیاء به شکل اصلی و در عین حال حفظ رنگ های اشباع شده امپرسیونیسم به این امر دست یافت.  

ونسان ون گوگ اغلب از رنگ های زنده و ضربه های قلموی زنده برای انتقال احساسات و حالات خود استفاده می کرد. پیروان سبک و یا جنبش هنری پست امپرسیونیسم چه آنها که اغلب با هم نمایشگاه می گذاشتند و یا آنهایی که نمایشکاه های فردی ارائه می دادند، اما سرانجام بر سر یک جنبش منسجم توافق نکردند. با این حال، دغدغه های انتزاعی هماهنگی و چیدمان ساختاری بر طبیعت گرایی در آثار همه این هنرمندان ترجیح داده می شود.  

پسادریافتگری نیز نام دیگر پست امپرسیونیسم است که بیشتر در ادبیات تحقیقی و دانشگاهی این سبک بکار رفته است. یک نکته مهم برای دریافت بیشتر این مفهوم همراه با اطلاعات کلی تاریخ هنر ارائه شده در مورد پست امپرسیونیسم، موزه های بسیاری است که آثار تاریخی، اطلاعات و گالری های بیشتری را، چه به صورت آنلاین و چه داخلی، ارائه می دهند که می تواند به بینندگان کمک کند تا درک عمیق تری از پست امپرسیونیسم به دست آورند.

*شرح عکس اصلی مقاله: نام اثر: قدم زدن در امتداد ساحل/ نقاش: خواکین سورولا ۱۹۰۹
 

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در برخط