روزهای خزان زده کتاب

روزهای خزان زده کتاب

۱۲ مهر ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۳ زمان مطالعه : 5 دقیقه
سرویس فرهنگ و هنر - کسب‌وکارهای فرهنگی عموما اقتصادهای لرزانی دارند و مستعدند از هر اتفاقی متأثر شوند. وقایع ۲ هفته گذشته تقریبا تأثیر بلاواسطه‌ای روی سالن‌های سینما و تئاتر، کنسرت‌ها و کتابفروشی‌ها داشته و باعث لغو و تعویق برنامه‌های آنها یا افت فروش‌شان شده است.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر برخط نیوز به نقل از همشهری - از میان این کسب وکارهای فرهنگی، کتابفروشی ها مشکلاتشان دوچندان است. معمولا هر سال پس از برگزاری نمایشگاه کتاب تهران، کار کتابفروشی ها تا اواسط شهریور و آماده شدن دانشجویان و دانش آموزان برای آغاز سال تحصیلی جدید کم رونق می شود.
کتابفروشی ها امیدوارند با شروع ماه مهر کارشان رونق بگیرد و روزهای بهتری را تجربه کنند. در ۲ سال گذشته که مدارس و دانشگاه ها به دلیل شیوع کرونا بسته بودند، کتابفروشی ها مهرماه سوت و کوری داشتند؛ البته قرنطینه خانگی و پرهیز از حضور در مکان های عمومی باعث شده بود که درصد بسیار ناچیزی از مردم رو به سوی مطالعه بیاورند و بخشی از وقتشان را صرف کتاب خواندن کنند، اما افزایش هزینه های مختلف زندگی به قشر محدود کتابخوان اجازه نمی داد که با فراغ بال و بدون نگرانی از قیمت پشت جلد کتاب ها خرید کنند. امسال هم وقایعی که در روزهای گذشته رخ داد باعث شده تا کتابفروشی ها، به رغم بازگشایی مدارس و دانشگاه ها، وضعیت چندان بهتری نسبت به ۲ سال گذشته نداشته باشند؛ البته جز این، گران شدن ملزومات انتشار کتاب در هفته اخیر به کاهش قدرت خرید کتابخوانان ضربه دیگری وارد آورده است.گرانی ۲ تا ۵ درصدی طی هفته اخیر

در ۳،۲ سال گذشته عادت کرده ایم چاپ جدید هر کتابی با افزایش قیمت منتشر شود. گاه برای خریداران کتاب این سؤال پیش می آید که چرا کتاب ها در هر چاپ گران تر می شوند؟ جواب این سؤال را باید در بالا رفتن قیمت کاغذ و سایر ملزومات انتشار کتاب جست وجو کرد. مطابق گزارش خبرگزاری کتاب ایران، بازار مواداولیه حوزه چاپ و نشر طی هفته اخیر ۲ تا ۵ درصد افزایش قیمت داشته است. طبق رصد بازار، هر ورق زینک نیز با ۵ درصد افزایش نسبت به هفته گذشته با بهای ۶۸ هزار و ۵۰۰ تومان خرید و فروش می شود. هرکیلو مرکب گلاسه خارجی در هفته جاری حدود ۲۱۰ تا ۲۲۰ هزار تومان قیمت گذاری شده که نشان دهنده ۳ تا ۵ درصد افزایش است؛ هر کیلو مرکب گلاسه ایرانی رنگی نیز بدون تغییر قیمت در ۲ هفته اخیر، حدود ۱۴۳ هزار تومان و هر کیلو مرکب گلاسه مشکی به قیمت ۱۱۱ هزار تومان، هر کیلو مرکب تحریر رنگی ایرانی ۱۲۴ هزار تومان و هر کیلو مرکب تحریر مشکی ایرانی نیز ۹۷ هزار تومان است. هر کیلو چسب صحافی، چسب سرد ایرانی نیز بدون افزایش یا کاهش ۸۰ هزار تومان و چسب گرم کیلویی ۱۷۰ تا ۱۸۰ هزار تومان و الکل ایزوپروپیل کیلویی ۵۸ تا ۶۰ هزار تومان عرضه می شود.
 نگاهی به قیمت کاغذ نیز نشان دهنده ۲ درصد افزایش بهای این کالاست؛ به طوری که دوشنبه (۱۱ مهرماه) هر بند کاغذ چینی ۷۰ گرمی ۷۰ در ۱۰۰ به قیمت یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و هر بند کاغذ چینی ۷۰ گرمی ۶۰ در ۹۰ به قیمت ۷۷۰ هزار تومان در بازار عرضه شده است که نسبت به هفته گذشته دوشنبه (۴ مهر) رشد قیمت دارد. همچنین هر بند کاغذ چاپ و تحریر چینی در گراماژ ۸۰ گرمی ۷۰ در ۱۰۰ آن به قیمت یک میلیون و ۳۳۰ هزار تومان و هربند کاغذ چینی ۸۰ گرمی ۶۰ در ۹۰ به قیمت یک میلیون و ۳۰ هزار تومان خرید و فروش می شود. بر این اساس، قیمت هرکیلو کاغذ گلاسه ۹۰ گرمی ۷۰ در ۱۰۰ نیز ۳۶ هزار تومان، هر کیلو کاغذ گلاسه ۱۲۸ گرمی ۷۰ در ۱۰۰ به قیمت ۳۳ هزار تومان، هر کیلو کاغذ گلاسه ۲۵۰ گرمی ۷۰ در ۱۰۰ به قیمت ۴۱ هزار تومان، هر کیلو کاغذ گلاسه ۳۰۰ گرمی ۷۰ در ۱۰۰ به قیمت ۴۹ هزار تومان و هر کیلو کاغذ گلاسه ۲۰۰ گرمی ۷۰ در ۱۰۰ به قیمت ۴۱ هزار تومان است. همه این قیمت ها می تواند توضیح دهنده علت افزایش قیمت پشت جلد کتاب ها و کم شدن امکان دسترسی قشر کتابخوان به کتاب باشد.


افت فروش کتابفروشی های فیزیکی و آنلاین

در ۲ سال گذشته، کتابفروشی های فیزیکی از فضای مجازی به عنوان راهکاری مؤثر برای حل مشکل کاهش تعداد مشتریان حضوری شان استفاده می کردند. از سوی دیگر، رونق فروش آنلاین کتاب در دوره کرونا باعث افزایش تعداد سایت های فروش آنلاین کتاب شد و هم اکنون میان کتابفروشان فیزیکی و آنلاین رقابتی جدی وجود دارد. گران شدن کتاب باعث شده حتی کسانی که معمولا به رفتن به کتابفروشی و چرخیدن در میان قفسه های کتاب و ورق زدن کتاب های مختلف علاقه دارند، میان این علاقه شان و قیمت عموما پایین تر کتاب های آنلاین، دومی را انتخاب کنند و قید حضور در کتابفروشی های فیزیکی را بزنند و خرید آنلاین را تجربه کنند. بعضی از کتابفروشی های آنلاین هم خوب بر قواعد بازی مسلط شده اند و با فروش های تخفیف دار، ارسال های رایگان و بسته بندی های شیک حسابی جای خود را در بازار کتاب باز کرده اند، اما مشکلی که در ۲ هفته گذشته پیش آمده این است که مشکلات اینترنت باعث شده روند ثبت سفارش ها ـ به رغم شروع مهرماه ـ کاهش داشته باشد. حتی برخی فروشندگان آنلاین کتاب سعی کرده اند با ارائه تخفیف های جذاب و زیاد مشتریانشان را به ثبت سفارش ترغیب کنند، اما در وضعیت فعلی گویا این ترفند چندان جوابگو نیست.
کتابفروشی های فیزیکی هم وضعیت چندان مساعدتری ندارند. فرشاد جوادی، یکی از پرسنل کتابفروشی ترنجستان بهشت واقع در خیابان شریعتی تهران، به همشهری می گوید: «در روزهای گذشته پس از آمارگیری ای که انجام دادیم، متوجه شدیم حدود ۲۰ درصد کاهش فروش داشته ایم. این در حالی است که معمولا مهرماه، شب عید ما کتابفروشان است و انتظار داریم که از اواخر شهریور فروش ما بیشتر شود. البته فروش بخش لوازم تحریر فروشگاه خوب است، اما فروش بخش کتاب کند شده است.» جوادی قیمت بالای کتاب ها را هم در افت فروش کتابفروشان بی تأثیر نمی داند و می گوید: «کتابی که ظرف ۲ هفته به چاپ جدید رسیده، قیمتش ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش داشته است. درست است که قیمت مواداولیه چاپ کتاب مدام بالا می رود، اما به هر حال کتابی که به چاپ بعدی می رسد، دیگر هزینه هایی مثل فیلم و زینک، حق تالیف یا ترجمه، دستمزد ویراستار و... را ندارد و باید در چاپ های بعدی کمی ارزان تر شود، اما افزایش قیمت مواداولیه چنین اجازه ای به ناشران نمی دهد.» جوادی معتقد است در این وضعیت کسی تمرکز برای کتاب خواندن ندارد و طبیعی است که بازار کتاب در این اوضاع وضع خوبی نداشته باشد.

منبع: روزنامه همشهری

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در برخط