(مهریشت) روانه بازار کتاب شد

(مهریشت) روانه بازار کتاب شد

۰۴ آذر ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۲ زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرویس فرهنگ و هنر - کتاب مهریشت (متن اوستایی، آوانویسی، ترجمه، یادداشت‌ها و واژه‌نامه) منتشر و روانه بازار شد.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر برخط نیوز به نقل از خبرآنلاین - کتاب «مهریشت (متن اوستایی، آوانویسی، ترجمه، یادداشت ها و واژه نامه)» اثر میترا رضائی به همت نشر هیرمبا با شمارگان ۷۵۰ نسخه با قیمت ۹۰ هزار تومان منتشر و روانه بازار نشر شد.

بررسی متون باستانی و زبان های ایران باستان و به ویژه زبان اوستایی که مهم ترین آن هاست، به آن دلیل اهمیت دارد که تنها به این وسیله می توان به فرهنگ و آیین و اندیشه ایران باستان پی برد که باعث شناخت بیشتر فرهنگ و زبان فراسی امروز می شود. اوستا مجموعه ای از متون مقدس و مربوط به سنت دین مزدیسنی است، که تلفیقی از متون کهن، همکاری روحانیت مزدیسنی و قدرت سیاسی ساسانیان بوده که متاسفانه فقط بخشی از آن به ما رسیده است.

مهریشت، یشت دهم اوستا و از یشت های مهم و کهن است که تمام ویژگی های خاص یشت ها را حفظ کرده و در ستایش ایزد مهر است. مهریشت دومین یشت بلند اوستا است و به دلیل دارا بودن دایره واژگانی متنوع و وسیع، برای شناخت و ارزیابی زبان اوستایی ارزنده است.

در این کتاب، پژوهشی پیش برگردان متن به فارسی به دیدگاه و نظرات مترجمان گونانگون متون اوستایی ارائه و شرح مفصل هر واژه بررسی شده است. از آنجا که تشخیص درست وجه برای بیان دقیق مفهوم جمله، دارای اهمیت است، صرف و شناسه تک تک افعال بازنگری شده آند. گزاره متن از نسخه ۱۸۹۶ «گلدنر» و بر اساس الفبای «هوفمان» آوانویسی کرده و واج هایی که در متن گلدنر، جایگاه آن ها به درستی رعایت نشده در بخش حرف نویسی مطابق با الفبا و نظریه هوفمان در جایگاه درست واج ها، تصحیح کرده است.

منبع : خبرآنلاین

اخبار گوناگون در برخط