گزیده طنز عبدالرحمن جامی منتشر شد

گزیده طنز عبدالرحمن جامی منتشر شد

۰۵ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۸ زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرویس فرهنگ و هنر - دفتر ششم از مجموعه طنزآوران ایران که اخیرا از سوی انتشارات کتاب نیستان وارد بازار نشر شده است در مجلد پیش رو به سراغ عبدالرحمن جامی رفته و گزیده‌ای از متون منظوم وی را ارائه کرده است مجموعه گزیده طنز در زمره آخرین بازمانده‌های قلم و طبع نکته‌سنج مرحوم ابوالفضل زرویی نصرآباد است.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر برخط نیوز به نقل از خبرآنلاین - این مجموعه به کوشش مرحوم زرویی و با پژوهش و همراهی نسیم عرب امیری تالیف و تهیه شده است.

جامی از شاعران و ادیبان نامدار ایرانی قرن نهم و صاحب آثاری چون نفحات الانس، بهارستان و هفت اورنگ است. جامی از معدود شاعران ایرانی است که در زمان حیات، در میان عوام و خواص و حاکمان و دولتمردان عصر، صاحب شأن و حرمت و اعتبار بوده است و با مرور مطایبات و شوخی های بی پروایی که از او در حضور حاکمان و قاضیان و فقیهان نقل شده است، می توان میزان حرمت و جایگاه او را در نزد آنها سنجید و اندازه گرفت.

گرایش جامی به طنز و شوخ طبعی، نه فقط به خاطر تمایل شخصی او، بلکه برخاسته از یک اعتقاد و انجام دستورالعملی اخلاقی و دینی است. به عبارت دیگر او همواره ترجیح داده سخن راست و حقیقت دین را با بیان شیرین و طنزآمیز بیان کند و بر تاثیرگذاری آن بیافزاید.

این کتاب در بخش نخست به مرور گزیده ای از طنزهای کتاب بهارستان پرداخته و در بخش دوم گزیده ای از مطایبات و حاضرجوابی های شاعر را مورد توجه قرار داده و در هر دو بخش عبارات و ترکیب های جدید و ناشنیده در متن کتاب را نیز با تفسیر و توضیح همراه کرده است.

گزیده طنز عبدالرحمن جامی منتشر شد

این خبر توسط سایت خبرآنلاین منتشر شده و برخط نیوز صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : خبرآنلاین

اخبار گوناگون در برخط