بودجه طرح تحول سلامت  35 هزار میلیارد تومان نبود - منابع طرح عمدتا صرف پرداخت به پزشکان نشد
سرویس اقتصادی - سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد: مبلغ ۳۵ هزار میلیارد تومان در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸، کل اعتبارات منابع عمومی سلامت در لایحه بودجه ۹۸ بوده و مختص طرح تحول سلامت نبوده است.

مرکز اطلاع رسانی، روابط عمومی و امور بین الملل سازمان برنامه و بودجه کشور، در پی انتشار گزارشی در خبرگزاری فارس با عنوان «دومینوی پول پاشی در دوره نوبخت‏/ سازمان برنامه چگونه از جیب مردم، حقوق گروه های خاص را افزایش داد؟» در تاریخ 25 بهمن ماه، توضیحاتی به این خبرگزاری ارسال کرده که متن کامل آن در ادامه آمده است:

در بخش اول گزارش در خصوص طرح تحول سلامت آمده است « طرح تحول سلامت به بهانه کاهش پرداختی بابت سلامت از جیب مردم بود که برخی کارشناسان به درستی نام آنرا «طرح تحول بودجه سلامت گذاشتند و عملا موجب چندین برابر شدن تعرفه بخش درمان و افزایش شدید میزان درآمد پزشکان شد». در این خصوص قابل ذکر است:

طرح تحول سلامت از ابتدای دولت یازدهم در نیمه سال ۱۳۹۲ درحالی آغاز شد که سهم پرداختی از جیب مردم بیمه شده در خصوص بستری در بخش بیمارستانهای دولتی به حدود ۴۰ درصد رسیده بود. درحالی که مردم می بایست ۱۰ درصد هزینه های درمان بستری در اینگونه مراکز درمانی را پرداخت می کردند. همچنین هزینه های دارو و ملزومات مصرفی و تجهیزات پزشکی با عنایت به افزایش نرخ ارز در سال ۱۳۹۱ بشدت افزایش یافته و بیماران برای خرید دارو و لوازم به خارج از بیمارستان ها هدایت می شدند. در این شرایط طرح تحول سلامت به عنوان راهکار عملیاتی برای کاهش پرداخت مردم در هنگام دریافت خدمات بستری از بیمارستانهای دولتی به مرحله اجرا درآمد.

مهمترین دستاوردهای این طرح کاهش پرداخت از جیب مردم در خدمات بستری بیماران شهری به حداکثر۱۰ درصد و روستائیان به ۵ درصد بود. علاوه بر بهبود وضعیت کیفیت ارائه خدمات و ارتقاء هتلینگ بیمارستانها، با اجرای برنامه ماندگاری و مقیمی پزشکان در بیمارستانهای مناطق محروم، دسترسی مردم به خدمات تخصصی پزشکان در تمام نقاط کشور و در طول شبانه روز ایجاد گردید. بعلاوه به منظور تقویت اجرای سیاستهای جمعیتی و کاهش میزان سزارین،  پرداختی بیمار بابت زایمان طبیعی صفر گردید و اعتباراتی برای درمان ناباروری نیز لحاظ شد. لذا مهمترین بسته طرح تحول برای کاهش پرداخت مردم و افزایش دسترسی مالی و فیزیکی به خدمات سلامت اختصاص یافت. بنابراین نه تنها منابع مالی طرح تحول عمدتاً صرف پرداخت به پزشکان نگردید بلکه صرف پرداخت مابه التفاوت سهم بیمه تا ۹۰ درصد پوشش هزینه های پرونده بستری شده است. این در حالی است که سازمانهای بیمه گر می بایست ۹۰ درصد هزینه های بستری بیمه شدگان خود را پوشش می دادند.

شایان ذکر است با اجرای ویرایش جدید کتاب ارزش نسبی خدمات سلامت در نیمه دوم سال ۱۳۹۳ که مبنای تعرفه گذاری می باشد، ضریب k  ارزش گذاری حق العمل و حق العلاج پزشکان افزایش نیافت و این ثبات تعرفه ای (که می بایست بر اساس هزینه تمام شده خدمات بر مبنای افزایش تورم و هزینه های حقوق و دستمزد سالیانه افزایش می یافت) در سالهای ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۶ تداوم یافت. لذا افزایش هزینه های بیمه های سلامت به دلیل اجرای طرح تحول نبوده بلکه بدلیل عدم اجرای راهنماهای بالینی و اتفاقاً کاهش هزینه های مردم در هنگام دریافت خدمات سلامت ، عدم مدیریت صحیح تقاضای القایی و خدمات غیر ضروری بوده که منجر به دریافت خدمات ارزان قیمت و افزایش بار مراجعات به مراکز درمانی گردید.

در خصوص موضوع اعتبارات پیش بینی شده برای طرح تحول سلامت در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ نیز قابل ذکر است مبلغ ۳۵ هزار میلیارد تومان،کل اعتبارات منابع عمومی سلامت در لایحه بودجه ۹۸ بوده و مختص طرح تحول سلامت نبوده است.

در خصوص افزایش حقوق و مزایای کارکنان بخش سلامت باتوجه به شیوع بیماری کرونا از اسفندماه ۱۳۹۸ تا کنون و پیش بینی تداوم آن در سال آینده و به منظور نگهداشت نیروی انسانی بهداشت و درمان و تقویت مراکز درمانی اقداماتی در چارچوب قوانین و مقررات به شرح زیر به عمل آمده است:

الف ) صدور مجوز به کار گیری و جذب بالغ بر۵۲ هزار نفرنیروی انسانی بهداشتی و درمانی از انتهای سال ۱۳۹۸

ب) افزایش امتیازات موضوع فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری

ج) افزایش فوق العاده ویژه موضوع بند ۱۲ ماده ۵۴ دستورالعمل اداری استخدامی کارکنان غیر هیأت علمی دانشگاه ها.

خبرگزاری فارس با توجه به ادعاهای خلاف واقع متعددی که در قالب این توضیحات سازمان برنامه و بودجه مطرح شده است، به زودی در قالب گزارش جداگانه ای نکات خود درباره این توضیحات را منتشر می کند.

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط نیوز