بررسی بورس در هفته دوم اسفند -  بازار سرمایه همچنان در مدار منفی
سرویس اقتصادی - بورس در هفته دوم اسفند بازهم قرمزپوش بود و کاهش شاخص کل و شاخص کل هم‌وزن در این هفته بازهم تکرار شد. افزایش حجم معاملات در این هفته می‌تواند یک نشانه مثبت برای تغییر روند معاملات باشد.

هفته دوم اسفند 99 در حالی آغاز شد که سازمان بورس تصمیم به مداخله صندوق های با درآمد ثابت در روند معاملات گرفته بود. سازمان بورس در روز جمعه گذشته از افزایش سهم صندوق ها در خرید سهام حداقل 15 درصد و حداکثر 25 درصد از سرمایه خود را در حالی اتخاذ کرد که بسیاری از سهامداران و تحلیل گران بازار سرمایه از کاهش نقدشوندگی بازار به شدت ابراز نگرانی می کردند.

افزایش ریسک نقدشوندگی، تهدیدی جدید برای بورس

افزایش ریسک نقدشوندگی در بازار سرمایه یکی از جدی ترین مباحثی است که بورس در هفته های اخیر دچار آن شده و سهامداران خرد در حال خروج سرمایه خود از این بازار هستند.

دولت در سال 1399 حدود 171 هزار میلیارد تومان اوراق بدهی به فروش رسانده است که سهم هر یک از دو بازار پول و بازار سهام در خرید این اوراق به ترتیب 43 و 57 درصد بوده است.

بررسی بورس در هفته دوم اسفند -  بازار سرمایه همچنان در مدار منفی

بسیاری از کارشناسان در بازار سرمایه فروش اوراق بدهی و تامین مالی دولت از بورس را یکی از دلایل رکود فعلی در بازار سرمایه می دانند. در هفته های گذشته فروش اوراق بدهی در بورس به شدت رشد داشته است و دولت در حال فروش آخرین واحدهای این اوراق است.

نامتقارنی دامنه نوسان، دلیل رکود در بورس

برخی دیگر از تحلیلگران، تصمیم سازمان مبتنی به نامتقارن شدن دامنه نوسان در هفته های گذشته را دلیل رکود بر بازار می دانستند. تشکیل صف های فروش و انجام نشدن معاملات در این هفته ها می تواند نتیجه خالی نشدن فشار فروش به دلیل دامنه نوسان منفی 2 در بازار سرمایه باشد.

شاخص کل همچنان منفی است

در این هقته شاخص کل با کاهشی حدودا 28 هزار واحدی مواجه شد و در پایان هفته شاخص کل به عدد یک میلیون و صدو هفتاد و هفت هزار واحدی رسید.

بسیاری از تحلیلگران تکنیکالی به جز رئیس دفتر رئیس جمهور، حمایت شاخص کل را در محدود یک میلیون و دویست و هشتاد هزار واحدی می دانند. یعنی بازار سرمایه باید در این همین محدوده دوباره شروع به بازگشت کند.

بررسی بورس در هفته دوم اسفند -  بازار سرمایه همچنان در مدار منفی

نکته جالب توجه در این بین بر خلاف هفته اول اسفند که تمام روزها شاخص کل قرمزپوش بوده است، در این هفته روز دوشنبه متاثر از ورود صندوق ها با درآمد ثابت به بازار سهام با رشد 4 هزار واحدی مواجه شد.

بررسی بورس در هفته دوم اسفند -  بازار سرمایه همچنان در مدار منفی

شاخص کل هم وزن همچنان مورد توجه سهامداران

شاخص کل هم وزن نیز در این هفته قرمز پوش بوده و کاهش  3.123 واحدی را تجربه کرده است. کاهش 0.7درصدی شاخص هم وزن در این هفته نشان می دهد، نمادهای کوچک همچنان از اقبال بیشتری برای رشد مواجه هستند. نمادهای شاخص ساز در هفته های گذشته کمتر مورد توجه بوده اند.

بررسی بورس در هفته دوم اسفند -  بازار سرمایه همچنان در مدار منفی

همین مساله سبب شده است در روزهایی که شاخص کل مثبت می شود، تعدادی از همین نمادهای بزرگ و دولتی روند معاملات مثبتی را طی کرده اند، ولی در اکثر روزها این نمادها علی رغم حجم خوب معاملاتی که دارند، نتوانند بازار را به سمت سبزپوشی هدایت کنند.

بررسی بورس در هفته دوم اسفند -  بازار سرمایه همچنان در مدار منفی

خروج 3 هزار میلیارد تومان پول از بازار سرمایه

روند خروج پول از بورس نشان می دهد در تمام روزهای هفته دوم اسفند خروج پول حقیقی از بازار سرمایه رخ داده است. در مجموع حدود 3 هزار میلیارد تومان پول از بازار سرمایه خارج شده است که این نشان می دهد سهامداران حقیقی به دنبال خروج از بازار بوده و از هر فرصتی برای کاهش ضررهای خود استفاده می کنند.

بررسی بورس در هفته دوم اسفند -  بازار سرمایه همچنان در مدار منفی

نکته قابل توجه دیگر در بازار سرمایه دستورالعمل جدید سازمان بورس برا حمایت از سهامدارانی است که کمتر از 10 میلیون تومان سرمایه در پورتفوی خود دارند، است. طبق این دستورالعمل در صورتی که افراد نمادهای حال حاضر خود را تا اردیبهشت 1401 نگهداری کنند، سود 25 درصدی تضمبن شده ای از سوی سازمان بورس برای آنها واریز خواهد شد. در صورتی که نمادهای حال حاضر آنها در این مدت کمتر از 25 درصد بازدهی داشته باشد، مابه التفاوت این بازدهی تا 25 درصد به حساب آنها واریز خواهد شد.

رشد قابل توجه حجم معاملات در بورس

اما در این بین یک نکته مثبت در بازار سرمایه رخ داده است که می تواند امیدواری برای متعادل شدن بازار در روزهای آینده را تا حدودی افزایش دهد. روند معاملات در هفته دوم اسفند نشان از افزایش حجم معاملات داشته است. این مساله در صورتی که ادامه دار باشد، می تواند کل بازار سهام را با تغییر جهت از منفی ها به سمت تعادل حرکت دهد.

بررسی بورس در هفته دوم اسفند -  بازار سرمایه همچنان در مدار منفی

البته باید این به این مساله نیز اشاره کرده که میزان معاملات در نمادهای کوچک به شدت کم بوده و این نمادهای بزرگ به دلیل خرید شرکت های حقوقی از سهامداران حقیقی توانسته اند این میزان معامله را به ثبت برسانند. شاخص تغییر مالکیت از حقیقی به حقوقی در هفته گذشته مثبت بوده و سهامداران حقوقی، خریدار سهام هایی بوده اند که در مردادماه و در بالاترین قیمت فروخته اند.

حال باید منتظر نشست و دید بازار به تصمیمات سازمان بورس جه واکنشی نشان می دهد و آیا می توان به روند متعادل در دو هفته پایانی سال امیدوار بود؟

منبع : خبرگزاری فارس