(اژد های زرد) دنده معکوس می کشد

(اژد های زرد) دنده معکوس می کشد

۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۲:۴۶ زمان مطالعه : 6 دقیقه
سرویس اقتصادی - چین در طول یک دهه گذشته، اصلی‌ترین برنده «جهانی شدن» (Globalization) بوده و موفق شده پس از پیوستن به سازمان تجارت جهانی در سال ۲۰۰۱، به درون نظام تجارت آزاد جهانی راه پیدا کند. با این همه، همین تصمیم گیران سیاسی در چین مدت‌ها است به این نتیجه رسیده اند که این مدل از توسعه نمی‌تواند چین را به صورت تمام و کمال به یک اقتصاد توسعه یافته و با درآمد بالا بدل کند. به طور خاص، بحران مالی سال ۲۰۰۸ این درس را به چین داد که باید بیش از توجه به خارج، توجه خود را به بازار بزرگ داخلی خود معطوف کند و رشد خود را از طریق «گردش پولی داخلی» تامین کند.

چین، بسیار زودتر از آنچه پیش بینی می شد در حال فتح جایگاه نخستِ اقتصادی در جهان است و ظاهراً همه گیری کرونا هم این رخداد را جلو انداخته است. این، اما در حالی است که نظامِ برنامه ریزی مرکزی در چین، با یک تغییر مسیر قابل توجه و ۱۸۰ درجه ای، قصد دارد تا سال ۲۰۲۵ میلادی، اقتصاد این کشور را درونگراتر کند.

 

در شرایطی که اقتصاد جهان زیر ضربِ ویروس کووید-۱۹ قرار گرفته و نه فقط اقتصادِ کشور ها که درآمد شرکت های چند ملیتی را هم تحت فشار قرار داده است، خیلی ها می پرسند چرا چین توانسته این فشار ها را تا حد زیادی در مورد اقتصاد خود کنترل کند. در واقع، کار تا آنجا بالا گرفته که برخی معتقدانِ به «تئوری توطئه» می گویند دولت چین پشتِ ویروس کرونا بوده و این ویروسِ دست ساخته، اساساً برنامه ای بوده برای آنکه چین، خیلی زودتر از آنکه همه فکر می کردند، به ابرقدرت آینده جهان بدل شود.

ویروسی که دست ساخته نبود
با این همه، شواهد زیادی وجود ندارد که نشان بدهد همه گیریِ کرونا، کار چینی ها بوده باشد. هر چند دائماً تصاویری در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود که نشان می دهد چینی ها ماسک نمی زنند یا در تجمعات شرکت می کنند و...، اما با توجه به فشاری که همه گیری کرونا حتی به اقتصاد چین هم وارد کرده، دست ساز بودن ویروس بعید به نظر می رسد.


چین از منظر رسانه ای کشور آزادی نیست و بنابراین نمی توان انتظار داشت دقیقاً مشابه کشور های غربی، داده های متعددی در مورد نحوه مدیریت همه گیری در این کشور نیز این سو و آن سو پخش شود.


از طرف دیگر، اگر این ویروس دست ساخته چینی ها بود، پیش از آنکه عامه مردم متوجه موضوع بشوند، باید از سویِ دولت ها و سیاستمدارانِ کشور های غربی در این مورد سر و صدا به پا می شد، که در واقع نشده است.


در هر حال، اما یک چیز واضح است: ضربه اقتصادی وارد شده به اقتصاد چین به دلیل همه گیری کرونا، احتمالاً با ضربه وارد شده به اقتصاد هایی همچون آمریکا و اقتصاد های اروپایی مساوی نبوده و به مراتب کمتر بوده است. اما این یکی را دیگر چگونه می توان توجیه کرد؟

سرمایه گذاری روی خود
رمز این موفقیت در اقتصاد چین، یک چیز بیشتر نیست: سرمایه گذاری روی خود. چهاردهمین برنامه پنج ساله توسعه چین که قرار است بازه زمانی سال های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۵ را در بر بگیرد و از قضا همین اواخر هم به تصویب کنگره ملی خلق چین رسیده، تفاوت های مهمی با سیزده برنامه پیشین در این کشور دارد.


بر اساس بخش هایی از این برنامه، چین باید تا سال ۲۰۲۵ در زمینه برخی فناوری های «های تک» در جهان سرآمد باشد و از کشور های دیگر در این زمینه جلو بزند. مهم تر از این موضوع، اما این است که چین قصد دارد بر خلاف سنت چند دهه اخیر خود، به جای تکیه بر بازارِ جهان به عنوان محملی برای صادرات کالا های چینی، به تأمین نیاز های بازار بزرگ داخلی خود بپردازد و در واقع، سهم صادرات از تولید ناخالص داخلی (GDP) خود را کم کند.


در همین زمینه، چهاردهمین برنامه توسعه ۵ ساله چین تاکید می کند که این کشور باید در زمینه فناوری هایی در حوزه هوافضا، تولید مواد نیمه رسانا، پردازنده های رایانه ای، هوش مصنوعی و فناوری های دارویی، خودکفا بشود. بر این اساس، این کشور قرار است ۷ درصد از تولید ناخالص داخلی خود را به تحقیق و توسعه در این زمینه ها اختصاص بدهد.

اقتصادی با دو «چرخه»
مهم ترین و متفاوت ترین بخشِ این برنامه ۵ ساله، اما تاکیدی بی سابقه بر «درون نگر» شدن اقتصاد چین است. چینی ها می خواهند اقتصادی «دو چرخه ای» (Dual Circulation) ترتیب بدهند که یک چرخه آن تاکید بر بازار یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفری داخلی و چرخه دوم آن هم بازارِ خارجی خواهد بود که چین همین حالا هم با صادرات کالا های ارزان قیمتِ خود آن را قبضه کرده است. به عنوان نمونه، شرکت قطارسازی CRRC چین، ابتدا کار خود را با تولید برای بازار داخلی شروع کرد و حالا صدرنشین شرکت های قطارسازی در دنیا شده است.


این، اما در حالی است که توجه به بازار داخل به جای بازار خارج، حتی پیش از شروع همه گیری کرونا هم در محافل سیاسیِ چین مطرح شده بود. در واقع، نه فقط چینی ها، که بسیاری از کشور های دنیا، وارد روندی شده اند که می توان آن را «جهانی زدایی» (Deglobalization) نامید.


به عبارت ساده تر، بسیاری از کشور های جهان متوجه شده اند که اتصال بیش از اندازه اقتصاد های شان به اقتصاد جهانی، فارغ مزایای آن، می تواند مشکلاتی هم به دنبال داشته باشد. ساده ترینِ این مشکلات این است که ایجاد محدودیت برای شرکت های بین المللی و چندملیتی به دلیل اختلافات سیاسی، می تواند راه تجارت و اقتصاد را هم سد کند. اما چگونه؟

چین ۱۸۰ درجه تغییر مسیر می دهد
چین در طول یک دهه گذشته، اصلی ترین برنده «جهانی شدن» (Globalization) بوده و موفق شده پس از پیوستن به سازمان تجارت جهانی در سال ۲۰۰۱، به درون نظام تجارت آزاد جهانی راه پیدا کند. در واقع، تصمیم گیران سیاست چین، حتی در دهه ۱۹۸۰ هم معتقد بودند این کشور باید از زنجیره های تامین جهانی استفاده کند تا بتواند قدم در راه صنعتی شدن و انباشت سرمایه بگذارد.


با این همه، همین تصمیم گیران سیاسی در چین مدت ها است به این نتیجه رسیده اند که این مدل از توسعه نمی تواند چین را به صورت تمام و کمال به یک اقتصاد توسعه یافته و با درآمد بالا بدل کند. به طور خاص، بحران مالی سال ۲۰۰۸ این درس را به چین داد که باید بیش از توجه به خارج، توجه خود را به بازار بزرگ داخلی خود معطوف کند و رشد خود را از طریق «گردش پولی داخلی» تامین کند.


شوک دیگری که به چینی ها وارد شد، تلاش آمریکا، به ویژه در دولت ترامپ، بر وارد کردن چین به یک جنگ تجاری بود. دولت ترامپ با وضع تعرفه های متعدد بر واردات کالا از چین (که چینی ها معتقد بودند خلاف قوانین «سازمان تجارت جهانی» است)، تلاش داشت تا رای آمریکایی های دوآتشه را از آن خود کند.


در زمینه انتخابات، تیر ترامپ به سنگ خورد، اما چینی ها دست کم به این نتیجه رسیدند که ممکن است برخورد هایی از این دست با رشد جایگاه چین در جهان، شدت بگیرد. آن ها البته حق هم داشتند: در ماه های گذشته، اتحادیه اروپا برای اولین بار از سال ۱۹۸۹ به این سو، تحریم هایی را علیه برخی شهروندان چینی وضع کرد و چین هم متقابلاً برخی شهروندان اروپایی را تحریم کرد.


اما این بدترین اتفاق ممکن نبود: سه سال پیش، در سال ۲۰۱۸، «وانژو منگ»، نایب رئیس شرکت چینیِ «هواوی» در کانادا دستگیر شد و بر اساس گفته های مقامات کانادایی، این اقدام با فشار آمریکا و به دلیل آنچه نقض تحریم های آمریکا علیه ایران از سوی «هواوی» اعلام شده بود، صورت گرفت.


چین، برای رفع مشکل عدم توازن ساختاری و تقویت تقاضای داخلی چند اقدام را در دستور کار قرار داده است. در قدم اول، چین پس از سال ۲۰۰۵ اجازه داد که واحد پولی اش در مقابل دلار آمریکا تقویت شود و از دیگر سو، بازار محافظت شده خود را در راستای تعهداتش به سازمان تجارت جهانی (WTO) به روی شرکت های خارجی باز کرد.


از دیگر سو، دولت چین نه تنها واردات را، به ویژه در مورد کالا های واسطه ای و سرمایه ای آزاد کرد، بلکه به خارجی ها اجازه داد در بازار های مالی این کشور سرمایه گذاری کنند. علاوه بر این، چین با نرخ رشد اقتصادیِ بسیار بالا در طول ۱۵ سال گذشته، دائماً ظرفیت زیرساخت های خود (اعم از ریل، جاده، اتوبان و بنادر) را گسترش داده است.


با این همه، این را هم نباید از نظر دور داشت که با وجود توجه به ظرفیت های داخلی اقتصاد، چین هرگز به سمت ایزوله شدن نرفته است. کاملاً برعکس، چین همچنان یک عضو فعال در تجارت و اقتصاد جهانی باقی مانده است، اما به این نتیجه هم رسیده که برای سرشاخ شدن با قدرت کنونی اقتصادیِ جهان (آمریکا) باید کمی هم در لاک خود فرو برود.

منبع : فرارو