ماجرای چسب زخم در بستنی یک کارخانه معروف چه بود؟  -  توضیحات استاندارد تهران
سرویس اقتصادی - اواخر تیرماه شهروندی از خرید بستنی با برند دومینو شکایت می‌کند، چرا که در داخل آن چیزی شبیه چسب زخم پیدا کرده بود. انتشار این گزارش باعث شد اداره کل استاندارد استان تهران، نمونه را آزمایش و همچنین از خود تولید این کارخانه به صورت سرزده بازدید کند.

به گزارش سرویس اقتصادی برخط نیوز به نقل از همشهری - مدیر کل استاندارد استان تهران توضیحاتی درباره ماجرای وجود چسب زخم در بستنی دومینو ارائه کرد و گفت: در صورت مشاهده کالای غیر استاندارد یا جسم خارجی در یک کالا، نمونه باید فوراً برای رسیدگی به اداره استاندارد تحویل داده شود و در صورت مشاهده کالای بدون علامت استاندارد در یک فروشگاه نیز شهروندان باید با شماره ۱۵۱۷ تماس بگیرند.

 محمودرضا طاهری افزود: درپی انتشار گزارش خبری مبنی بر وجود جسم خارجی در یک بستنی دومینو، تیم کارشناسی به صورت سرزده از خطوط تولید بستنی دومینو بازدید و امکان وجود جسم خارجی در مرحله تولید و پس از آن را دقیقاً بررسی کرد.

همچنین نمونه مذکور که پس از ۵ روز از انتشار خبر (۲۱تیرماه)، با پیگیری های مکرر توسط اداره کل دریافت شد، علی رغم اینکه بستنی در شرایطی که باز و آب شده بود، در محل آزمایشگاه اداره کل استاندارد استان تهران (۲۶ تیرماه) بررسی شد.

بر این اساس به گفته وی با توجه به خطوط تولید تمام اتوماتیک و تحت کنترل شرکت دومینو، احتمال وجود جسم خارجی در مراحل تولید، تقریباً غیرممکن است. همچنین با بررسی نمونه شاکی در محل آزمایشگاه، مشخص شد چسب زخم در کالای تولیدی وجود نداشته، بلکه نوار کاغذی با ابعاد ۴*۱ سانتی متر، در نمونه در تماس با  چوب بستنی بوده است که چون نمونه دیر تحویل داده شده و به علت دفرم شدن بستنی، نمی توان به طور قطعی گفت جسم خارجی پس از تولید وارد محصول شده یا در حین تولید.

وی با تاکید براینکه شهروندان باید پس از مشاهده هرگونه موردی با ارائه شکایت به این اداره کل که مطابق ماده ۱۴ و ۴۵ قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد حامی حقوق مصرف کننده است، مراتب را پیگیری کنند، بیان کرد: البته مصرف کننده به محض مشاهده کالای غیراستاندارد و مشاهده جسم خارجی در یک کالا سریع آن را به اداره کل استاندارد تحویل دهد تا مشخص شود جسم خارجی حین تولید وارد محصول شده یا بعد از آن فردی بسته بندی را باز کرده و جسم را وارد کرده است که قبلا هم شاهد این موارد بودیم. واحد رسیدگی به شکایات که زیرمجموعه واحد حقوقی است نمونه را از شاکی تحویل و فرم شکایت هم در اختیار او قرار می دهد.

طاهری درباره سامانه تلفنی ۱۵۱۷ دریافت شکایت نیز گفت: این سامانه مربوط به زمانی است که فردی در فروشگاهی کالای بدون نشان استاندارد می بیند که می تواند از طریق این تلفن آدرس آن را به استاندارد اعلام کند.

مدیر کل استاندارد تهران ضمن توصیه به واحد دومینو برای اعمال دقت بیشتر در فرایند تولید، اظهارکرد: برای جلوگیری از تشویش اذهان عمومی، شهروندان و خبرگزاری ها باید هرگونه مشکل در کالاهای مشمول رعایت استاندارد اجباری  را به اداره کل استاندارد گزارش دهند و بدون انجام آزمون های مربوطه از هرگونه اظهارنظر و اعلام آن خودداری کنند.

اداره کل استاندارد هم باید از مشتری و هم از تولیدکننده دارای نشان استاندارد حمایت کند که این مساله وابسته به آزمایش نمونه است تا قضاوت درست انجام شود.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در برخط نیوز
هادی ۰۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۵
یعنی اون که بستنی خریده چسب زخم بانوار کاغذی روتشخیص نمده

خانم احمدی وفا ۰۷ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۱:۴۱
ی گاز دیگه بزن شاید انگشت یارو پیدا شد.

مهدی ۰۷ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۷
بابک ۰۷ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۴:۲۳
بستنی دفرم شده؟؟ پ چی، قبل ازینکه بستنی آب بشه، خودشو با اورژانس باید میرسونده ب پزشکی قانونی تا معلوم بشه راست میگفته.

ناشناس ۰۷ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۷:۲۷
فکر کنم برنده ماشین شد

مهدی ۰۷ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۵
میتونید یه کاری کنید این واحد نمونه تولیدبااون همه کارگربزن بره ازکشورسرمایه گذاری کنه .فقط ملت جوگیرالکی شدیم

بازنشسته تامین اجتماعی ۰۷ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۵
چسب رو گذاشتن وقتی اونجا سوخت بچسبونی

گل آقا ۰۷ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۸
تازه چیزیم باشه یه حق سکوت میدن همه چی حل میشه بحمداله واسه همه چی ما راه کار داریم کار نشد ندارد فقط نگو که جون مردم خیلی مهمه.

ناشناس ۰۷ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۸
لطفا نام بستنی را اعلام فرمایید.

علی ۰۷ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۳
میهنه
مهران ۰۷ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۵۳
دومینو
ایران ۰۷ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۴
این بستنی که هیچ.اینهمه مواد غذایی تاریخ مصرف گذشته که تو خیلی از جاها یا حتی خودمغازهها با الکل پاک میکنم و تاریخ میزنن چی