سرمایه بانک توسعه تعاون  2 برابر می شود

سرمایه بانک توسعه تعاون 2 برابر می شود

۳۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۲:۰۱ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس اقتصادی - مدیرعامل بانک توسعه تعاون گفت: در صورتی که منابع بودجه امسال اختصاص پیدا کند، سرمایه بانک توسعه تعاون دو برابر می‌شود.

به گزارش سرویس اقتصادی برخط نیوز به نقل از فارس - حجت الله مهدیان در مورد افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون گفت: سرمایه کنونی بانک توسعه تعاون 23 هزار و 439 میلیارد ریال است که 27 درصد آن نقدی و بقیه از محل تجدید ارزیابی صورت گرفته است.

وی افزود: امسال در قانون بودجه کل کشور پیش بینی شده است که هزار میلیارد تومان برای تقویت سرمایه بانک توسعه تعاون اختصاص یابد.

مدیرعامل بانک توسعه تعاون اظهار داشت: نامه ای با امضای وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به سازمان برنامه بودجه ارسال شد که اعتبار بودجه سال جاری برای افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون را تخصیص بدهند، چون این تکلیف قانون بودجه است که بر دوش دولت گذاشته شده و اگر این محقق شود، سرمایه بانک توسعه تعاون به چهار هزار میلیارد تومان می رسد. 

مهدیان بیان داشت: در حال حاضر سرمایه بانک توسعه تعاون حدود  2343 میلیارد تومان است، همچنین 600 میلیارد تومان افزایش سرمایه بانک هم در مرحله ثبت در اداره ثبت شرکت ها است که جمعاً سرمایه بانک 2950 میلیارد تومان است و اگر هزار میلیارد تومان قانون بوده را هم بدهند به 4 هزار میلیارد تومان می رسد.

وی همچنین در مورد سهم بانک توسعه تعاون از طرح اشتغال روستایی گفت: سهم این بانک 20 درصد بوده و از کل اعتبار 20 هزار میلیارد تومانی برای طرح اشتغال روستایی تاکنون 2700 میلیارد  تومان توسط بانک توسعه تعاون به متقاضیان پرداخت شده است که عمدتاً منجر به ایجاد اشتغال شده است.

مدیرعامل بانک توسعه تعاون گفت: با افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون، نرخ کفایت سرمایه نیز از زیر یک درصد به 4 درصد می رسد که این باعث افزایش قدرت تسهیلات دهی بانک می شود و از طرفی به روش اهرمی این نقدینگی چند برابر می شود و سه برابر این رقم را می توانیم تسهیلات به شرکت های تعاونی پرداخت کنیم.

مهدیان در مورد اینکه اشتغال در بخش تعاون چقدر ارزان تر است، عنوان کرد: در این زمینه باید معاونت تعاون محاسبه کند، اما معلوم است که اشتغال تعاونی نسبت به سایر بخش ها ارزان تر است و در حال حاضر بیشترین حجم تسهیلات ما به بنگاه های خرد و متوسط یا SME پرداخت می شود.

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط نیوز