105 میلیارد دلار یارانه پنهان در کشور داریم

105 میلیارد دلار یارانه پنهان در کشور داریم

۳۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۰ زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرویس اقتصادی - معاون پارلمانی وزیر اقتصاد گفت: با احتساب یارانه‌های پنهان بخش پتروشیمی، کالاهای اساسی و دارو حدود 105 میلیارد دلار یارانه پنهان در کشور پرداخت می شود.

به گزارش سرویس اقتصادی برخط نیوز به نقل از فارس - هادی قوامی معاون پارلمانی وزیر اقتصاد در شبکه خبر با اشاره به یارانه های پنهان در اقتصاد اظهارداشت: اگر تعریف کنیم مابه التفاوت نرخ قیمت گذاری با قیمت واقعی، یارانه های پنهانی است که پرداخت می شود این رقم حدود 60 درصد تولید ناخالص داخلی اقتصاد ایران را تشکیل می دهد که عدد قابل توجهی است.

وی ادامه داد: نتیجه کسری بودجه دولت ها، تورم است و فشار مضاعف به دهک های درآمدی پایین وارد می کند. با احتساب یارانه های پنهان بخش پتروشیمی، کالاهای اساسی و دارو حدود 105 میلیارد دلار یارانه پنهان در کشور پرداخت می شود.

قوامی افزود: ضریب جینی معیاری برای برابری و نابرابری در جامعه است و هر چه عدد به یک نزدیک باشد نابرابری و فاصله طبقاتی را نشان می دهد و هر چه به صفر نزدیک شود کاهش فاصله نابرابری را به همراه دارد از سال 90 بالغ بر 0.37 درصد بوده در سال 99 به 0.40 درصد افزایش یافته است که معنای آن بیشتر شدن نابرابری ها است.

منبع : خبرگزاری فارس