برنامه وزارت نفت برای سرمایه گذاری 4 میلیارد دلاری در ایلام -  احداث اولین پارک شیمیایی پلی پروپیلن
سرویس اقتصادی - وزیر نفت گفت: در مجموع چهار میلیارد دلار طی چهار تا پنج سال آینده در طرح‌ها و پروژه‌های صنعت نفت استان ایلام سرمایه‌گذاری خواهد شد که اشتغال‌زایی، درآمدزایی و خروج از محرومیت استان را به دنبال خواهد داشت.

به گزارش سرویس اقتصادی برخط نیوز به نقل از فارس - روابط عمومی وزارت نفت، جواد اوجی وزیر نفت در حاشیه بازدید از طرح توسعه میدان نفتی آذر با بیان این مطلب افزود: برای توسعه میدان آذر زحمات زیادی کشیده شده است و امیدواریم با راه اندازی پروژه ان جی ال ۳۱۰۰، فعالیت های توسعه ای در این بخش تکمیل شود.

*سرمایه گذاری 4 میلیارد دلاری وزارت نفت در بالادست و پایین دست صنعت نفت در ایلام

وی گفت: استان ایلام نزدیک سه درصد ذخایر نفت و گاز کشور، تعدادی میدان مستقل و ۲ میدان مشترک نفتی در اختیار دارد و وزارت نفت برنامه ریزی کرده است، از طریق شرکت های تابعه و بخش خصوصی، بالغ بر ۲ میلیارد دلار در بخش بالادست صنعت نفت این استان سرمایه گذاری کند.

اوجی ادامه داد: در بخش پایین دست مشتمل بر صنعت پتروشیمی و صنایع تکمیلی زنجیره ارزش نیز بالغ بر ۲ میلیارد دلار پروژه تعریف شده است که به این منظور نیز بخشی از سرمایه ها از طریق وزارت نفت و شرکت های تابعه و بخشی از سوی صندوق بازنشستگی نفت و هلدینگ خلیج فارس تامین خواهد شد.

وزیر نفت گفت: به این ترتیب در مجموع چهار میلیارد دلار طی چهار تا پنج سال آینده در طرح ها و پروژه های صنعت نفت این استان سرمایه گذاری خواهد شد که اشتغال زایی، درآمدزایی و خروج از محرومیت استان را به دنبال خواهد داشت.

*برنامه وزارت نفت احداث نخستین پارک زنجیره صنایع تکمیلی پلی پروپیلن

اوجی در بخش دیگری از صحبت های خود، از برنامه ریزی وزارت نفت برای احداث نخستین پارک زنجیره صنایع تکمیلی پلی پروپیلن در استان ایلام در مجاورت پالایشگاه ایلام خبر داد و گفت: وزارت نفت متعهد می شود از طریق هلدینگ پترول مبلغ ۳۰۰ میلیارد تومان به این طرح کمک کند و ان شاالله با فعال شدن سرمایه گذاران بخش خصوصی، احداث نخستین پارک زنجیره صنایع تکمیلی در این استان آغاز شود و ظرف دو تا سه سال آینده به بهره برداری برسد.

وی با بیان اینکه احداث این پارک به ۱۷۰۰ میلیارد تومان سرمایه نیاز دارد که بخشی از سوی وزارت نفت و بخشی از سوی بخش خصوصی و صندوق بازنشستگی نفت تامین می شود، افزود: راه اندازی پارک های زنجیره صنایع تکمیلی با ایجاد ارزش افزوده، جلوگیری از خام فروشی و اشتغالزایی وبه تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی در صنعت نفت کمک می کند.

*تعریف ۱۱۷ پروژه مسئولیت اجتماعی در ایلام

وزیر نفت در ادامه با بیان اینکه لازم است، به موازات طرح های توسعه ای، بحث مسئولیت اجتماعی نیز مورد توجه ویژه باشد، تصریح کرد: ۱۱۷ پروژه مسئولیت اجتماعی با ارزش حدود ۲۰۰ میلیارد تومان در استان ایلام تعریف شده که در این میان حدود ۱۰۰ میلیارد تومان برای بهسازی جاده های حادثه خیز درنظر گرفته شده است.

اوجی گفت: همچنین سهم چهار درصدی استان از اجرای طرح های توسعه ای نیز محقق می شود و ایفای مسئولیت های اجتماعی از اولویت های اصلی وزارت نفت است.

*تاکید بر ارتقای سطح علمی و تخصصی جوانان استان

وی در ادامه در میان مردم منطقه نیز حاضر شد و پس از استماع نظرات مردمی که محوریت آن بحث اشتغال جوانان بود، عنوان کرد: وزارت نفت از راه اندازی آموزشگاه فنی و حرفه ای و ارتقای سطح علمی و تخصصی جوانان منطقه حمایت می کند.

اوجی عنوان کرد: به این منظور، وزارت نفت هزینه های لازم برای ارتقای فنی و علمی جوانان منطقه را تقبل خواهد کرد.

بر اساس این گزارش، وزیر نفت و تعدادی دیگر از اعضای هیئت دولت صبح امروز همراه با رئیس جمهوری وارد استان ایلام شده اند. اوجی در بدو ورود بر سر مزار شهدای گمنان شهرستان مهران حاضر شد و پس از آن، از طرح توسعه میدان مشترک آذر بازدید کرد و از نزدیک در جریان روند فعالیت های طرح قرار گرفت و همین طور با کارکنان طرح درباره وضعیت حقوق و مزایای آنان گفت وگو کرد. حضور در میان مردم و گفت وگو با آنان از دیگر برنامه های وزیر نفت بوده است.

منبع : خبرگزاری فارس