سرما و برف و باران در برخی استان ها - هشدار به راهداری برای آماده باش در جاده های کو هستانی
سرویس اقتصادی - مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی گفت: از ۲۸ مهر تا ۲۹ مهر، در گیلان، مازندران، گلستان و شرق اردبیل، بارش شدید باران، کاهش محسوس دما بین ۵ تا ۱۰ درجه و در ارتفاعات رشته کوه البرز بارش برف پیش‌بینی می‌شود که ضرورت دارد راهداران مناطق کوهستانی برای مواجهه با برف آماده باشند.

به گزارش سرویس اقتصادی برخط نیوز به نقل از فارس - صادق ضیائیان در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی درباره آخرین وضعیت جوی کشور اظهار داشت: امروز و فردا بارش باران گاهی رگبار و رعد و برق و وزش باد در استان های اردبیل و گیلان همچنین شمال آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی داریم و در این دو روز در بخش هایی از استان های گلستان، مازندران و خراسان شمالی ابرناکی و بارش پراکنده دور از انتظار نیست. 

وی ادامه داد: روز چهارشنبه 28 مهر با نفوذ جریانات شمالی، فعالیت سامانه بارشی شدت یافته و در استان های ساحلی خزر، ارتفاعات البرز، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، اردبیل و برخی مناطق آذربایجان های شرقی و غربی بارش باران گاهی رعد و برق و وزش باد شدید موقت پیش بینی می شود و در ارتفاعات بارش برف خواهیم داشت.

مدیرکل پیش بینی و هشدار سازمان هواشناسی ادامه داد: این شرایط روز پنجشنبه 29 مهر در سواحل خزر، دامنه های جنوبی البرز و بخش هایی از شمال شرق کشور حاکم است. 

ضیائیان ادامه داد: روزهای چهارشنبه و پنجشنبه هفته جاری بیشینه بارش ها در استان های گیلان و مازندران و شرق اردبیل خواهد بود، با تضعیف فعالیت سامانه بارشی در اواخر وقت پنجشنبه و روز جمعه در استان های مازندران، گیلان و دامنه های البرز، ابرناکی و بارش خفیف باران پیش بینی می شود.

وی بیان کرد: از چهارشنبه 28 مهر تا روز پنج شنبه 29 مهر، در گیلان، مازندران، گلستان و شرق اردبیل، بارش شدید باران گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید موقت، کاهش محسوس دما بین 5 تا 10 درجه و در ارتفاعات رشته کوه البرز بارش برف پیش بینی می شود .

مدیرکل پیش بینی و هشدار سازمان هواشناسی افزود: در این راستا بالا آمدن سطح آب رودخانه ها، آبگرفتگی معابر، سیلاب و طغیان رودخانه ها و مسیل ها، لغزندگی و کاهش دید در جاده ها، تاخیر یا احتمال لغو پروازها و یخبندان جاده های کوهستانی پیش بینی می شود.

ضیائیان گفت : توصیه می شود اجتناب از تردد و توقف در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، اجتناب از فعالیت های کوهنوردی، احتیاط در تردد جاده های کوهستانی ، لزوم آمادگی راهداری های مناطق کوهستانی سردسیر برای مواجهه با برف و اتخاذ تمهیدات لازم جهت پیشگیری از خسارات محصولات زراعی و باغی، در دستور کار باشد.

وی گفت: از امروز تا پایان هفته در نیمه شمالی کشور روند کاهشی دما پیش بینی می شود. روزهای چهارشنبه و پنجشنبه در سواحل خزر و ارتفاعات البرز و پنجشنبه و جمعه در شمال شرق و دامنه جنوبی البرز کاهش محسوس دما بین 5 تا 10 درجه خواهیم داشت.

مدیرکل پیش بینی و هشدار سازمان هواشناسی ادامه داد: روزهای پنجشنبه و جمعه در نوار شرقی کشور به ویژه زابل وزش باد شدید، در مناطق مستعد خیزش گرد و خاک، کاهش کیفیت هوا و کاهش دید افقی پیش بینی می شود. 

ضیائیان اظهار کرد: از امروز تا پایان هفته در نواحی جنوب غرب کشور و استان های ساحلی خلیج فارس وزش باد شدید گاهی گرد و خاک انتظار داریم، ضمن آنکه غرب تنگه هرمز و خلیج فارس مواجه و متلاطم است.

وی اضافه کرد: روزهای چهارشنبه و پنجشنبه هفته جاری دریای خزر مواج و متلاطم خواهد بود. 

مدیرکل پیش بینی و هشدار سازمان هواشناسی در تشریح وضعیت جوی پایتخت اظهار داشت: آسمان تهران روز آینده قسمتی ابری، اواسط روز وزش باد پیش بینی می شود و در شرق آسمان تهران صاف است، بیشینه و کمینه دما فردا در پایتخت 25 و 14 درجه خواهد بود. 

ضیائیان افزود: روز آینده اهواز با بیشینه دمای 35 درجه بالای صفر گرمترین مرکز استان و شهرکرد با کمینه دمای 2 درجه بالای صفر همچنین همدان با کمینه دمای یک درجه بالای صفر خنک ترین مرکز استان خواهند بود.

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط نیوز