باران و کاهش دما تا 10 درجه در 7 استان -  هشدار طغیان رودخانه ها و لغزندگی جاده ها
سرویس اقتصادی - مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی گفت: از دوشنبه سوم آبان تا چهار آبان، در هفت استان آبگرفتگی معابر، وقوع سیلاب و طغیان رودخانه‌ها و مسیل‌ها، لغزندگی جاده‌ها به‌ویژه گذرگاه‌های کوهستانی‌، کاهش دید و احتمال تاخیر در پروازها پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش سرویس اقتصادی برخط نیوز به نقل از فارس - صادق ضیائیان در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی درباره آخرین وضعیت جوی کشور بیان کرد: امروز وزش باد و بارش پراکنده در سواحل شمالی کشور را داریم همچنین این شرایط جوی در استان مرکزی، لرستان، قم، اصفهان، اردبیل، آذربایجان شرقی و استان های واقع در دامنه های جنوبی البرز حاکم است.

مدیرکل پیش بینی و هشدار سازمان هواشناسی ادامه داد: روز آینده با شمالی شدن جریانات روی دریای خزر در گیلان، اردبیل، غرب مازندران، شمال آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی بارش باران و وزش باد خواهیم داشت.

* هشدار طغیان رودخانه ها و لغزندگی جاده های کوهستانی در 7 استان

وی گفت: از دوشنبه 1400/08/03 تا سه شنبه 1400/08/04، بارش باران گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید موقت و در ارتفاعات شمالی بارش برف ابتدا در گیلان، شرق اردبیل و هرمزگان و روز سه شنبه در نیمه شرقی آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان و خراسان شمالی پیش بینی می شود.

ضیائیان ادامه داد: اثر این مخاطره بالا آمدن سطح آب رودخانه ها، آبگرفتگی معابر، وقوع سیلاب و طغیان رودخانه ها و مسیل ها، لغزندگی جاده ها به ویژه گذرگاه های کوهستانی ، کاهش دید و احتمال تاخیر در پروازها است.

مدیرکل پیش بینی و هشدار سازمان هواشناسی تأکید کرد: توصیه می شود احتیاط در تردد و توقف حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، احتیاط در فعالیت های کوهنوردی، احتیاط در عبور از جاده های کوهستانی و به همراه داشتن تجهیزات زمستانی در دستور کار باشد.

* کاهش محسوس دما تا 10 درجه در 7 استان

وی گفت: همچنین از سه شنبه 1400/08/04 تا چهارشنبه 1400/08/05، کاهش محسوس دما بین 6 تا 10 درجه در نوار شمالی کشور، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، ارتفاعات البرز، خراسان شمالی پیش بینی می شود.

ضیائیان افزود: در این راستا احتمال خسارت به محصولات و ماشین آلات کشاورزی در اثر یخبندان وجود دارد که توصیه می شود جابه جایی محصولات برداشت شده باغی و زراعی به انبار، استفاده از ضدیخ در رادیاتورها و اتخاذ تمهیدات دیگر جهت پیشگیری از خسارات کشاورزی در دستور کار باشد.

مدیرکل پیش بینی و هشدار سازمان هواشناسی یادآور شد: روز سه شنبه 4 آبان گستره بارش ها کل سواحل خزر، خراسان شمالی و شمال غرب کشور را در بر می گیرد و در این روز رگبار باران و وزش باد در استان های البرز، مرکزی، قزوین، کردستان و همدان خواهیم داشت.

وی اضافه کرد: روز سه شنبه 4 آبان شدت بارش ها در استان های مازندران و گیلان همچنین شمال اردبیل خواهد بود و در جنوب سیستان و بلوچستان و هرمزگان افزایش ابر، وزش باد، گاهی رگبار و رعد و برق پیش بینی می شود.

ضیائیان ادامه داد: روز چهارشنبه 4 آبان بارش ها در گیلان، اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و غرب مازندران ادامه دارد همچنین وزش باد و بارش پراکنده در استان های زنجان، قزوین، البرز و غرب تهران پیش بینی می شود که شدت بارش ها در گیلان خواهد بود.

مدیرکل پیش بینی و هشدار سازمان هواشناسی بیان کرد: روزهای سه شنبه و چهارشنبه هفته جاری بارش برف در ارتفاعات البرز داریم همچنین روز پنج شنبه 6 آبان در دامنه های جنوبی البرز و استان های واقع در دامنه های زاگرس مرکزی و سواحل خزر بارش پراکنده و وزش باد پیش بینی می شود.

وی درباره وضعیت جوی پایتخت گفت: آسمان تهران فردا صاف گاهی با وزش باد پیش بینی می شود. بیشینه و کمینه دما فردا در پایتخت 22 و 12 درجه خواهد بود.

مدیرکل پیش بینی و هشدار سازمان هواشناسی افزود: روز آینده بندرعباس با بیشینه دمای 35 درجه بالای صفر گرمترین مرکز استان و شهرکرد با کمینه دمای 3 درجه زیر صفر سردترین مرکز استان خواهد بود.

منبع : خبرگزاری فارس