قیمت گاز برای اروپایی ها به 1109 دلار رسید - انگشت اتهام خریداران به سمت روسیه
سرویس اقتصادی - در حالی که همچنان اروپایی‌ها سیاست‌های روسیه را دلیل اصلی بالا رفتن قیمت گاز در این منطقه می‌دانند در معاملات امروز هم قیمت هر هزار مترمکعب گاز، بالای 1100 دلار ماند.

به گزارش سرویس اقتصادی برخط نیوز به نقل از فارس - ، راشاتودی، در معاملات بورس انرژی لندن قیمت گاز بالای 1100 دلار به ازای هر هزار مترمکعب معامله شد.

در بورس انرژی هلند هم هر هزار مترمکعب گاز برای تحویل در ماه نوامبر 1109 دلار به فروش رسد و حتی تا 1139 دلار هم بالا  رفت.

چند هفته ای است که با شروع فصل پاییز شاهد نوعی نوسان سنگین و رشد چند برابری قیمت گاز در سطح اروپا هستیم که یکی از دلایل آن پایین آمدن میزان ذخایر گاز طبیعی زیرزمینی در اتحادیه اروپا است که به صورت طبیعی برای استفاده در فصل زمستان پر می شوند.

کار به جایی رسید که قیمت گاز در اوایل ماه جاری حتی تا نزدیک 2 هزار دلار هم رفت. گفته می شود تا همین چند روز پیش فقط 71 درصد ظرفیت انبارهای گاز اروپا پر شده است.

برخی کشورهای اروپایی روسیه را مقصر بحران گازی کنونی در اروپا می دانند و می گویند این کشور به میزان کافی گاز به اروپا پمپاژ نکرده است. در عین حال شاهد آن هستیم که پروژه خط لوله نورداستریم 2 که می تواند ظرفیت انتقال گاز روسیه به اروپا را دو برابر کند در بحث و جدل های سیاسی میان سران اروپایی بلاتکلیف مانده است.

روسیه همچنین می گوید یکی دیگر از مشکلات بازار گاز اروپا منعقد نکردن قراردادهای بلندمدت گازی است.

النا بورمیس تروا، نایب رئیس هیأت مدیره شرکت گاز دولتی گازپروم روسیه می گوید کشورهای اروپایی امسال به طور قطع با سطح پایین گاز انبار شده وارد فصل زمستان خواهند شد.

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در برخط نیوز