پیش بینی رئیس بانک مرکزی درمورد بازار ارز

پیش بینی رئیس بانک مرکزی درمورد بازار ارز

۰۶ آبان ۱۴۰۰ - ۰۰:۲۹ زمان مطالعه : 3 دقیقه
سرویس اقتصادی - رییس کل بانک مرکزی گفت: وصولی‌های ارزی دولت در هفت ماهه امسال نسبت به دوره مشابه سال گذشته سه برابر شده است. در سامانه نیما عمده ارزی که استفاده شده برای واردات مواد اولیه واسطه‌ای و سرمایه بوده است که نشان می‌دهد وضعیت خوبی در هفت ماهه گذشته داشته ایم.

به گزارش سرویس اقتصادی برخط نیوز به نقل از فرارو - علی صالح آبادی با بیان اینکه در سامانه نیما عمده ارزی که استفاده شده برای واردات مواد اولیه واسطه ای و سرمایه ای بوده که نشان می دهد وضعیت خوبی درهفت ماهه گذشته داشته ایم و پیش بینی من از ماه های آینده برای ارامش بازار ارز خوب است، گفت: یک و نیم میلیارد دلار برای واکسن اختصاص یافته است.

به گزارش صدا و سیما، علی صالح آبادی رییس کل بانک مرکزی در برنامه گفت و گوی ویژه خبری با اشاره به اینکه نمی خواهم به عنوان مسئول بانک مرکزی پیش بینی نرخ ارز داشته باشم گفت: عوامل متعددی در اقتصاد وجود دارد لذا تحلیلگران و کنشگران بازار رفتارشان تعیین کننده نرخ ارز است.

وی افزود: به عنوان بانک مرکزی وظیفه داریم به تعادل در بازار ارز کمک کنیم و کمک کنیم ارز حاصل از صادرات غیرنفتی به چرخه تجاری کشور برگردد. وظیفه خودم می دانم از همه صادرکنندگان، شرکت های صرافی و بانک هایی که انصافاً در تعادل بازار نقش خوبی داشتند صمیمانه تشکر کنم، صادرکنندگان ارزشان را به چرخه تجاری بر می گرداند و عرضه کننده خوبی در حوزه ارز هستند.

صالح آبادی گفت: ۱۶ و نیم میلیارد دلار در سامانه نیما ارز معامله شده است. ارزش معاملات در سامانه نیما در سال گذشته حدودا دو برابر شده است.

او ادامه داد: سال گذشته ۱۰ میلیارد دلار حجم معاملات ارز کالا های اساسی بوده است و امسال تا کنون ۹.۷ میلیارد دلار اختصاص یافته است. یک و نیم میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی هم برای واکسن اختصاص یافته است.

این مقام مسئول تصریح کرد: وصولی های ارزی دولت در هفت ماهه امسال نسبت به دوره مشابه سال گذشته سه برابر شده است. در سامانه نیما عمده ارزی که استفاده شده برای واردات مواد اولیه واسطه ای و سرمایه بوده است که نشان می دهد وضعیت خوبی در هفت ماهه گذشته داشته ایم.

صالح آبادی گفت: پیش بینی من برای ماه های آینده، آرامش بازار ارز است.

وی با اشاره به اینکه عرضه و تقاضا کاملا متعادل است اظهار کرد: در زمان هایی که نیاز باشد بانک مرکزی می تواند در بازار حضور پیدا کنند، در این مدت کم نیاز بود که بانک مرکزی ورود به بازار داشته باشد، ولی منابع ذخایر ارزی بانک مرکزی کمتر استفاده شده و یا به آن صورت استفاده ای نشده بلکه بازار خودش را اداره کرده است.

صالح آبادی افزود: در بازار عرضه و تقاضا وجود دارد، اگر بازار نیاز به عرضه داشته باشد عرضه می کنیم و اگر نیاز به تقاضا داشته باشد تقاضا می کنیم. بانک مرکزی برای خود اهداف و سیاست هایی دارد، ولی سعی بر آن است تا بازار خودش را مدیریت کند، در سامانه نیما ارز های خوبی را داریم و لذا تعادل خوبی در سامانه نیما ایجاد شده است.

رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه ارز حاصل از صادرات نفتی و غیرنفتی و نظارت بر آن تاکنون خیلی بوده است خاطرنشان کرد: توسعه تعاملات جزو برنامه های اصلی ما است که بازار ارز بازار متعادل و خوبی بشود، ما باید در زمینه ارز ترجیحی در چارچوب قانون حرکت کنیم و در این چارچوب مشکلی در تخصیص ارز ترجیحی نداریم.

وی با اشاره به اینکه برنامه ای برای افزایش نرخ سود اوراق دولتی نداریم افزود: کلا ۴۳ هزار میلیارد تومان اوراق دولتی در بازار بین بانکی فروخته شده است و افزایش نرخ در گذشته دو دهم درصد بوده و اوراق با همین نرخ ها به راحتی فروش رفته است.

رییس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه نرخ تورم نقطه به نقطه نسبت به ماه قبل۶ واحد درصد کاهش یافته است گفت: تعامل بانک مرکزی و بازار سرمایه ادامه می یابد تا تعادل بازار سرمایه حفظ شود و بانک مرکزی تلاش دارد وام ها به کارگزاری ها با حذف از حمایت از بورس به شرط آنکه به تولید آسیب نزند ادامه یابد.

صالح آبادی سیاست دیگر حمایت از بورس را شرکت تامین سرمایه برای بانک ها دانست و اعلام کرد: این شرکت ها جزء دارایی مجاز بانک ها شده است و بانک می توانند از این مسیر به بازار سرمایه کمک کنند.

منبع : فرارو