پیش بینی افزایش آلودگی در جهان همزمان با افزایش تقاضای برق
سرویس اقتصادی - آژانس بین‌المللی انرژی پیش بینی کرد طی چند سال آینده ممکن است شاهد کم‌رنگ شدن رشد تقاضای برق در بازار جهانی باشیم،‌ اما در صورتی که شاهد افزایش بهره‌وری در حوزه مصرف سوخت نباشیم این مسئله باعث آلودگی بیشتر هوا در جهان خواهد شد.

به گزارش سرویس اقتصادی برخط نیوز به نقل از فارس -   خبرنگار گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس رویترز، آژانس بین المللی انرژی شب گذشته اعلام کرد که در سال 2021 تقاضای برق در جهان رکورد زد و ممکن است طی سال های آینده شاهد کم رنگ تر شدن افزایش تقاضا برای نیرو باشیم، اما بدون عرضه سوخت پاک و بالا رفتن بهره وری سوخت این مسأله همچنان باعث آلوده تر شدن هوای جهان خواهد شد.

گفته می شود در سال 2021 تقاضای برق در جهان 6 درصد معادل 1500 ترا وات ساعت رشد کرد که بیشترین افزایش درصدی سالانه از سال 2010 و بزرگ ترین حجم افزایش در تاریخ تولید برق در جهان به شمار می رود.

نیمی از این افزایش البته از سوی چین بوده و مصرف برق در این کشور طی 2021، 10 درصد رشد کرده است. پیش بینی ها حاکی از آن است که ممکن است تقاضای نیرو در جهان طی سال های آینده کمی کاهش بیابد؛ چراکه از یک طرف اقداماتی در راستای بهینه سازی مصرف انرژی درجهان رخ خواهد داد و از سوی دیگر روند بهبود اوضاع اقتضادی در جهان هم کم رنگ تر می شود.

آژانس بین المللی انرژی پیش بینی کرده تا سال 2024 سالانه به طور متوسط 2.7 درصد به مصرف برق جهان افزوده خواهد شد اما در این مسیر هنوز تبعات تداوم شیوع ویروس کرونا و بالا رفتن قیمت برق در جهان نامشخص است.

گفته می شود کشورهای آسیای جنوب شرق طی سه سال آینده بیشترین افزایش تقاضا برای برق را تجربه خواهند کرد و کشورهای حوزه آمریکای شمالی و آمریکای لاتین هم به صورت سالانه یک درصد افزایش تقاضای برق را تجربه خواهند کرد.

منبع : خبرگزاری فارس