نوآک: روسیه و گازپروم مقصر بحران انرژی اروپا نیست

نوآک: روسیه و گازپروم مقصر بحران انرژی اروپا نیست

۲۵ دی ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۶ زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرویس اقتصادی - معاون نخست وزیر روسیه گفت نه گازپروم و نه روسیه مقصر بحران انرژی در اروپا نیستند.

به گزارش سرویس اقتصادی برخط نیوز به نقل از فارس - خبرگزاری تاس، الکساندر نوآک، معاون نخست وزیر روسیه گفت نه گازپروم و نه روسیه مقصر بحران انرژی در اروپا نیستند.

وی افزود: «البته، من از اظهارات رئیس سازمان بین المللی معتبری مانند آژانس بین المللی انرژی تا حدودی شگفت زده شدم که تلاش می کند مشکلاتی که مصرف کنندگان اروپایی امروز با آن مواجه اند را تغییر دهد. البته نه گازپروم و نه روسیه به طور کلی در اینجا مقصر نیستند.»

نواک تصریح کرد: گسترش بحران انرژی در اروپا تحت تاثیر یک زمستان طولانی ایجاد شد که منجر به استخراج حجم قابل توجهی از ذخایر گاز زیرزمینی (UGS) در اروپا شد. به علاوه، بهبود اقتصاد جهان آغاز شده است و گاز مایع، بیشتر از آمریکا به بازارهای آسیایی ارسال شده است.

تعدادی از کشورهای اتحادیه اروپا از ماه سپتامبر تا دسامبر 2021، گازپروم را به محدود کردن ارسال گاز به اتحادیه اروپا در دوره اوج مصرف انرژی متهم کردند و معتقدند که این شرکت روسی که حدود 40 درصد نیاز گازی اروپا را تامین می کند، قیمت های اروپایی را دستکاری کرده است.

گازپروم در واکنش بارها، اعلام کرده است که عرضه گاز این شرکت در پاییز 2021 در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته و و تمام تعهدات قراردادی به کشورهای اتحادیه اروپا به طور کامل انجام شده است.

 

منبع : خبرگزاری فارس

آخرین اخبار سرویس اقتصادی