تهدیدی که تولید ناخالص داخلی را نشانه گرفته است

تهدیدی که تولید ناخالص داخلی را نشانه گرفته است

۰۲ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۷ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس اقتصادی - بر اساس نتایج تحقیق مجمع جهانی اقتصاد، از دست دادن تنوع زیستی و طبیعت می‌تواند تا ۳۱ تریلیون دلار از تولید ناخالص داخلی شهرها را در معرض خطر قرار دهد.

به گزارش سرویس اقتصادی برخط نیوز به نقل از ایسنا - دهیل، بر اساس این گزارش، بیش از ۷۰ درصد از ۵۷۶ مرکز شهری بزرگ در سراسر جهان که بیش از ۱.۴ میلیارد نفر را شامل می شود، در معرض خطرات شدید محیطی مانند آلودگی آب یا گرمای شدید قرار دارند. حدود ۳۱ تریلیون دلار از تولید ناخالص داخلی آنها یا ۴۴ درصد در معرض خطر این زیان قرار گرفته و اگرچه این میزان کمتر از میانگین جهانی ۵۰ درصد است اما به دلیل وجود بخش های متعدد مانند خدمات آب وبرق، حمل ونقل و کشتی رانی و دفتر مرکزی آنها که در شهرها قرار دارد مناطق دیگر را تهدید می کند.

به طور خاص، این گزارش سیل را به عنوان اصلی ترین خطر طبیعی برای بیش از ۱۶۰۰ شهر در سراسر جهان شناسایی کرده و از دست دادن زیستگاه های ساحلی را عامل اصلی این خطر می داند. مانند بسیاری از خطرات ناشی از تغییرات آب وهوایی و از دست دادن تنوع زیستی، فقیرترین ساکنان زمین بیشترین خطر را متحمل می شوند و بانک جهانی تخمین می زند که ۶۰۰ میلیون نفری که بیشتر در معرض خطر قرار دارند زیر خط فقر هستند.

بر اساس این گزارش، آلودگی هوا و کمبود فضای سبز در شهرها نیز  خطر بزرگ زیست محیطی و اقتصادی است. در جنوب و شرق آسیا و اقیانوس آرام، قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا معادل ۷.۵ درصد از تولید ناخالص داخلی منطقه هزینه دارد.

بر اساس این گزارش، مراکز شهری بیش از ۷۵ درصد از انتشار کربن در سراسر جهان را تشکیل می دهند و سرمایه تخصیص یافته برای تامین مالی آب وهوای شهری بسیار کمتر از میزان برآورد شده لازم است.

بااین حال، این گزارش تخمین می زند که توسعه پایدار در این مناطق می تواند شغل و سرمایه کافی برای جبران این خطرات فراهم کند به طوری که زیرساخت های حمل ونقل پایدار به تنهایی می توانند ۲۱.۶ میلیون شغل تا سال ۲۰۳۰ ایجاد کنند و ۱۱.۶۶ میلیون شغل دیگر با مدیریت پایدارتر زباله ها ایجاد می شود.

آکانکشا خاتری، رئیس طبیعت و تنوع زیستی مجمع جهانی اقتصاد در بیانیه ای گفت: طبیعت می تواند ستون فقرات توسعه شهری باشد. با به رسمیت شناختن شهرها به عنوان سیستم های زنده، می توانیم شرایطی را برای سلامت مردم، سیاره زمین و اقتصاد در مناطق شهری ایجاد کنیم.

منبع : خبرگزاری ایسنا