ایمیدرو سهم منطقه سنگان خواف را بپردازد - قانون معادن نقص ندارد اما در عمل اجرا نمی شود
سرویس اقتصادی - رئیس سازمان بازرسی کشور از سازمان نوسازی و توسعه معادن(ایمیدرو) خواست بر اساس آنچه در قانون معادن پیش‌بینی شده، سهم منطقه سنگان را بپردازد؛ در غیر این صورت سازمان بازرسی استان به موضوع باید ورود ‌کند. اگر هم مشکل برطرف نشد، موضوع از طریق سازمان بازرسی کشور پیگیری خواهد شد.

به گزارش سرویس اقتصادی برخط نیوز به نقل از ایسنا - ذبیح الله خدائیان امروز در نشست مشترک با برخی مدیران استان خراسان رضوی و مسئولان محلی خواف که پس از بازدید میدانی از چند شرکت معدنی در مجتمع معادن سنگ آهن سنگان خواف برگزار شد، اظهار کرد: فایده هر معدن در درجه اول این است که مردم آن منطقه از فواید آن برخوردار شوند زیرا بهره برداری صرف از معادن برای مردم دردسرهایی ایجاد می کند.

وی افزود: معدن سنگ آهن سنگان خواف یک نعمت خدادادی است که به منطقه خواف و کل کشور ارزانی شده و اگر از آن به درستی استفاده شود، همین موضوع سبب رشد کشور خواهد شد. با این حال هنوز نتوانسته ایم از ظرفیت این نعمت بزرگ به خوبی استفاده کنیم.

خدائیان پیشنهاد کرد مدیران شرکت های معدنی و صنعتی نیروهای مورد نیاز خود را از نیروهای بومی جذب کنند و با فعالیت کارخانجات و صنایع معدنی ریشه بیکاری در این منطقه کنده شود. 

رئیس سازمان بازرسی کشور گفت: کمک به زیرساخت های شهرستان خواف موضوعی ضروری است. به عنوان نمونه جاده این شهرستان احتیاج به روکش دارد و باید تعریض شود.

خدائیان پیرامون معادن پلاسری هم گفت: سود پلاسری ها تنها به جیب عده ای می رود. آن ها خاک معدن را زیر و رو می کنند؛ خاکی که طی میلیون ها سال به شکل گرفته اما برخی پلاسری ها بعد از بهره برداری سنگ آهن آن را نابود می کنند.

بررسی شود چرا اعتبارات احیای منابع طبیعی به درستی هزینه نشده است

رئیس سازمان بازرسی کشور یادآور شد: مجموعه های منابع طبیعی و آبخیزداری باید به موضوع وارد و بازرسی لازم برای احیای منابع طبیعی انجام شود و بررسی شود آیا سهم احیای منابع طبیعی پرداخت شده و اگر پرداخت شده، چرا به درستی هزینه نشده است.

وی گفت: محدوده معادنی که پروانه بهره برداری آن منقضی شده، جزو انفال است و به دولت بازمی گردد. این موضوع نیز باید مجددا بررسی شود که این زمین ها ارزش واگذاری دارد یا خیر و اگر ارزش واگذاری داشت، آن زمان شروطی برای بهره برداری از آن گذاشته شود تا برای مردم مزاحمتی نداشته باشد.

وی درباره قیمت فرآورده های معدنی تاکید کرد: قیمت ها نباید علی الحساب باشد و این قیمت گذاری ها باید بر پایه بورس صورت گیرد. اگر پشت این قضیه موضوعی وجود دارد، باید پیگیری شود تا هم دولت و هم مردم به حق شان برسد.

بازرسی خراسان رضوی موضوع معادن سنگ آهن خواف را ویژه پیگیری می کند 

مدیر کل بازرسی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: در مورد بهره برداری معادن یک موضوع مبنایی وجود دارد و آن، اینکه آیا اراده موجود بر ادامه فعالیت پلاسری ها امری مثبت است یا خیر؟

حجت الاسلام موسی فتوحی افزود: بازرسی استان به صورت ویژه موضوع معادن سنگ آهن سنگان خواف را پیگیری می کند.

تنها نیم درصد از مساحت منابع طبیعی تخریب شده خواف احیا شده است

معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبیخزداری خراسان رضوی نیز تصریح کرد: قطب معدن استان خواف است و در عین حال بیشترین صدمات و آثار تخریبی هم مربوط به این منطقه است.

سید رضا ابوترابی افزود: ۴۵ پروانه بهره برداری معادن در خواف مشغول فعالیت است. محدوده پلاسری این پروانه ها ۳۵ هزار و ۹۷۷ هکتار است. به همین جهت و در نتیجه فعالیت این پلاسری ها ۱۳ هزار ۶۵۳ هکتار از منابع طبیعی تخریب و ۴۴۵ هکتار آن احیا شده است.

وی گفت: متاسفانه نیم درصد از مساحت منابع طبیعی تخریب شده، احیا شده است زیرا در قانون معادن انگیزه ای برای احیای منابع طبیعی برای معدن کار وجود ندارد.

مدیر کل راه و شهرسازی خراسان رضوی نیز در این نشست اظهار کرد: هم اکنون قطعه اول چهار بانده شدن مسیر مواصلاتی سنگان خواف به تربت حیدریه توسط شرکت ساخت راه ها و ایمیدرو در حال اجراست. 

عبدالمجید نژادصفوی افزود: ادامه مسیر به طول ۲۲ کیلومتر از محل اعتبارات ماده ۲۶ توسط بانک مسکن تخصیص یافته و برای قطعه رشتخوار هم مناقصه برگزار شده است. سه روز قبل پاکت های پیشنهادی مناقصه آن بازگشایی شد و تا ۱۰ روز دیگر نتایج اعلام می شود.

وی افزود: محور خواف به قاین به سمت خراسان جنوبی نیز به دلیل محدودیت اعتبارات متوقف شده است.

پیگیر انتقال حساب های بانکی شرکت های صنعتی و معدنی به شهرستان خواف هستیم

فرماندار خواف هم در این نشست گفت: این شهرستان از لحاظ وسعت رتبه اول و از لحاظ جمعیت رتبه هشتم استان را دارد.

حسین سنجرانی افزود: از سال ۸۵ که بهره برداری و تاسیس کارخانجات فولادی و شرکت های معدنی شروع شد، متاسفانه هیچ توجهی به زیرساخت های شهرستان نشده است.

وی ادامه داد: هم اینک پیگیر هستیم حساب های بانکی شرکت های صنعتی و معدنی به شهرستان منتقل شود زیرا خواف که شهرستانی کشاورزی و دامپروری بود، به سمت صنعتی شدن پیش می رود.

وی گفت: با این حال لازم است شرکت های صنعتی و معدنی انجام مسئولیت های اجتماعی خود را مضاعف کنند.

وی با اشاره به قواعد موجود در قانون معادن افزود: اگر بهره برداران ۲۰ درصد از ۱۵ درصد مالیات معادن را به شهرستان خواف اختصاص دهند، کفایت توسعه زیرساخت ها را دارد.

وی یادآور شد: برای ساخت خط ریلی خواف هرات ۵۰۰۰ میلیارد تومان هزینه شده اما فعلا این خط بلااستفاده مانده است که لازم است با خرد جمعی شرایط توسعه زیرساخت ها را برنامه ریزی کنیم.

فرماندار خواف بیان کرد: فرمانداری خواف بسته پیشنهادی قانونی برای توسعه زیرساخت های این شهرستان تدوین کرده است. همچنین تا کنون توانسته ایم ۱۸۰ میلیارد تومان اعتبار جذب برای شهرستان جذب کنیم. همچنین این توفیق را داشتیم که ۶۹ میلیارد تومان در هزینه کردهای خود صرفه جویی نماییم.

سنجرانی از مسئولان بالادستی خواست وظایف شورای معادن را به مدیران شهرستانی تفویض اختیار کنند.

جاده مهم ترین مطالبه مردم شهرستان خواف

رئیس دادگستری خواف هم در این نشست به مسائل موجود و مرتبط با معادن سنگ آهن سنگان پرداخت و اظهار کرد: مساله جاده مهم ترین مطالبه مردم شهرستان خواف است.

علی اکبر رحیمی افزود: مساله تامین آب نباید با خرید چاه های کشاورزی حل شود زیرا این کار منجر به تضعیف کشاورزی منطقه می شود.

وی خواستار اجرای تبصره ۶ ماده ۱۴ قانون معادن کشور و تخصیص اعتبارات وصولی و پرداخت سهم شهرستان شد.

وی خاطرنشان کرد: امسال معادن سنگ آهن سنگان به دلیل حدود ۴۰ روز قطع برق، ۳۰ تا ۴۰ میلیارد تومان عدم منافع داشت. برای پیشگیری از تکرار این ضرر باید استفاده از انرژی بادی در دستور کار قرار گیرد که این می تواند با سرمایه گذاری شرکت های صنعتی و معدنی اجرایی شود.

وی یادآور شد: هم اکنون حدود ۱۴ هزار نفر در معادن سنگ آهن سنگان خواف مشغول به کار هستند.

رئیس دادگستری خواف با ابراز گلایه از برخی شرکت های معدنی که پرداخت حقوق کارکنان خود را به تاخیر انداخته اند، گفت: این موضوع قابل پذیرش نیست.

رحیمی همچنین خواستار احراز صلاحیت پیمانکاران و لزوم حمایت از سرمایه گذاری در معادن افغانستان شد.

رئیس بازرسی کل کشور در سفر به خواف به همراه مدیران کل بازرسی، صنعت، معدن و تجارت، راه و شهرسازی، معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی و در معیت مسئولان محلی از شرکت های معدنی نگین احیای سپاهان، اپال پارسیان سنگان و مجتمع معادن دولتی بازدید و با مدیران مزبور و مدیران عامل شرکت های سرمایه گذاری نشست مشترک برگزار کرد.

منبع : خبرگزاری ایسنا