عمده ناعدالتی مالیاتی به علت لحاظ منبع درآمدی به جای توان پرداختی است
سرویس اقتصادی - یک کارشناس اقتصادی گفت: بخش عمده‌ای از ناعدالتی مالیاتی به خاطر این است که به جای توجه به توان پرداخت مالیات بر منبع درآمد افراد تکیه می‌شود.

به گزارش سرویس اقتصادی برخط نیوز به نقل از فارس - باقر درویشی، امروز در میزگرد مالیات بر عایدی سرمایه در دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی اظهار داشت: مالیات بر عایدی سرمایه به خاطر شفافیت مهم است اگر تفاوت بین قیمت فروش و خرید یک دارایی را مبنا قرار دهیم نمی توان به درستی محاسبه کرد در حالی که باید تفاوت بین قیمت فروش از قیمت پایه در نظر گرفته شود که هزینه های استهلاک و حق کمیسیون و دلالی را هم در نظر بگیریم.

وی گفت: به عنوان مثال اگر دو فرد دو ملک جدا بخرند که یکی آن را بازسازی کند و دیگری در آن کاری انجام ندهد ارزش ملک بازسازی شده بالا می رود و مشمول عایدی بر سرمایه می شود بنابراین در بحث مالیات بر عایدی سرمایه باید هزینه استهلاک و هزینه های کمیسیون از آن کسر شود.

این کارشناس اقتصادی همچنین گفت: خدمات شهرداری ها در نقاط مختلف شهر متفاوت است به عنوان مثال در مناطق شمال شهر هزینه پارک و مبلمان فضای شهری بیشتر است و خود به خود روی املاک منطقه اثرگذار است در حالی که در جنوب شهر چنین امکاناتی کمتر وجود دارد. یا اگر در یک منطقه ایستگاه مترو و یا پارک توسط شهرداری ایجاد شود خود به خود بر قیمت املاک منطقه اثر می گذارند بنابراین باید عایدی واقعی و غیرواقعی سرمایه را در نظر بگیریم و هزینه های استهلاک را هم کسر کنیم.

درویش همچنین در مورد مالیات بر عایدی سرمایه در سهام شرکت ها گفت: برخی شرکت های سرمایه گذاری از محل سود شرکت به افزایش سرمایه می پردازند و برخی نیز عمده سود را بین سهامداران توزیع می کنند بنابراین عایدی این دو نوع سهام با یکدیگر تفاوت دارد. به عنوان مثال خودروسازان در کشور ما به جای سود به سهامداران به ازای هر سهم چند ریال زیان شناسایی می کنند.

این کارشناس اقتصادی گفت: حداکثر سود عایدی سهام در کشور 5 درصد است اما عمده سود سرمایه گذاران بورس از محل افزایش قیمت خود سهم است  مانند این که قیمت سهم در بازار بالا برود و سهامدار سود کند.

وی گفت: عمده دارایی های کشور به خاطر افزایش قیمت بر اثر تورم افزایش پیدا می کند و به خاطر این سرمایه گذاری در املاک و دارایی افزایش می یابد و همه بی ثباتی های اقتصاد مربوط به فضای اقتصاد کلان است نه به خاطر مالیات و مالیات یکی از ابزاری است که می توان مسائل را مدیریت کرد اما با مالیات نمی توان بی ثباتی اقتصاد کلان را مدیریت کنیم.

درویش گفت: فعالان اقتصادی نیاز دارند برای سرمایه گذاری پیش بینی از اقتصاد داشته باشند یک کارخانه دار و سرمایه دار باید چشم انداز 5 تا 10 سال آینده را بتواند پیش بینی کند دلیل اینکه افراد به سمت سرمایه گذاری و احداث کارخانه نمی روند به خاطر پیش بینی ناپذیر بودن فضای کلی اقتصاد کشور است و باید اقتصاد برای فعال اقتصادی پیش بینی پذیر باشد.

درویش همچنین گفت: یکی از ناکارآمدی ها در اقتصاد ایران این است که بازارهای متفاوت بازدهی متفاوتی دارند و افراد مختلف هم در یک بازار بازدهی های مختلفی به دست می آورند و ما اگر به جای مالیات بر عایدی سرمایه مالیات بر ثروت را بگیریم درآمد بیشتری به دست خواهد آمد.

وی گفت: PIT یا مالیات بر درآمد افراد بخش عمده ناعدالتی مالیاتی به خاطر این است که به جای در نظر گرفتن توان پرداخت مالیات بر منبع درآمد را در نظر می گیریم عدالت مالیاتی زمانی اتفاق می افتد که منبع درآمد نباشد در حال حاضر برخی از منابع درآمدی معاف از مالیات هستند و برخی منابع مالیات مشمول هستند. بنابراین باید مبنی قدرت پرداخت باشد.

وی همچنین گفت: برخی از افراد کل درآمدشان از محل عایدی سرمایه است بنابراین اگر نرخ مالیات بر عایدی بیش از حد باشد درآمد آنها تحت تأثیر قرار می گیرد.

این کارشناس اقتصادی با طرح این سوال که چرا مردم مسکن خرید می کنند افزود: بخشی از تقاضای مسکن به خاطر مصرف است بخشی به خاطر سفته بازی و قسمتی هم برای تأمین اجتماعی برای آینده فرزندان است یک خانوار تلاش می کند برای فرزندان خود خانه و ماشین خریداری کند و این نشان می دهد نظام تأمین اجتماعی در کشور ما دارای ضعف است اگر سرپرست خانوار دچار بیماری شود که هزینه آن با فروش خانه قابل جبران باشد باز ترجیح می دهد آینده فرزند خود را نگه دارد و بیماری را به جان بخرد.

وی این را هم گفت: از طرف دیگر واحد مالیاتی در طرح مالیات بر عایدی خود فرد است در حالی که معافیت ها به خانوار تعلق می گیرد. یعنی واحد مالیاتی سرپرست خانوار است اگر یک خانوار فرزند زیر سن قانونی داشته باشد همه تراکنش های به نام آن فرزند تحت تعقیب سازمان مالیاتی قرار نمی گیرد اما معافیت ها به کل اعضای خانواده تعلق می گیرد.

به گزارش فارس، طرح مالیات بر عایدی سرمایه با هدف تحقق عدالت مالیاتی و افزایش هزینه سوداگری در بخش ملک، طلا و ارز توسط نمایندگان مجلس تهیه شده که در کمیسیون اقتصادی مجلس نهایی شده و در نوبت بررسی در صحن مجلس قرار دارد. این طرح قصد دارد هزینه کارهای سوداگری و دلالی را بر مالیات بر عایدی سرمایه افزایش دهد.

منبع : خبرگزاری فارس