ممنوعیت صادرات هندی ها گندم اروپا را گران کرد

ممنوعیت صادرات هندی ها گندم اروپا را گران کرد

۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۹ زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرویس اقتصادی - پس از آنکه هند تصمیم گرفت با هدف کنترل قیمت گندم، صادرات این محصول را ممنوع کند، قیمت این کالای اساسی در بازار اروپا افزایش یافت.

به گزارش سرویس اقتصادی برخط نیوز به نقل از فارس - خبرنگار گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس هندوستان تایمز، روز شنبه دولت هند اعلام کرد که تا اطلاع ثانوی صادرات گندم از این کشور ممنوع خواهد بود. همین امر باعث شد تا در معاملات امروز به عنوان نخستین روز معاملاتی در هفته جاری شاهد افزایش قیمت گندم در بازار اروپا باشیم.

در حال حاضر هر تن گندم در بازار اروپا 435 یورو معادل 453 دلار برابر با 13 میلیون و 500 هزار تومان خرید و فروش می شود.

از زمان آغاز درگیری نظامی روسیه با اوکراین، قیمت گندم در بازار جهانی به خاطر نگرانی ها به دلیل کمبود عرضه افزایش پیدا کرده است.

روسیه و اوکراین حدود یک سوم گندم جهان را تامین می کند و اوکراین به تنهایی 12 درصد گندم صادراتی به بازارهای جهانی را تا پیش از درگیری نظامی در اختیار داشت.

هند نیز دومین تولیدکننده گندم در بازار جهانی به شمار می رود و دهلی نو می گوید: عواملی نظیر کاهش تولید و افزایش قابل توجه قیمت باعث نگرانی دولت نسبت به امنیت غذایی 1.4 میلیارد نفر جمعیت این کشور شده است.

هند پیش از این گفته بود که آماده است بخشی از کمبود عرضه گندم به بازار جهانی را تامین کند.

کشورهای عضو گروه هفت نسبت به اقدام هند در ممنوع کردن صادرات گندم انتقاد کرده و می گوید: این گونه اقدامات بحران افزایش قیمت کالاهای اساسی را بدتر می کند.

منبع : خبرگزاری فارس